Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům zasazený do skály horského útesu

Dům zasazený do skály horského útesu

Výrazný betonový dům v horském svahu se táhne od útesu nad řekou a poskytuje nádherný výhled na okolní krajinu. Dvoupodlažní zeleně zastřešená konstrukce navržená architektonickou firmou Planet Creations vytváří jemnou rovnováhu mezi drsnými a teplými materiály, přičemž surové dřevo kontrastuje s tvrdými betonovými stěnami.

Planet Architekti Creations navrhli soukromý dům v obci Tenkawa, který se nachází v nadmořské výšce 600 metrů nad mořem. Dům byl postaven se záměrem rekreačního bydlení pro lékaře a jeho manželku, kteří milují rybaření. Dům s rozlohou 72 metrů čtverečních se stal místem s naprosto majestátním výhledem na lesy a řeku.

Dům v rovnováze s okolím

Původním záměrem byla skromná rybářská chata. Ale vzhledem k velmi strmému svahu a riziku stoupající řeky byl nutný projekt, který odolá vnějšímu prostředí. Nebylo to jednoduché. Kvůli podmínkám nebylo možné postavit vysoký podpůrný sloup. Navíc by klasická budova, s garáží v prvním patře a obytným prostorem ve druhém, pokazila ráz krajiny. Architekti proto navrhli budovu, která bude součástí svahu a bude vystupovat do údolí nad řekou. Klíčem bylo vytvoření rovnováhy. Ze silnice je vidět pouze zelený trávník, který tvoří vnější část střechy. Okolní krajina zůstává nezměněna.

Dům zasazený do skály horského útesu
Foto: Akira KITA

Místo dveří jsou posuvné stěny

S ohledem na možnost prudce stoupající řeky a velmi strmého svahu bylo nebezpečné postavit rezidenci v údolí. Klasický dům postavený u silnice na břehu by zase pokazil krásnou scenérii. Proto padlo odvážné rozhodnutí zasadit budovu do země a rozšířit jí směrem k řece. Výsledkem je budova o délce 6 metrů s trubkovým železobetonovým rámem o rozměrech 5,2 x 2,5 m, který zajistí dostatečný vnitřní prostor. Interiér je podélně rozdělen do prostoru kuchyně, prádelny, koupelny a obytného prostoru. Další je oblast terasy, obývacího pokoje, jídelny a ložnice. Každá oblast je oddělena posuvnou stěnou, která jde celá otevřít. Při otevření všech posuvných stěn se celý prostor otevře s jedinečným výhledem na zelenou krajinu.

Přečtěte si také

Moderní dům v souladu s tradicí

Ve slovinské oblasti Karst se nachází rodinný dům, který na první pohled zaujme betonovou fasádou vyskládanou kusy kamene. Nejenže tak v sobě odráží tradiční architekturu typickou pro tuto oblast,…

Interiéry, i když jsou v ostrém kontrastu s industriálním vzhledem betonu, jsou zařízeny do tepla přírodního dřeva, které místnosti pocitově zatepluje a skvěle kontrastuje s betonem. Obývací pokoj a ložnice jsou v přímém kontaktu, prostupuje jimi světlo z okna v plné výšce, které vám umožní nahlédnout do nádherné venkovní vegetace. Soukromí je snadno dosažitelné pomocí závěsů nebo posuvných stěn, které od sebe místnosti zcela oddělí.

Zatímco auta mají stání venku, dům vystupuje ze svahu a otevírá se do krásné horské krajiny. Neobvyklý protáhlý tvar sice představoval problém, ale uspořádání místností se vázalo na světelné podmínky. Prostory, které ho nejméně vyžadují, jako je ložnice, jsou na vzadu, zatímco kuchyň a obývací pokoj jsou na opačném konci. Podélný průřez rozděluje celý dům na dvě velké části a poskytuje majitelům chvíle ničím nerušené rekreace.  

Zdroj: www.planet-creations.jp/en

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock