Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Ekologický dům ve skandinávském stylu

Ekologický dům ve skandinávském stylu

Nenápadný dům schovaný za keři. Z dálky vypadá jako stodola ztracená v neprostupné zeleni. Ale není to obyčejný dům. Skrývá spoustu překvapení a neobvyklých řešení. S ohledem na přírodu a prostředí okolo a přitom s veškerým moderním zázemím. To je hlavní téma jednoho poklidného bydlení u Baltského moře.

Inspirace z Norska

Myšlenka zařízení domu majitele napadla v Norsku. ,,Manžel tam jezdil na školení. Spolu jsme tam pak byli na mnoha návštěvách a zaujala nás velmi tamní architektura. Domy s dvojitými střechami nás inspirovaly. Pro náš dům jsme se rozhodli vytvořit svou variaci na takovou střechu, kdy kromě klasické šikmé střechy je z průčelí domu ještě jedna, vytvářející zastřešený vstup do domu. Také barvou domu jsme se v tamním prostředí nechali inspirovat. Barva vybledlého dřeva větrem a deštěm, až se stříbrným vzhledem, to bylo to co jsme chtěli již od začátku." Říká majitelka domu paní Agnieszka. Dnes se takového efektu nemusí dosáhnout pouze čekáním až dřevo zbledne. Existují nátěry, které takový odstín vytvoří ihned a není potřeba čekat. Vyhnete se tak postupnému zdlouhavému procesu, během kterého je dřevo flekaté a barevně nestejnorodé. Ale zpět k samotnému domu. 

Bydlení u moře

Tento dům se nachází na Ostrově Sobieszewo v Polsku a od moře je vzdálen jen 15 minut chůze. Majitelka prý kousek odsud vyrostla a tak je pro ní toto prostředí pro život přirozené. V okolí je stará pila a příroda s travinami, které se při větru krásně třesou a šustí. 

Ekologický dům ve skandinávském stylu

Paní Agnieszka si dům navrhla sama. Přemítala nad rozvržením pokojů a formovala své představy, aby naprosto vyhovovaly jejich požadavkům. Veškeré nápady a návrhy pak předala konstruktérovi, aby dořešil a vypočítal technické záležitosti a bylo vše v nejlepším pořádku. Majitelé měli představu mít vše ze dřeva, ale nepřáli si aby to vypadalo jako v klasických horských chatách. Stěny jsou zde dvojité a obložené mazurským smrkem. V prostoru mezi stěnami je izolace tvořená přírodními vlákny, které zajišťují zateplení domu. Aby byl dům ekologický a více samostatný instalovali zde také tepelné čerpadlo a solární panely. 

Netradiční řešení a praktičnost 

Duch Skandinávie je také viditelný uvnitř. Dřevo na stěnách i stropech je bělené, takže téměř září. Podlahy jsou ve stejném odstínu. Aby nic nenarušovalo dřevěnou tvář interiéru, v kuchyni i koupelně jou použity pásy průhledného tvrzeného skla namísto kachliček. Realizace tohoto nápadu ale nebyla údajně snadná, protože dřevo postupně pracovalo. 

Okna jsou v domě také atypická. Majitelka chtěla mít v domě své soukromí a nechtěla aby zde bylo vidět od sousedů. Proto jsou okna zvolena právě takto a je hojně využito i oken střešních. Na terase je pak také vytvořena rákosová zástěna. Rodina má takto své plné soukromí. Celý koncept doplňuje zahrada s úžasnými variacemi okrasných travin a borovic. Cestičky a terasa je vyrobena z již použitého dřeva, stejně jako lávka k pláži. Vše vypadá přirozeně a nevyžaduje každodenní údržbu. Pouze sekání trávy a seřezání okrasných travin jednou za rok. No není to ideální pohoda? 

V tomto domě se snaží rodina žít ekologicky. Přikládají velkou důležitost tomu co jí, jak s odpadem zachází a jak svým počínáním ovlivňují okolí. I nábytek zde je z velké části tvořen renovovanými originály. A co vy? Necháte se také inspirovat? 

Zdroj: fotky: Rafał Lipski

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock