Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Broken House – originální dům, který zapadá do okolí

Broken House – originální dům, který zapadá do okolí

V městské čtvrti Oporów ve Vratislavi byl postaven atypický dům. Zaujme svým netradičním tvarem, velkými prosklenými plochami i romantickou zahradou. Vznikal přitom nelehkou cestou, a to především díky požadavkům místního úřadu zabývajícího se ochranou památkové zóny.

Dům měl vyrůst přímo v historické části rodinných domů. Tato obytná čtvrť představuje pro Vratislav velkou kulturní hodnotu. Je totiž ukázkou jedinečného uspořádání zástavby, která sestává z malých budov, pro které jsou typické hřebeny šikmých střech a úzké čelní plochy domů.

Nový dům odkazující na starý

Na pozemku původně stával malý předválečný dům, který se svou formou a stylem stal do jisté míry inspirací pro kontury současného domu. Stavební podmínky uložené místním památkovým úřadem předpokládaly omezení šířky fasády, výšky okapu a hřebene včetně jejich uspořádání ve vztahu k silnici. Předpokladem majitelů bylo vytvoření moderního domu, jehož užitný program by významně přesáhl užitnou plochu historických budov. Ve výsledku a s ohledem na požadavky památkového úřadu měl být vytvořen dům, který nepřekoná rozsah okolních budov a zohlední všechny potřeby bydlení majitelů. Kvůli přizpůsobení se zmíněným požadavkům došlo nakonec k vyloučení přidružené garáže. Ta byla nahrazena krytou příjezdovou cestou integrovanou do budovy s kapacitou nejméně tří velkých automobilů.

Broken House – originální dům, který zapadá do okolí
Foto: Maciej Lulko

Dům s prolomenou fasádou

Nové bydlení vzniklo pod taktovkou Igora Kazmierczaka ze studia S3NS Architektura. Na pozemku tak vyrostl dům, který poukazuje na proporce předchozí budovy. Jeho charakteristickým prvkem, podle kterého dům získal svůj název, je prolomení fasády. To na jedné straně odkazuje na starý dům a na straně druhé odráží rozložení interiéru rozděleného na soukromou a denní část. Při pohledu na dům zaujmou mimo jiné dva různorodé materiály, a to drsná cihla a hladká omítka. Vytvářejí působivý kontrast, jak svou barvou, tak texturou, a představují tak symbolickou hranici mezi dvěma posunutými hmotami domu. Právě cihla charakterizuje tuto památkově cennou lokalitu. Je mostem mezi minulostí a přítomností. Symbolizuje teplo, odolnost a ušlechtilost.

Přečtěte si také

Po rekonstrukci vznikla moderní stodola obložená cedrem

Po obrovských zemětřeseních byl původní dům totálně zdevastovaný. I tak dostal druhou šanci a nové majitele, kteří mu vdechli život ve stylu moderní stodoly.

Dům přirozeně zapadající do okolí

Ač je tento dům velice moderní a architektonicky odvážný, příhodně zapadá do historické městské zástavby. Jeho jedinečnou krásu a nadčasovost umocňuje svěží vegetace rozprostírající se kolem něj. Zatímco směrem do ulice působí poněkud skromně a uzavřeně, směrem do zahrady nabízí opravdu úchvatnou podívanou. Záplava barev a vůní bezpočtu rostlin krášlí výhledy z prosklené části domu, na kterou navazuje velkorysá terasa s vířivkou a romantickým posezením. Díky vzrostlým stromům je zde dostatek soukromí a řada působivých přírodních zátiší. Jistá architektonická přísnost tak v tomto prostoru ztrácí na váze a je zcela podmaněna vřelou náručí přírody.

V jedné z městských čtvrtí Polska tak vyrostl působivě atypický dům, který zaujme jak svou prolomenou fasádou, tak naprosto přirozeným splynutím s okolím. Je netradičním, ale zároveň velice komfortním bydlením pro ty, kteří se nebojí experimentů.

Foto: Maciej Lulko
Zdroj: www.s3ns.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

V hlavní roli kámen

KUCHYNĚ S TAJNOU MÍSTNOSTÍ

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Vybíráme dlažbu na terasu

Zdařilá rekonstrukce Ačkové chaty

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock