Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Černobílý byt ve stylu wabi-sabi

Černobílý byt ve stylu wabi-sabi

Na sever od Bukurešti se nachází byt s minimalistickým designem, který je učiněnou oázou klidu. Představuje harmonickou černobílou kombinaci barev, s níž si perfektně rozumí japonský styl wabi-sabi, který si získává čím dál tím větší oblibu.

Životní postoj a interiérový styl wabi-sabi

Estetický koncept wabi-sabi pochází z Japonska, přičemž je úzce spojen se zen buddhismem. Tato prastará východní filosofie učí nahlížet na věci kolem nás jako na nedokonalé, nestálé a neúplné. Počítá s jejich opotřebováním v průběhu času a vidí v něm neobyčejný půvab. Životní styl wabi-sabi je protipólem ke zrychlené a stresující době. Vrací nás zpátky k přírodě i sobě samým. K požadavkům na teplo domova a hřejivého pohodlí, kterými se vyznačuje například dnes již obecně známý styl hygge, přidává wabi-sabi potřebu autenticity, skutečné hodnoty věcí a také zájem o nalézání krásy v nedokonalosti. Tento životní styl je tu pro všechny, kteří milují unikátní předměty, jež už sice mají to nejlepší za sebou, ale přesto se jich díky své osobní vazbě nechtějí a nemohou vzdát. Zároveň nás však učí soustředit se jen na to, co je pro nás opravdu důležité. Brání zahlcování interiéru nadbytkem věcí a to samé platí pro lidskou mysl. Zároveň sází na originalitu a vyhýbá se sériově vyráběnému zařízení domovů.

Černobílý interiér s dotekem východní filosofie

Životní postoj a interiérový styl wabi-sabi se v bytě nedaleko Bukurešti příjemně snoubí s černobílou paletou barev. Právě ta dává vyniknout této působivé filosofii libující si mimo jiné v nedokonalosti jednotlivých prvků. Stačí pohlédnout například na malé praskliny v betonové podlaze nebo i jinde se ukazující známky opotřebení. Ty o sobě dávají vědět bez jakéhokoliv studu, jelikož nejsou ničím jiným než součástí přirozeného koloběhu života. V rámci stylu wabi-sabi jsou také v tomto bytě oslavovány hladké a lesklé materiály. Namísto dokonalé formy pak interiér dává přednost asymetrickým tvarům a nepříliš ostrým liniím. O zdobnosti zde nemůže být řeč, a tak celým bytem prostupuje působivá atmosféra čerpající z minimalismu, v jehož jednoduchosti je ta pravá síla.

Černobílý byt ve stylu wabi-sabi

Prostorný a otevřený byt

Černobílý byt v minimalistickém stylu navrhl architekt Bogdan Ciocodeic z bulharského ateliéru Bogdan Ciocodeic Studio. Hlavní inspirací pro tento byt se přitom stala jak estetika minimalistického stylu, tak krása nedokonalostí japonské filosofie wabi-sabi. Cílem architektonického studia bylo interiér bytu co nejvíce otevřít, došlo tudíž k omezení počtu nadbytečných stěn a dveří. Například kuchyně se tak otevírá do obývacího pokoje, přičemž dojem prostornosti umocňuje velká zrcadlová stěna. V obývacím pokoji pak našlo místo jen tolik kusů nábytku, kolik jich bylo opravdu zapotřebí. Díky absenci dekorací panuje nejen v této místnosti neobyčejně vzdušná atmosféra. Zajímavým prvkem jsou také dřevěné panely, které činí interiér bytu útulnějším. Použité dřevo rozbijí dramatickou hru černobílé palety barev a přináší do interiéru příjemně hřejivý dotek. O střídání nálad v bytě se starají i rozmanitá designová svítidla, která, jakmile se setmí, vytvářejí hned několik romantických zátiší.

Útulné a nadčasové bydlení

Poněkud dramatická černobílá kombinace a striktně minimalistický styl, v němž si libuje i japonská filosofie wabi-sabi, neubírají na útulnosti tohoto originálního interiéru. Čistě bílé pozadí, velká okna, zrcadlová stěna či hřejivé přírodní doplňky činí z tohoto bytu příjemně světlý, prostorný, vzdušný a útulný domov. Ten odvádí pozornost obyvatel od každodenních starostí a učí je soustředit se na to, co je opravdu důležité. S minimem věcí kolem sebe mohou zároveň pročistit svou mysl a užívat si vizuálně čistého bydlení, které však ani zdaleka nepůsobí fádním dojmem.

Nedaleko Bukurešti tak vznikl působivý interiér, který je ukázkou čím dál tím populárnějšího stylu wabi-sabi. Nejenže umí navodit perfektní pocit uvolnění a klidu, ale také je skvělým učitelem v tom, jak rozpoznávat skutečnou hodnotu věcí kolem nás.

Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Černobílý byt ve stylu wabi-sabi
Zdroj: Bogdan Ciocodeica Studio

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock