Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům s dřevěnou fasádou a geometrickými světlíky

Dům s dřevěnou fasádou a geometrickými světlíky

Ve městě Santa Maria da Feira v severní části Portugalska stojí dům inspirovaný archetypálním tvarem portugalských statků. Jeho zajímavý charakter utváří množství nepravidelně zakomponovaných oken a světlíků, které do interiéru přinášejí záplavu slunečních paprsků.

Minimalistický dům s dřevěnou fasádou navrhl portugalský architekt Pedro Henrique ze studia Pedro Henrique Arquitecto. Dostál požadavkům budoucích obyvatel domu a vytvořil pro ně jednoduché, jemné a elegantní bydlení.

Dům umně vsazený do přírody

V prvé řadě se architekt snažil dům co nejvíce propojit s okolní krajinou. Pomohl mu v tom i nerovný terén, na kterém měl dům vyrůst. Casa CG – jak tento dům jeho tvůrci nazývají – byl nakonec postaven v nejvyšší části pozemku. Díky tomu svým obyvatelům nabízí překrásné výhledy na vzrostlé stromy a pole. Příroda, která zbrusu nové stavení obklopuje, střídá paletu barev s průběhem ročních období, a vytváří tak spolu s domem přirozeně krásnou mozaiku. Architektovi se podařilo vytvořit úzký vztah domu s přírodou mimo jiné díky střízlivým materiálům a prvkům, pro které platí, že v jednoduchosti je krása. Barevná stránka domu je tedy upozaděna, aby mohla plně vyniknout pestrost vnějšího prostředí.

Dům s dřevěnou fasádou a geometrickými světlíky
Foto: Ivo Tavares

V hlavní roli dřevo a beton

Dům se od okolní zástavby nejvíce odlišuje svou fasádou, která je pokryta dřevěnými deskami v kontrastu s betonovými detaily. Fasády ze surového betonu použití dřeva příjemně zjemňuje. Architekt použil tyto materiály k vytvoření souvislého přechodu mezi zahradou plnou starých stromů a architekturou budovy. Zajímavě vypadá také plot z latěk, který funguje jako druhá kůže domu. Tento inspirativní prvek osvěžuje exteriér domu a do interiéru přináší dostatek přirozeného světla. V případě potřeby lze navíc plot otevřít. Mezi touto dřevěnou a betonovou fasádou vznikl příjemný meziprostor, který se dá využít ke stolování či k odpočinku. V jednom z rohů domu slouží k podobnému účelu také terasa obložená dřevem. Přírodní materiály jako dřevo, kámen a mramor dominují rovněž v interiéru.

Přečtěte si také

Beton je jedním z nejvíc trendy materiálů současnosti!

Některé tento materiál fascinuje, jiní mu nemohou přijít na jméno. Řeč je o betonu, který už dávno není jen materiálem, který jsme vídali především v exteriéru. Nyní čím dál tím více proniká do domů…

Bydlení se světlíky

Dům je charakteristický dvěma na sebe kolmými celky, které představují denní a noční zónu. Architekt zvolil orientaci dvou těchto zón ve tvaru písmene T hned ze dvou důvodů. Zaprvé kvůli nejlepšímu vztahu obou zón k sobě navzájem a zadruhé kvůli hodnotnému kontaktu s vnějším prostředím. Výsledná poloha navíc umožnila vytvoření míst pro relaxaci venku, a přitom v soukromí. Výhoda svažitého pozemku navíc dovolila umístit pod denní část domu garáž. Příjemným osvěžením interiéru i exteriéru jsou přitom zajímavě řešená okna a světlíky, kterými dovnitř prostupuje velké množství přirozeného světla.

Dům s dřevěnou fasádou a geometrickými světlíky
Foto: Ivo Tavares

Interiér s příjemnou atmosférou

Jednotlivé místnosti domu působí velice světlým a vzdušným dojmem. Designérka interiérů Ana Guedes umně propojila prvky bílé barvy s těmi šedými. Kuchyni a koupelnu osvěžila mimo jiné působivým mramorovým vzorem. Zajímavým řešením v interiéru je galerie v druhém podlaží, díky níž mohou obyvatelé domu navzájem komunikovat napříč poschodími. Perlou tohoto bydlení je příjemně zařízená hlavní ložnice, v níž hraje důležitou roli zrcadlo v čele postele a dekorativní svítidla. V neposlední řadě zaujmou také vnitřní schody, které jsou kombinací světlého a tmavého dřeva.

Na severu Portugalska tak spatřil světlo světa výjimečný dům, jehož obyvatelé si mohou každým dnem vychutnávat krásu okolní přírody. Zaujme řadou netradičních řešení, ale i přírodních materiálů, které vypovídají o lásce obyvatel k přírodnímu bohatství.

Foto: Ivo Tavares
Zdroj: www.pedrohenriquearquiteto.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock