Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Víkendový dům v Prosieku

Víkendový dům v Prosieku

Koncepce jednopodlažního domu s otevřenou dispozicí jde v tendencích minimalistické, nízkonákladové architektury. Racionální koncept a dispozice, "vyčištěný" půdorys, který umožňuje variabilní využití prostoru. Stavba nenáročná na provoz a údržbu vyniká v kontextu okolní zástavby.

Necelých sto metrů po odbočení směrem na Prosiek z cesty č. 2213, která vede podél pravého břehu Liptovské Mary, míjíme značku označující začátek obce. Po obou stranách cesty se rozvíjí nová, nekoordinovaná zástavba. Pozornému oku v tomto kontextu neuniknou jednoduché linie přízemní dřevostavby, vyčnívající zpoza nízkého gabionového plotu. K domu přísluší rozměrná podlouhlá parcela, vedoucí od silnice až po potok a hustá zeleň na její východní straně. Víkendový dům si drží odstup od cesty. Je posunut zhruba do poloviny pozemku a přisazený k přístupové komunikaci, která vede podél jeho severní hranice.

Rodinný dům se čtvercovým půdorysem

Rodinný dům má vnější rozměry 10,5 x 10,5 m. Do kompaktní kubické hmoty je z jižní a západní strany zařezaná užší, krytá terasa. Na první pohled je zřejmé odsazení domu od terénu. Objekt nestojí na klasických základech, ale je kotven na betonových patkách. Obytná plocha je zvednuta o více než půl metru nad úroveň zahrady. Architekt tímto způsobem vyřešil problém s vysokou hladinou spodní vody a rizikem blízkosti vodního toku.

Víkendový dům v Prosieku
Foto: Alexander Uhrín

Montovaný ocelový nosný rám s modulem 3750 x 3750 mm, založený na betonových patkách, Martin Bobák kombinuje s dřevěnou trámovou konstrukcí střechy a sloupkovou konstrukcí stěn. Pohledovou vrstvu ze strany exteriéru tvoří horizontální dřevěný obklad fasády. Doplňují ho rozměrné skleněné výplně, osazené do černých hliníkových rámů. Sendvičová obvodová konstrukce je zateplená minerální vlnou.

Dispozice a provoz

Do domu se vstupuje ze "zadní" - východní strany, přes nekrytou terasu. Vcházíme do zádveří, které je od obytné části oddělené jedinou pevnou příčkou v rámci půdorysu. Otevřený vnitřní prostor se rozvíjí kolem vestavby, která integruje hygienické zázemí, krbové těleso a kuchyňskou linku. Konstrukce krbového tělesa je využita jako akumulační stěna.

Víkendový dům v Prosieku
Foto: Alexander Uhrín

"Koncepce jednopodlažního domu s otevřenou dispozicí jde v tendencích minimalistické, nízkonákladové architektury. Denní část je orientována na jihovýchod, noční na jihozápad. Zádveří zpřístupňuje komunikační prostor navazující na kuchyň. Chodbová část zpřístupňuje koupelnu s WC a prostor na spaní. Obývací prostor je funkčně rozdělen na sedací a kuchyňskou část. Vnitřní prostor je podle potřeby variabilně dělitelný posuvnými interiérovými stěnami, "popisuje architektonický koncept Martin Bobák.

Z převládajícího otevřeného prostoru je tak možné podle potřeby oddělit ložnici, obývák, nebo jídelnu. I z obývací části se tak po uzavření může stát prostor na spaní s vlastním soukromím. Materiály použité v exteriéru plynule přecházejí do vnitřních prostor domu. Na venkovní dřevěný obklad v interiéru navazují povrchy podlah a stropů. Černá barva okenních rámů se objevuje na několika nábytkových prvcích a obkladech v koupelně. Neutrální pozadí pro zařízení interiéru tvoří bílé vnitřní omítky.

Foto: Alexander Uhrín
Zdroj: Martin Bobák, B.STUDIO

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock