Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Bioplynová stanice do vašeho domova

Bioplynová stanice do vašeho domova

Bylo jen otázkou času, kdy se na trhu objeví zmenšený model bioplynové stanice, z jehož výhod byste mohli těžit i u sebe doma. Za touto převratnou inovací stojí izraelská společnost HomeBiogas, která celý systém vyvinula díky finančním příspěvkům drobných podporovatelů.

Domácí bioplynová stanice dokáže z kuchyňského odpadu vyrobit novou energii na vaření. Systém využití organických zbytků k výrobě bioplynu přitom sahá daleko do minulosti. Docházelo k tomu už 16. století v Persii nebo prostřednictvím pokročilejších systémů v 19. století na území Indie. Také v moderní době, která se čím dál tím víc snaží brát ohledy na životní prostředí, dochází k návratu k obnovitelným zdrojům. Proto, aby se bioplynové stanice mohly nově uplatnit také v domácnostech, vzniklo jednoduše sestavitelné zařízení, které vám umožní získat energii na vaření po dobu dvou až čtyř hodin.

Jak domácí bioplynka pracuje?

Domácí bioplynová stanice zpracuje za den až šest litrů potravinového odpadu. Najde uplatnění pro kuchyňský odpad včetně masa a mléčných výrobků, které se nehodí k přímému kompostování. V případě chovu domácích zvířat se bioplynka může „nakrmit“ až patnácti litry hnoje denně. Není třeba se ovšem bát zápachu. Výrobce zaručuje, že je vše čisté a nic nezapáchá. Jedná se o čistě biologický proces, při němž vzniká bioplyn. Funguje to tak, že v HomeBiogas pracuje armáda bakterií, které dokáží biologicky rozložitelné odpady přeměnit na bioplyn. Ten by měl vystačit na uvaření několika jídel za den. Bioplynka tak ke svému provozu nepotřebuje elektřinu, všechno probíhá čistě mechanicky a biologicky.

Bioplynová stanice do vašeho domova
Foto: pexels.com

Bonusy i omezení

Vedle četných výhod má domácí bioplynová stanice bohužel i jednu velkou nevýhodu. Musí být totiž umístěna v teplém prostředí. Systém je třeba umístit ven, přičemž bioplynka funguje nejlépe při teplotě nad 17°C. V našich podmínkách to tedy vypadá, že by mohla fungovat pouze od jara do podzimu. V chladnějších oblastech je proto ideálním řešením umístit ji do skleníku. V městských nebo průmyslových oblastech pak k tomuto účelu poslouží klasické nebo zelené střechy. Odměnou je bonus v případě další velké výhody domácí bioplynové stanice. Ta totiž vedle bioplynu zároveň produkuje bohaté organické hnojivo, které napomůže k větší kvalitě rostlin pěstovaných na zahradě. Bioplynovou stanici lze využít také na chalupě, kde během léta spolehlivě nahradí známé propanbutanové bomby na vaření a opět pomůže pohnojit zahrádku. Jednou z dalších výhod domácí bioplynky pak je, že dokáže ročně snížit množství emisí až o šest tun oxidu uhličitého.

Domácí bioplynka do rozvojových i rozvinutých zemí

Izraelská firma si klade za cíl dostat svůj produkt v prvé řadě do domácností v rozvojových zemích, které jsou závislé na spalování dřeva nebo uhlí. Proto, aby si taková rodina uvařila jídlo, kolikrát spaluje dříví nekvalitně, a tak se vystavuje velkému nebezpečí. Nejen z důvodu ochrany by se tak tyto domácí bioplynky měly k těmto rodinám dostat. Dalším důvodem je i to, že by mohlo dojít ke snížení odlesňování a tím i k ochraně klimatu. Druhou cílovou skupinou izraelského startupu jsou rodiny z rozvinutých zemí, které si uvědomují potřebu odpovědného přístupu k životnímu prostředí. Právě díky této skupině obyvatel přitom došlo k zafinancování rozjezdu tohoto projektu na crowdfundingovém portálu Indiegogo.

Vyzkoušejte i vy domácí bioplynovou stanici, s níž veškerý biologický odpad snadno přeměníte na využitelnou energii. Zbytek vám pak poslouží jako kvalitní hnojivo. Přestože nejspíš narazíte na řadu návodů, jak si bioplynku vyrobit svépomocí, neriskujte a věnujte projektu patřičnou péči. Nechat si zpracovat kvalitní projekt a pořídit si certifikovanou technologii je důležité nejen kvůli vaší bezpečnosti, ale i kvůli správnému fungování domácí bioplynové stanice.

Bioplynová stanice do vašeho domova
Foto: pexels.com
Zdroj: homebiogas.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock