Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům s dřevěnou fasádou a geometrickými světlíky

Dům s dřevěnou fasádou a geometrickými světlíky

Ve městě Santa Maria da Feira v severní části Portugalska stojí dům inspirovaný archetypálním tvarem portugalských statků. Jeho zajímavý charakter utváří množství nepravidelně zakomponovaných oken a světlíků, které do interiéru přinášejí záplavu slunečních paprsků.

Minimalistický dům s dřevěnou fasádou navrhl portugalský architekt Pedro Henrique ze studia Pedro Henrique Arquitecto. Dostál požadavkům budoucích obyvatel domu a vytvořil pro ně jednoduché, jemné a elegantní bydlení.

Dům umně vsazený do přírody

V prvé řadě se architekt snažil dům co nejvíce propojit s okolní krajinou. Pomohl mu v tom i nerovný terén, na kterém měl dům vyrůst. Casa CG – jak tento dům jeho tvůrci nazývají – byl nakonec postaven v nejvyšší části pozemku. Díky tomu svým obyvatelům nabízí překrásné výhledy na vzrostlé stromy a pole. Příroda, která zbrusu nové stavení obklopuje, střídá paletu barev s průběhem ročních období, a vytváří tak spolu s domem přirozeně krásnou mozaiku. Architektovi se podařilo vytvořit úzký vztah domu s přírodou mimo jiné díky střízlivým materiálům a prvkům, pro které platí, že v jednoduchosti je krása. Barevná stránka domu je tedy upozaděna, aby mohla plně vyniknout pestrost vnějšího prostředí.

Dům s dřevěnou fasádou a geometrickými světlíky
Foto: Ivo Tavares

V hlavní roli dřevo a beton

Dům se od okolní zástavby nejvíce odlišuje svou fasádou, která je pokryta dřevěnými deskami v kontrastu s betonovými detaily. Fasády ze surového betonu použití dřeva příjemně zjemňuje. Architekt použil tyto materiály k vytvoření souvislého přechodu mezi zahradou plnou starých stromů a architekturou budovy. Zajímavě vypadá také plot z latěk, který funguje jako druhá kůže domu. Tento inspirativní prvek osvěžuje exteriér domu a do interiéru přináší dostatek přirozeného světla. V případě potřeby lze navíc plot otevřít. Mezi touto dřevěnou a betonovou fasádou vznikl příjemný meziprostor, který se dá využít ke stolování či k odpočinku. V jednom z rohů domu slouží k podobnému účelu také terasa obložená dřevem. Přírodní materiály jako dřevo, kámen a mramor dominují rovněž v interiéru.

Přečtěte si také

Když architekt staví sám pro sebe

Stavby architektů A3UM ateliér reagují na okolní kontext, prostředí je výrazně formuje. Jde o řešení, která někdy hraničí s experimentem. Snaží se naplnit individuální (často netradiční) požadavky…

Bydlení se světlíky

Dům je charakteristický dvěma na sebe kolmými celky, které představují denní a noční zónu. Architekt zvolil orientaci dvou těchto zón ve tvaru písmene T hned ze dvou důvodů. Zaprvé kvůli nejlepšímu vztahu obou zón k sobě navzájem a zadruhé kvůli hodnotnému kontaktu s vnějším prostředím. Výsledná poloha navíc umožnila vytvoření míst pro relaxaci venku, a přitom v soukromí. Výhoda svažitého pozemku navíc dovolila umístit pod denní část domu garáž. Příjemným osvěžením interiéru i exteriéru jsou přitom zajímavě řešená okna a světlíky, kterými dovnitř prostupuje velké množství přirozeného světla.

Dům s dřevěnou fasádou a geometrickými světlíky
Foto: Ivo Tavares

Interiér s příjemnou atmosférou

Jednotlivé místnosti domu působí velice světlým a vzdušným dojmem. Designérka interiérů Ana Guedes umně propojila prvky bílé barvy s těmi šedými. Kuchyni a koupelnu osvěžila mimo jiné působivým mramorovým vzorem. Zajímavým řešením v interiéru je galerie v druhém podlaží, díky níž mohou obyvatelé domu navzájem komunikovat napříč poschodími. Perlou tohoto bydlení je příjemně zařízená hlavní ložnice, v níž hraje důležitou roli zrcadlo v čele postele a dekorativní svítidla. V neposlední řadě zaujmou také vnitřní schody, které jsou kombinací světlého a tmavého dřeva.

Na severu Portugalska tak spatřil světlo světa výjimečný dům, jehož obyvatelé si mohou každým dnem vychutnávat krásu okolní přírody. Zaujme řadou netradičních řešení, ale i přírodních materiálů, které vypovídají o lásce obyvatel k přírodnímu bohatství.

Foto: Ivo Tavares
Zdroj: www.pedrohenriquearquiteto.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock