Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chátrající roubenka, která znovu ožila

Chátrající roubenka, která znovu ožila

V půvabném prostředí obce Krátká chátrala polozapomenutá roubenka, na které se projevil zub času i nezájem lidí o dostatečnou péči. Před několika lety však získala nového majitele a s tím i novou šanci na život.

Památkově chráněná roubenka nacházející se ve vesnické památkové rezervaci byla v tak dezolátním stavu, že pozbyla na své autentičnosti a tudíž i na právu památkové ochrany. Stáří stavby a minimální údržba se podepsaly na tom, že z kdysi krásné tradiční stavby zbyl objekt v zoufalém technickém stavu. I přesto nebo právě proto však okouzlil svého budoucího majitele, který se rozhodl, že chátrající roubence vrátí přívětivější tvář.

Rekonstrukce roubenky

Při podrobném průzkumu se ukázalo, že se většina konstrukcí roubenky nachází ve velmi špatném technickém stavu. Bylo jasné, že bude třeba vyměnit celou řadu degradovaných prvků. Rekonstrukce, která se odehrála pod vedením architektů Martiny a Víta Sladkého ze studia Maviom architekti, byla opravdu rozsáhlá. Započala rozebráním všech dožilých prvků, přičemž zůstaly zachovány roubené trámy na severní straně. Ty díky rozpadlým podezdívkám nebyly dotovány vlhkostí, tudíž nedegradovaly. Do vyzdívky nového podezdění tak bylo stávající roubení v této části pouze prozatímně podepřeno. V dezolátním stavu se však nacházela konstrukce dřevěného přístavku při jižní fasádě, kterou tedy bylo nezbytné zcela odstranit. Stejný osud postihl také původní střešní krytinu, která sestávala z vrstev eternitových šablon, falcovaného plechu, asfaltové lepenky a uhnilého dřevěného šindele. O plošné likvidaci však nemůže být řeč. Některé zachovalé prvky byly po očištění použity pro výstavbu nových konstrukcí.

Chátrající roubenka, která znovu ožila
Foto: Jiří Ernest

S respektem ke stávajícímu domu i okolí

Cílem určitě nebylo vytvořit na místě zchátralé roubenky její kopii, natož objekt s historickým exteriérem a moderním interiérem. Při realizaci nové roubenky se však přesto postupovalo s respektem k původnímu domu i jeho okolí. Jedním ze záměrů architektů bylo zachovat v únosné míře tradiční skladbu původní dispozice, aniž by to jakkoliv omezovalo život v moderní době. Ve výsledku tak zůstal zachován především genius loci, doplněný o přidanou hodnotu nové lidské generace.

Zbrusu nová roubenka

Nový roubený dům hmotově i vzhledem odpovídá tomu původnímu. Po tom, co byly rozebrány všechny nepoužitelné konstrukce, došlo k vybudování nových základů, svislých zděných konstrukcí a části roubených stěn. Přízemí získalo nový trámový strop s dřevěným záklopem a celou stavbu pak uzavřel nový krov, který tvarově odpovídá tomu původnímu. Na střechu se vrátil dřevěný šindel, stěnám původního dřevěného přístavku při jižní fasádě a západnímu štítu se dostalo dřevěného obkladu se svislými prkny. Zděné obvodové konstrukce byly omítnuty s ručním zpracováním, a to bez použití nárožních či ukončovacích profilů. Roubené konstrukce se po dotvarování z vnějšku vyspárovaly a natřely vápnem.

Přečtěte si také

Překrásná roubenka obklopená pastvinami, lesy a rybníky

V Rokytnici u Hrubé skály stávala chaloupka sloužící jako vejminek. Nebyla v dobrém stavu, a tak se její majitel namísto pro nákladnou rekonstrukci rozhodl pro novostavbu. Dnes tak osadu s výhledem…

Staré versus nové prvky roubenky

Jelikož zrekonstruovaná roubenka opět funguje jako rodinný dům, vychází její nová dispozice ze stávajícího členění. Obměny se však dočkal vstup do domu. Zádveří bylo nově vybudováno na místě dřívějšího dřevěného přístavku. Díky změně umístění vstupu došlo k uvolnění síně, v níž je teď situováno schodiště, které poskytuje snazší přístup do podkroví. Změnou prošel také původní chlév, ve kterém se nově nachází koupelna a toaleta. Některé užitné parametry roubenky však díky snaze o udržení vybraných autentických prvků vzaly za své. Patří k nim zejména původní osvětlení a oslunění, které tak nesplňuje normové požadavky. Jinak jsou ale vnitřní dispozice domu podřízeny potřebám moderní doby, opět ale s respektem k tradičním schématům.

Chátrající roubenka, která znovu ožila
Foto: Jiří Ernest

Interiér roubenky

Jak už to tak v domech tohoto typu bývá, srdcem roubenky je obytná světnice, které dominuje rohová lavice a velký jídelní stůl. Bílé židle příjemně ladí s kuchyňskou linkou stejné barvy a rovněž se zděnou podezdívkou. Ladně zařízený prostor tak opravdu láká k posezení. K pocitu komfortu v této místnosti napomáhají i nepostradatelná kachlová kamna, která z obytného prostoru pokračují přes zeď i do další místnosti. V přízemí se pak nachází ještě samostatná ložnice a v přístavku koupelna a toaleta, které vznikly na místě bývalého chlévu.  V patře jsou ve štítu umístěny dvě samostatné ložnice, zatímco ve střední části byl ponechán otevřený prostor, který je využíván jako herna.

Interiér roubenky je zařízen opravdu s citem. Přirozená krása dřeva, přitažlivé patinování, něžná běloba, romantické motivy na textiliích i dlažbě v koupelně – to všechno vytváří poutavou mozaiku, ve které se mísí tradice se současností. V obci Krátká tak spatřil světlo světa dům, který měl to nejlepší za sebou, přesto však dostal novou šanci.

Štítky: srub / roubenka
Foto: Jiří Ernest
Zdroj: www.maviom.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock