Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dřevěný dům na Vysočině vychází z tradičních lidových stavení

Dřevěný dům na Vysočině vychází z tradičních lidových stavení

Přesvědčivý koncept, vycházející z principů lidové architektury a regulace CHKO. Kvalitní realizace a ukázka, jak se dá s citem přistupovat k okolní krajině.

Lidová architektura je charakteristická svým přizpůsobením se prostředí. Nebojuje s prostředím, stává se jeho součástí (na co se při novostavbách často zapomíná). Kromě čistého architektonického řešení nás potěšilo i ne často vídané citlivé zasazení do stávajícího prostředí. Žádné úpravy terénu buldozerem, či umělé formální zahradní úpravy ...

Rodinný dům v CHKO

Stavba respektuje kontext daného místa a jeho okolí. Využívá lokální materiál. Dům musel splňovat podmínky CHKO, které nařizovaly především obdélníkový půdorys , sedlovou střechu a symetrický štít. Zmíněné principy jsou pro tvorbu ateliéru Kuba & Pilař architekti charakteristické. Ne formálním uplatňováním tvůrčích východisek, ale svěžím autorským přístupem. Dům v Žďárských vrších, na okraji malé obce Křižánky. Volně stojící stavba je orientována na jihozápad, do zahrady a k výhledem na hřeben Devět skal.

Přečtěte si také

Prosklený dům na kraji lesa

Skromný svým vzhledem s krásným výhledem na lesy přírodní rezervace, v níž stojí. Tvar domu je jednoduchý, protože napodobuje archetypální podobu podlouhlé stodoly, respektuje své okolí a zároveň…

"Koncept domu vychází ze základních archetypů místního lidového stavení, Především celkovou proporcí, půdorysem tvaru protáhlého obdélníku, typem a sklonem sedlové střechy," Dobrým příkladem je zápraží, navrženo po obvodu domu, vymezené posuvnými okenicemi. V případě nepřítomnosti majitelů, případně za nepříznivého počasí lze objekt zcela uzavřít.

Dřevěný dům na Vysočině vychází z tradičních lidových stavení
Foto: David Korsa

Dispozice domu

Obdélníkový půdorys pojal jednu obytnou místnost s kuchyní a tři ložnice. Všechny pokoje jsou orientovány do zahrady. Koupelny, zázemí a vstup jsou umístěny podél severovýchodní fasády.

Nosná konstrukce domu je ze dřeva. Na zápraží iv interiéru jsou přiznány části dřevěných krokví, vaznic a stropních trámů. Obvodová stěna domu za okenicemi je obložena plechovými panely. Okna jsou hliníkové. Pohledovou vrstvu ze strany exteriéru tvoří štípaný šindel. Tradiční materiál najdeme na fasádě, posuvných okenicích a na střeše. Boční štítové stěny překrývá průhledný vlnitý akrylát, kotvený na dřevěných latích.

Foto: David Korsa
Zdroj: www.arch.cz/kuba.pilar

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

"Hygge styl" Šakvice

DARK LIVING

Koupelna SEACUBE

Interiér domu, promyšlený do detailů

Elegantní lakovaná kuchyňská linka

Dům s duší

Sledujte nás

Nejčtenější články

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Kalkulátor oken – váš spolehlivý online pomocník

Rady do malé zahrady

Hnědá barva v interiéru

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock