Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chalupa jako pasivní úsporná novostavba

Chalupa jako pasivní úsporná novostavba

Vydejte se spolu s námi do malebné moravské vesnice ležící v překrásném kraji lesů, rybníků a historických skvostů. Najdete tu půvabnou chalupu, která je pastvou pro oko a útěchou pro duši. Se svou úctou k tradici vypadá, jakoby tu stála odjakživa. Její estetickou stránku však úměrně vyvažuje ta praktická. Rekreační chalupa na samém konci vesnice se totiž dočkala zaslouženého ocenění v soutěži Pasivní dům roku 2018.

Za realizací chalupy stála touha Zory Stupňánkové a jejího partnera Stanislava Baťky. Přáli si místo, kde budou moci uniknout před každodenním ruchem, odpočinout si a načerpat nové síly. Zorka také donedávna pracovala v blízké Slavoně, kam bylo třeba několikrát týdně dojíždět. Právě poznatky z mnohaleté práce u tradičního výrobce dřevěných oken a dveří při realizaci vysněné chalupy brzy využila. A i když byli oba partneři nejprve nakloněni rekonstrukci některého ze starých stavení v okolí, nakonec se rozhodli pro novostavbu, při které se však nechali inspirovat tradiční venkovskou architekturou.

Konstrukční a materiálové řešení chalupy

Chalupa je nenáročnou jednopodlažní stavbou, která byla provedena ve zděné technologii z plynosilikátových bloků YTONG s kontaktní izolací grafitovými deskami Isover EPS Grey a Isover EPS GreyWall se zvýšeným izolačním účinkem. Stojí na betonových pasových základech, vyztužena je železobetonovými věnci a konstrukcí krovu. Sedlová střecha má klasický hambálkový krov s tradiční krytinou, strop je trámový s prkenným záklopem. Podkroví je tepelně izolováno minerální vatou. Místnosti zdobí přiznaný nosný trámový strop, který je vlastním dílem majitelů. Dřevo bylo ošetřeno olejem, pod kterým bude stárnout přirozenou cestou. Také palubkovou podlahu si Stanislav pokládal sám.

Kuchyň není nijak velká, dvěma lidem ale bohatě stačí
Kuchyň není nijak velká, dvěma lidem ale bohatě stačí
Foto: JanVermouzek

Chalupa jako pasivní dům

To, že budou majitelé bydlet v pasivním domě, by je zpočátku ani nenapadlo. Představovali si klasickou chalupu s malými okny a obytným podkrovím. Záhy se však nadchli pro řešení svého známého, architekta Mojmíra Hudce, který je navedl cestou projektování pasivních domů. Na jeho radu upustili od plánu obytného podkroví, které by se finančně nevyplatilo, i od tradičních venkovských oken. Představu velkých oken vzali za svou především díky solárním ziskům. Ukázalo se, že i z rekreační chalupy ve venkovském stylu může být plnohodnotná pasivní novostavba. Majitelé si navíc mohli zažádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Energeticky nenáročná novostavba

Na tradiční vzhled domu se sedlovou střechou šly principy pasivního domu velmi dobře aplikovat. Tradiční tvar obdélníku s absencí výstupků a členitostí se ukázal jako energeticky příznivý. Vnitřní teplota se tu drží na 18-19°C, a tak nebylo třeba instalovat tradiční systém vytápění. Díky důslednému vyprojektování domu slunce svítí přímo do velkých oken, a tak prohřívá jednotlivé místnosti. Pokud je slunečního záření nedostatek a teplota v interiéru klesne pod 16°C, poslouží jako zdroj vytápění kompaktní rekuperační větrací jednotka Pichler PKOM4. Ta zároveň zajišťuje chlazení a ohřev vody pomocí malého zabudovaného tepelného čerpadla. Do chalupy, která měla fungovat jako pasivní dům, bylo zapotřebí zvolit i odpovídají typ oken. Vzhledem k bývalému zaměstnání majitelky byla vybrána okna Slavona Solid Comfort SC92 s trojskly a francouzská okna Progression, která mají při pohledu z exteriéru vzhled bezrámového zasklení.

Přečtěte si také

Kamenná chaloupka pro dva jako z nejromantičtějšího snu

Máte rádi romantiku uprostřed přírody a rustikální styl? Pak se vám bude určitě líbit tato zrekonstruovaná stodola. Přeměna někdejší hospodářské budovy zahalené do šestnácti akrů výjimečné přírodní…

Uspořádání interiéru chalupy

Chalupa nabízí na ploše 86 m2 vše, co je pro život podstatné. V centrálním společenském prostoru se nachází obývací pokoj, jídelna a kuchyně. Nechybí tu ani půvabný pracovní koutek vybavený šlapacím strojem, který na sebe vzal podobu stolku, a ratanovým křesílkem. Dveře vedle kuchyně vedou do hostinského pokoje, z chodby u zádveří se z jedné strany vstupuje do ložnice a z druhé do koupelny. Dveře z předsíně vedou na samostatnou toaletu. Kromě ložnice jsou všude vápenocementové omítky. V ložnici je natažena omítka hliněná, která má hned několik výjimečných vlastností. Je totiž pevná, zvukotěsná a tepelně-izolační. Zorčin partner na ní však oceňuje zejména to, že do sebe dokáže natáhnout vlhko, které pak postupně zase vydává. Díky této funkci hliněné omítky je v ložnici příjemný vzduch, a tak se zde i příjemně usíná.

Cestu k vysněné chalupě manželé průběžně dokumentovali na svém blogu www.chaluparime.cz.

Kouzlo patiny a nádech nostalgie

V interiéru hraje hlavní roli dřevo ve své přirozené kráse, kouzlo patiny a na pohled i na dotek hřejivé textilie. Všechno v sobě snoubí lásku k tradici a rukodělné práci. Co se týče barev, prostor v chalupě dostává především bílá, modrá a šedá. Posledně zmíněná barva zdobí okna i dveře. Prim však hraje také na textiliích či na barevně sladěné starožitné skříni, která spoludotváří příjemnou venkovskou atmosféru v ložnici. Odstín šedé barvy použitý napříč interiérem je hřejivý a jemný. Dodává bydlení v chalupě něžný nádech nostalgie.

Chalupa jako pasivní úsporná novostavba
Foto: JanVermouzek

Chalupa jako impuls k podnikání

Zařizování vysněné chalupy si majitelé opravdu užívali. Nebylo však vždy snadné najít vyhovující doplňky. Jako první úskalí se ukázala venkovská svítidla. Zahraniční retro lustry byly totiž cenově nedostupné. Zorce se Standou se však nakonec povedlo vytvořit ve spolupráci s kamarádkou keramičkou vlastní keramické lustry. Nadšení z nich bylo veliké, a tak se zrodil nápad nabídnout je dalším chalupářům. Nejen tento impuls vedl postupem času k vytvoření projektu Na-chalupu.cz. Zora se pustila do textilních doplňků, což nakonec vyústilo ve vytvoření vlastní kolekce českého bavlněného kanafasu a lněných látek. Z těchto autorských látek navrhuje textilní doplňky. Ve své chalupě si pak zkouší, jak fungují a vypadají.

Láska k tradici jde ruku v ruce s láskou k přírodě. Vedle chalupy a jejího interiéru se tak majitelé pustili i do proměny zahrady s nově vybudovaným zahradním jezírkem. To se sice plní jen vodou stékající ze střechy, ale jílovitá půda dokáže část vody zadržet i v letních vedrech. Malé stromky už sice vydaly svou první úrodu, na posezení v jejich stínu si však obyvatelé chalupy ještě budou muset počkat. Zahrada však postupně roste do krásy. Za plaňkovým plotem vítají návštěvníky zářící slunečnice a o dostatek stínu se zatím stará statný dub. Iluze malebného domova uprostřed bujné přírody je tedy téměř dokonalá.

Foto: JanVermouzek
Zdroj: www.chaluparime.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock