Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dřevěný dům na Vysočině vychází z tradičních lidových stavení

Dřevěný dům na Vysočině vychází z tradičních lidových stavení

Přesvědčivý koncept, vycházející z principů lidové architektury a regulace CHKO. Kvalitní realizace a ukázka, jak se dá s citem přistupovat k okolní krajině.

Lidová architektura je charakteristická svým přizpůsobením se prostředí. Nebojuje s prostředím, stává se jeho součástí (na co se při novostavbách často zapomíná). Kromě čistého architektonického řešení nás potěšilo i ne často vídané citlivé zasazení do stávajícího prostředí. Žádné úpravy terénu buldozerem, či umělé formální zahradní úpravy ...

Rodinný dům v CHKO

Stavba respektuje kontext daného místa a jeho okolí. Využívá lokální materiál. Dům musel splňovat podmínky CHKO, které nařizovaly především obdélníkový půdorys , sedlovou střechu a symetrický štít. Zmíněné principy jsou pro tvorbu ateliéru Kuba & Pilař architekti charakteristické. Ne formálním uplatňováním tvůrčích východisek, ale svěžím autorským přístupem. Dům v Žďárských vrších, na okraji malé obce Křižánky. Volně stojící stavba je orientována na jihozápad, do zahrady a k výhledem na hřeben Devět skal.

Přečtěte si také

Gorka House – architektura ve spojení s přírodou

V působivé krajině moskevského regionu se pod zeleným kobercem ukrývá dům uvedený zástupem štíhlých bříz. Minimálně viditelná budova neubírá krajině na pozornosti a díky své zelené střeše se důmyslně…

"Koncept domu vychází ze základních archetypů místního lidového stavení, Především celkovou proporcí, půdorysem tvaru protáhlého obdélníku, typem a sklonem sedlové střechy," Dobrým příkladem je zápraží, navrženo po obvodu domu, vymezené posuvnými okenicemi. V případě nepřítomnosti majitelů, případně za nepříznivého počasí lze objekt zcela uzavřít.

Dřevěný dům na Vysočině vychází z tradičních lidových stavení
Foto: David Korsa

Dispozice domu

Obdélníkový půdorys pojal jednu obytnou místnost s kuchyní a tři ložnice. Všechny pokoje jsou orientovány do zahrady. Koupelny, zázemí a vstup jsou umístěny podél severovýchodní fasády.

Nosná konstrukce domu je ze dřeva. Na zápraží iv interiéru jsou přiznány části dřevěných krokví, vaznic a stropních trámů. Obvodová stěna domu za okenicemi je obložena plechovými panely. Okna jsou hliníkové. Pohledovou vrstvu ze strany exteriéru tvoří štípaný šindel. Tradiční materiál najdeme na fasádě, posuvných okenicích a na střeše. Boční štítové stěny překrývá průhledný vlnitý akrylát, kotvený na dřevěných latích.

Foto: David Korsa
Zdroj: www.arch.cz/kuba.pilar

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock