Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Neobvyklý letní dům inspirovaný dětstvím

Neobvyklý letní dům inspirovaný dětstvím

Většina z nás má místo svého dětství už navždy ve svém srdci. Pro architektku Moniku Buśko-Kuś, majitelku designového ateliéru Buśko Architektura Wnętrz, byla a doposud je takovým místem zahrada rodičů, ve které strávila nejkrásnější léta svého života. Tato milovaná zahrada se záhy stala předlohou pro její neobvyklé letní bydlení.

To vyrostlo na překrásném pozemku v Bělostoku, hlavním a největším městě Podleského vojvodství v severovýchodním Polsku. Krášlí jej staré ovocné stromy, vinná réva a nechybí zde ani záhony plné zeleniny. To všechno a ještě mnohem více evokuje vzpomínky na vůně a chutě z dětství, nejkrásnějšího období lidského života.

Dům jako zahradní altán

Moničin dům vypadá jako ztělesnění dětské fantazie. Pohybuje se někde mezi venkovským domem a zahradním altánem. Je velký, otevřený, vzdušný a jakoby průzračný. Může za to především jeho skleněná fasáda, která vizuálně propojuje interiér s terasou, na níž život pokračuje za teplých letních dnů. To, co kdysi bylo ekonomickou nezbytností při výstavbě zahradních budov, se v tomto případě stalo vědomou volbou a prvkem promyšlené, mimořádně koherentní koncepce.

Neobvyklý letní dům inspirovaný dětstvím
Foto: Jakub Jakubicki

Nábytek s historií

Letní dům má dvě úrovně, přičemž každá z nich zaujímá plochu o velikosti 35 m2. V první se nachází obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou, v druhé ložnice. Díky půvabně zařízenému interiéru mohl vzniknout domov připomínající ten, který si Monika pamatuje ze svého dětství. O příjemně hřejivou atmosféru se v něm stará nábytek s duší evokující nábytek prarodičů. Se stolem a židlemi se zeleným čalouněním koresponduje nejen plyšové křeslo, ale i měkké textilie a zeleň v interiéru, kterou doprovází ta, jež je vidět za okny.

Přečtěte si také

Malá dřevostavba z Nového Zélandu

David Maurice navrhl prázdninový domov pro svou rodinu. Na první pohled malý dům stojí v Puhiu, na venkově, na Novém Zélandu. Je postaven v mírném svahu a je obklopen divokou přírodou, zalesněnými…

Pohodový interiér letního domu

V kuchyni se nachází pohodlná kuchyňská deska a ostrůvek, přičemž oba tyto prvky v sobě spojují praktickou i estetickou funkci. Vzhledem k tomu, že hlavním cílem tohoto bydlení byla jeho útulnost a pohodová údržba, je tomu interiér domu uzpůsoben. Proto se zde například nacházejí dlaždice, na kterých nejsou na první pohled patrné nečistoty, a koberce ze snadno omyvatelných materiálů. Také v tomto pojetí o sobě opět dává vědět vzpomínka na dětství, která je mnohem více než se strachem o čistotu spojena s pocitem svobody. Tento letní dům tak jakoby sváděl výhradně k odpočinku a pohodě, a tak svou majitelku a její rodinu ochránil před stresem z nepořádku.

Do okolní překrásné přírody tak naprosto přirozeně zapadlo vcelku neobvyklé letní bydlení, které připomíná romantický zahradní domek z časů dětství. Za jeho velkými okny se skrývá útulný domov plný světla, čistě bílé barvy a přírodních materiálů. Nechybí zde točité schody, hravé zástěny, půvabné lampy a lustry, svěže zelené pokojové květiny a kupodivu ani houpačka, ze které je dechberoucí výhled na koruny vzrostlých stromů.

Štítky: chata / chalupa
Foto: Jakub Jakubicki
Zdroj: www.buskodesign.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Elegantní lakovaná kuchyňská linka

Dům s duší

Chytrá kuchyně i celá domácnost

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Hnědá barva v interiéru

Rady do malé zahrady

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock