Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Černobílý byt ve stylu wabi-sabi

Černobílý byt ve stylu wabi-sabi

Na sever od Bukurešti se nachází byt s minimalistickým designem, který je učiněnou oázou klidu. Představuje harmonickou černobílou kombinaci barev, s níž si perfektně rozumí japonský styl wabi-sabi, který si získává čím dál tím větší oblibu.

Životní postoj a interiérový styl wabi-sabi

Estetický koncept wabi-sabi pochází z Japonska, přičemž je úzce spojen se zen buddhismem. Tato prastará východní filosofie učí nahlížet na věci kolem nás jako na nedokonalé, nestálé a neúplné. Počítá s jejich opotřebováním v průběhu času a vidí v něm neobyčejný půvab. Životní styl wabi-sabi je protipólem ke zrychlené a stresující době. Vrací nás zpátky k přírodě i sobě samým. K požadavkům na teplo domova a hřejivého pohodlí, kterými se vyznačuje například dnes již obecně známý styl hygge, přidává wabi-sabi potřebu autenticity, skutečné hodnoty věcí a také zájem o nalézání krásy v nedokonalosti. Tento životní styl je tu pro všechny, kteří milují unikátní předměty, jež už sice mají to nejlepší za sebou, ale přesto se jich díky své osobní vazbě nechtějí a nemohou vzdát. Zároveň nás však učí soustředit se jen na to, co je pro nás opravdu důležité. Brání zahlcování interiéru nadbytkem věcí a to samé platí pro lidskou mysl. Zároveň sází na originalitu a vyhýbá se sériově vyráběnému zařízení domovů.

Černobílý interiér s dotekem východní filosofie

Životní postoj a interiérový styl wabi-sabi se v bytě nedaleko Bukurešti příjemně snoubí s černobílou paletou barev. Právě ta dává vyniknout této působivé filosofii libující si mimo jiné v nedokonalosti jednotlivých prvků. Stačí pohlédnout například na malé praskliny v betonové podlaze nebo i jinde se ukazující známky opotřebení. Ty o sobě dávají vědět bez jakéhokoliv studu, jelikož nejsou ničím jiným než součástí přirozeného koloběhu života. V rámci stylu wabi-sabi jsou také v tomto bytě oslavovány hladké a lesklé materiály. Namísto dokonalé formy pak interiér dává přednost asymetrickým tvarům a nepříliš ostrým liniím. O zdobnosti zde nemůže být řeč, a tak celým bytem prostupuje působivá atmosféra čerpající z minimalismu, v jehož jednoduchosti je ta pravá síla.

Černobílý byt ve stylu wabi-sabi

Prostorný a otevřený byt

Černobílý byt v minimalistickém stylu navrhl architekt Bogdan Ciocodeic z bulharského ateliéru Bogdan Ciocodeic Studio. Hlavní inspirací pro tento byt se přitom stala jak estetika minimalistického stylu, tak krása nedokonalostí japonské filosofie wabi-sabi. Cílem architektonického studia bylo interiér bytu co nejvíce otevřít, došlo tudíž k omezení počtu nadbytečných stěn a dveří. Například kuchyně se tak otevírá do obývacího pokoje, přičemž dojem prostornosti umocňuje velká zrcadlová stěna. V obývacím pokoji pak našlo místo jen tolik kusů nábytku, kolik jich bylo opravdu zapotřebí. Díky absenci dekorací panuje nejen v této místnosti neobyčejně vzdušná atmosféra. Zajímavým prvkem jsou také dřevěné panely, které činí interiér bytu útulnějším. Použité dřevo rozbijí dramatickou hru černobílé palety barev a přináší do interiéru příjemně hřejivý dotek. O střídání nálad v bytě se starají i rozmanitá designová svítidla, která, jakmile se setmí, vytvářejí hned několik romantických zátiší.

Útulné a nadčasové bydlení

Poněkud dramatická černobílá kombinace a striktně minimalistický styl, v němž si libuje i japonská filosofie wabi-sabi, neubírají na útulnosti tohoto originálního interiéru. Čistě bílé pozadí, velká okna, zrcadlová stěna či hřejivé přírodní doplňky činí z tohoto bytu příjemně světlý, prostorný, vzdušný a útulný domov. Ten odvádí pozornost obyvatel od každodenních starostí a učí je soustředit se na to, co je opravdu důležité. S minimem věcí kolem sebe mohou zároveň pročistit svou mysl a užívat si vizuálně čistého bydlení, které však ani zdaleka nepůsobí fádním dojmem.

Nedaleko Bukurešti tak vznikl působivý interiér, který je ukázkou čím dál tím populárnějšího stylu wabi-sabi. Nejenže umí navodit perfektní pocit uvolnění a klidu, ale také je skvělým učitelem v tom, jak rozpoznávat skutečnou hodnotu věcí kolem nás.

Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Zdroj: Bogdan Ciocodeica Studio

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Rekonstrukce bytu Praha

Rekonstrukce RD Hovorčovice

BD Kostelec nad Černými lesy - luxusní interiér

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Černý dům se otevírá do krajiny

Vysněný dům na venkově

Luxusní maringotka

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock