Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

V londýnské zahradě

V londýnské zahradě

Přeměnou zahrady ve vesničce Stamford Brook v západní části Londýna, do které se dnes podíváme, strávila zahradní architektka Butter Wakefield dlouhých osmnáct let. Nedávno se konečně dočkala zasloužené chvíle, kdy se těsné okolí jejího londýnského domu zazelenalo přesně podle zamýšlených pravidel. A kdy se jako celek mohlo stát zajímavou inspirací nejen pro všechny kolemjdoucí, ale i pro vás, naše čtenáře.

Oáza klidu v západním Londýně

V dávných časech se vesnička Stamford Brook skládala zejména z užitkových zahrad, zemědělských polí a vřesovišť. S během času a postupující modernizací se však i vesnice Stamford Brook spolu s dalšími okolními vesnicemi začala přizpůsobovat požadavkům nové doby. Až na několik výjimek postupně poztrácela jak hojnost zeleně, tak kouzlo venkova. Jednou z těchto vzácných výjimek je právě londýnská zahrada zahradní architektky Butter Wakefield, která si i nadále zachovává svůj bukolický ráz.

Butter směřovala k zahradní architektuře už od dětství, které prožila na malé farmě v Marylandu obklopená psy a poníky. Obdivovala hlavně svého dědečka, pro kterého byla práce na zahradě opravdovou vášní.

V londýnské zahradě

Zahrada naší dnešní průvodkyně po krásách vegetace je už pěkně vzrostlá. Místo zde zaujímají pro londýnské zahrady tak typické růže, ale také kakosty, kuklíky, náprstníky, hrachory, hortenzie, okrasné česneky, pryskyřníky, šanty či prosté, ale krásné sedmikrásky.

V londýnské zahradě
Foto: Clive Nichols

Architektura této londýnské zahrady je opravdu pozoruhodná. Přirozenost a volnost růstu zde plynule střídá pravidelný střih a čistota tvarů. Příjemný kontrast je znát například na cestičce v trávníku, kterou z každé strany lemuje divoká květinová louka. Takových prvků, které zjemňují celkový vzhled zahrady, je tu celá řada – a většinou k nim patří drobné květiny v něžných odstínech růžové a fialové barvy. Tuto půvabnou podívanou pak doplňují pomerančovníky, ale také kerblíky či šalvěj.

Venkovský ráz

Ačkoliv tato londýnská zahrada působí velice svobodomyslným dojmem, každá rostlina i kompozice rostlin zde má své jasné místo. Pravidla symetrie zde zvýrazňují i různé zahradní architektonické prvky, ke kterým patří například do pyramid provázané bambusové tyče či systematicky vyskládané bedny od jablek. To všechno spolu s náručí rostlin, ve které převažuje zelená barva, dodává této zahradě v západní části Londýna typický venkovský ráz. To samé platí i pro využití prvků ze dřeva, keramiky, cihel a kamene.

Zahrada v objetí světel i sněhu

Kouzlo této nádherné londýnské zahrady pak zesílí o to více, když se setmí a do zahrady vnikne světlo z domova. Také mihotavá svíčka na stolku na terase přivodí to správné kouzlo staré dobré Anglie. Tahle do detailu vyladěná zahrada pak svůj půvab zdaleka neztrácí ani pod sněhovou pokrývkou...

Štítky: okrasná zahrada
Foto: Clive Nichols
Zdroj: www.butterwakefield.co.uk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock