Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Okrasný česnek jako ozdoba vaší zahrady

Okrasný česnek jako ozdoba vaší zahrady

Jejich menší nebo větší kulovité květenství se elegantně vznášejí nad záhony a během kvetení z dálky přitahují pohledy. Okrasný česnek zkrášlí každou zahrádku, jakou péči je třeba jim věnovat?

Česnek je zdravá a v poslední době více vyhledávaná zelenina. Mezi česneky je však i mnoho vyšlechtěných okrasných druhů, které jsou zajímavé více svými soukvětími. Ty jsou složeny z množství různě velkých, hvězdicovitých květů, nejčastěji fialové, růžové nebo bílé barvy. Kromě toho existuje i česnek s modrými nebo žlutými květy. Květenství mohou být řídké nebo hustší.

Kvetení a využití česneku

Okrasné česneky rozkvétají postupně, první na jaře, v dubnu a květnu, další začátkem léta - v červnu a červenci. Květenství jsou často zajímavé i po odkvětu a seschnutí, proto je ze záhonů neodstraňujte. V takové podobě mohou být později i zimní dekorací záhonů.

Okrasný česnek jako ozdoba vaší zahrady

Sortiment okrasných česneků je překvapivě pestrý, navíc jde o pěstitelsky nenáročné rostliny, které snášejí teplo, sucho a vítr. V poslední době se i proto staly součástí výsadeb moderních zahrad, stepních a štěrkových záhonů a střešních zahrad. Rovněž se hodí i do tradičních venkovských záhonů, zahrad a dvorů. Některé nížší druhy se dají úspěšně pěstovat i v nádobách na balkonech a terasách.

Mezi okrasnými česneky naleznete výsoké (100 - 80 cm), středně vysoké i nižší druhy (do 50 cm). Od toho se odvíjí i jejich využití v zahradě. Vyšší druhy můžete zakomponovat do smíšených květinových záhonů a výsadeb v předzahrádkách, do štěrkových ploch, mezi okrasné trávy a růže. Nižší druhy se hodí do skalek, suchých květinových zídek, k chodníkům, na svahy, rovněž si je můžete vysadit i do květináčů nebo si z nich vytvořit souvislý podrost pod dřevinami (česnek žlutý).

Pěstování okrasného česneku

Nejlépe se bude okrasnému česneku dařit na slunném a teplém místě, se sušší a propustnou, hlinitopísčitou půdou, která má vyšší obsah vápníku. Česnek žlutý naopak žádá polostín a mírně vlhkou, hlinitou půdu.

Cibule okrasných česneků si můžete vysadit během podzimu, ideální do menších a větších skupinek. Cibule vyšších druhů můžete vysazovat do záhonů i jednotlivě. Důležité je udělat to tak, aby listy česneků, které již často v době květu žloutnou a zasychají zakryly listy jiných trvalek.

Okrasný česnek jako ozdoba vaší zahrady
Foto: Clive Nichols

Pokud budete tyto cibuloviny vysazovat do skupin, mezi sebou by měly být vzdáleny asi 30 cm. Pokud jde o hloubku výsadby, platí obecné pravidlo, že sázecí jamka by měla být dvakrát větší než je průměr osazované cibule. Místo výsadby na začátku podzimu zavlažte, jinak nic jiného netřeba. Vysadit si předpěstované rostliny můžete s kořenovým balem i na jaře. V poslední době je dostat běžně koupit.

Velkou výhodou okrasných česneků je, že nejsou napadány chorobami ani škůdci. Cibule není třeba každoročně vybírat z půdy, stačí jednou za asi 5 let. Okrasný česnek nevyžadují zimní kryt, naše zimy snášejí bez problémů. Před příchodem první zimy je však lepší přesto místo výsadby zakrýt suchým listím.

Přečtěte si také

Oceňovaná zahrada hraje všemi odstíny podzimních barev

Zahrada Four Seasons, která se nachází v anglickém hrabství West Midlands a získala již řadu národních ocenění, patří manželům Tonymu a Marii Newtonovým a ti ji začali budovat v roce 1982. Od té doby…

Výběr druhů

Sortiment okrasných česneků je rozsáhlý, ale v zahradách se pěstuje jen několik osvědčených druhů. K nejatraktivnějším patří až 1,5 m vysoký česnek obrovský (Allium giganteum). Má atraktivní husté, kulovité květenství, které jsou složeny z drobných fialových kvítků. Nevýhodou tohoto druhu jsou zasychající listy během kvetení. Uplatní se ve smíšených květinových záhonech nebo ve výsadbách okrasných trav. Květenství se hodí na řez.

Nádherný je i česnek kovovolesklý (Allium Christophii). Kvete dlouho, květenství jsou vzdušné, řídké, fialové a zajímavé po seschnutí i v dalších obdobích. Tento česnek výborně odolává mrazu, oblibě slunečné a sušší místa. Vyniká v štěrkových plochách, mezi nízkými jehličnany a suchomilnými trvalkami nebo na okraji květinových záhonů, jednotlivě nebo v menších skupinkách.

Okrasný česnek jako ozdoba vaší zahrady

Ve skupinách vynikne v čase kvetení i česnek guľatohlavý (Allium sphaerocephalon). V období kvetení je vysoký asi 80 cm, květy má karmínové až fialové, uspořádané v hustě působícím, menším kulovitém květenství. Kvete později, v červnu až červenci. Patří k pěstitelsky nenáročným a vděčným druhům. Uplatní se na okraji záhonů, ve větších skalkách nebo ve skupinách s nižšími okrasnými travinami.

K dalším zajímavým druhům patří česnek karatavský (Allium karataviense). Je nízký, květenství jsou složeny z bledě růžové květů, které spolu s elipsovitými listy vytvářejí pěkný celek. Uplatní se ve skupinách nebo jednotlivě ve skalkách, na okraji záhonů i v nádobách. Nápadnými modrými soukvětím poutá nižší česnek azurový (Allium caeruleum), který je klenotem květinových výsadeb. Žlutými většími květy zase překvapuje česnek žlutý (Allium moly), který vytváří na ideálních místech v polostínu souvislé porosty.

Štítky: okrasná zahrada

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Moderní dům s výhledem na řeku

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock