Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Almhaus, aneb víkendový dům imitující stodolu

Almhaus, aneb víkendový dům imitující stodolu

Almhaus – salaš, horská stavba k ustájení hospodářských zvířat, ale i jednoduché bydlení pro pastýře. Nejen takto lze pojem almhaus charakterizovat. V Alpách najdeme tento typ staveb, v současnosti plnících rezidenční funkci, velmi často. Ne vždy musí jít o staré stavby, důmyslnost architektů dává vzniku novým objektům, které jsou vysoce komfortní a slouží jako příjemné ubytování po dobu dovolené.

Tradiční architektura sloužila jako inspirace

Dům, který můžete vidět na fotkách, stojí v Gurktalu, což je jedno z nejkrásnějších horských údolí Korutan. Majitel si přál postavit klasickou stodolu, ve které by však mohl o víkendech běžně bydlet. Na nevyužívaném svažitém pozemku tak byl postaven moderní dům z rukou architekta Reinharda Madritsche, který zde využil hned několika zajímavých nápadů, jež měl.  

Předlohou pro stavbu domu se stal habitus tradiční stodoly, interiér je naopak velmi moderní. Architekt zde ukázal, jak spojit myšlenku na nostalgické bydlení v moderním provedení. Původní plán počítal s tím, že se původní stodola rozloží, přemístí a následně znovu postaví, nakonec však stodola spadla a uvolnila místo novému domu. Architekt s investorem a jeho ženou, která z Korutan pochází a tudíž zná místní architekturu dokonale, se rozhodli pro navržení moderní a nadčasové stavby, která však bude svým vzhledem připomínat jednu z tradičních. Změní se však její dispozice a zařízení.

Almhaus, aneb víkendový dům imitující stodolu

Interiér je úzce spojen s fasádou domu

Svažitost pozemku spolu s unikátní atmosférou uzavřeného prostředí vybízely k vytvoření stavby, která se ponese v duchu současné architektury.  Konstrukce domu nacházející se ve svahu je z křížem lepeného dřeva, zařízení interiéru svým designem úzce souvisí s fasádou domu, jež je zhotovena z modřínového dřeva. Hlavní myšlenkou při zařizování interiéru bylo vytvořit otevřený prostor ve všech podlažích.

Dřevěné stěny domu jsou střídány s prosklenými plochami, podstřešní prostor je dělen přiznanými střešními nosníky, kdy vzdušnost prostoru zdůrazňuje galerie. Pocit útulnosti bylo dosaženo s pomocí otevřeného kruhového krbu, který se nachází uprostřed obytného prostoru. Celý dům se skládá ze 4 podlaží. Najdeme zde prostornou garáž se sklepem, velkou společenskou místnost s jídelnou a kuchyní. Dále pak galerii sloužící k odpočinku a ložnice. Ložnice jsou situovány na východ, západně je orientována částečně zastřešená terasa se společenskou místností a jídelnou, kde najdeme prosklenou stěnu poskytující výhled na okolní krajinu.

Zdroj: www.madritschpfurtscheller.at

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Interiér Praha-Klánovice

Z garáže kanceláře

Rekonstrukce přízemí domu

Provence mezi betonem a sklem

Dům na kopci

MODERNÍ DESIGN KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Dům LO ztělesňuje nomádského ducha svého majitele

Perníková chaloupka

Trendy adventních věnců pro rok 2018

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock