Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vyvýšené záhony jsou v posledních letech v kurzu. Nejčastěji slouží k pěstování chutné zeleniny, bylinek nebo jahod. Jsou velmi praktické a přinášejí mnoho výhod, ocení je však i milovníci okrasných rostlin.

Vyvýšené záhony nemusí být jen součástí užitkové zahrady. Pokud zeleninu nebo ovocné rostliny nepěstujete, můžete využít výhody vyvýšených záhonů i při pěstování okrasných rostlin. Vyskládat si v takovém záhoně budete moci druhově pestrou výsadbu trvalek, letniček nebo okrasných cibulovin, případně keřů. Nic nezkazíte ani výsadbou bylinek a kořeninových rostlin, mnohé příjemně voní, i pěkně kvetou. Květiny máte možnost díky takovému záhonu pozorovat více zblízka, kdykoliv si budete moci k nim pohodlně přivonět, celková péče o vysazené rostliny je pohodlnější. Pokud si navíc takový záhon doplníte místem k sezení, nabídne vám možnost si dopřát chvilku pohody s šálkem kávy v ruce.

Pojďme však pěkně po pořádku. Možností, jakou podobu by mohl dostat vyvýšený záhon ve vaší okrasné zahradě, je opravdu hodně. Konkrétně volba, barevnost a použité materiály by měly vždy korespondovat se stylem, který je typický pro vaše exteriérové prostory. Pokud se rozhodnete pro několik vyvýšených záhonů, zvolte vždy jen jeden typ, přibližně stejné výšky. V současnosti dostanete tyto záhony běžně koupit i hotové, vyrobí vám je i šikovný stolař. Nebraňte se moderním materiálům, vkusným řešením, ani výrazné barevnosti.

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Co v záhonech pěstovat?

Rozhodnout se můžete například pro netradiční smíšený trvalkový záhon. Takový, který bude nepřetržitě kvést od časného jara až do pozdního podzimu. Ačkoli i takový, který bude plný aromatických rostlin, ty se postarají o netradiční zahradní aromaterapii. Základem úspěchu je dobré plánování skladby rostlin. Těch samozřejmě nemusí být mnoho, důležité bude, když si z každého druhu vysadíte alespoň 3 kusy. Vznikne hustý trs, který se bohatě rozkvete. Cílem je i to, aby záhon kompletně zarostl, déle se v něm tak udrží vláha a plevel nebude mít šanci se rozrůstat. Jednotlivé druhy trvalek vybírejte podle podmínek místa, na kterém máte takový záhon vybudován. Zároveň platí, že všechny trvalky, které jsou vysázeny v rámci jednoho záhonu, by měly mít stejné požadavky na světlo a také vlhkost a kvalitu substrátu.

Největší možnosti nabízejí slunné stanoviště, avšak mnoho kvetoucích rostlin prospívá i v polostínu, či dokonce ve stínu. Vybírejte druhy s různými růstovými charakteristikami, ideálně příbuzné barevnosti květů (tón v tónu), ale neobávejte se ani vytváření barevných kontrastů. I zde platí, že nižší druhy trvalek je lepší soustředit k okrajům záhonu a vyšší do středu nebo na pozadí. Mezi trvalky můžete zakomponovat kvetoucí jarní nebo letní cibuloviny a okrasné trávy, které výsadbu vždy zajímavě zjemní.

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Působivý je i pohled na vyvýšený záhon na stinných místech, který je vyskládaný z trvalek okrasných listem - v nabídce je mnoho krásných druhů (Funkie, Heuchera, Bruner). Pokud například použijete rostliny s různými odstíny zelené, získáte oku lahodící a harmonickou výsadbu. Doplnit takovou svěží sestavu můžete i kapraďorosty nebo vybranými stínomilnými travinami (Ostřice).

Cibuloviny upoutají ve vyvýšených záhonech i samostatně

Hodí se ty, které kvetou na jaře - tulipány, narcisy nebo korunky. Nevýhodou takové výsadby je, že po odkvětu se záhon stává málo zajímavý, proto je lepší zkombinovat cibuloviny alespoň s jarními trvalkami, případně dvouletými rostlinami (macešky, pomněnky), zakomponovat můžete i keře. Je třeba klást důraz spíše na atraktivitu takového záhonu v letním období, kdy v něm mohou rozkvétat například jiřiny, mečíky, lilie nebo jiné druhy letních cibulovin a hlíznatých rostlin.

Nezapomeňte, že zatímco v moderních zahradách se uplatní výsadba složená z jednoho nebo dvou druhů, v tradiční zahradě více zaujme rozmanitost, ať už druhová nebo barevná.

Přečtěte si také

V londýnské zahradě

Přeměnou zahrady ve vesničce Stamford Brook v západní části Londýna, do které se dnes podíváme, strávila zahradní architektka Butter Wakefield dlouhých osmnáct let. Nedávno se konečně dočkala…

Jemná elegance a zvuky

Atraktivní jsou i vyvýšené záhony osázená bambusy nebo také zajímavou sbírkou okrasných trav. Zastoupeny mohou být vyšší, středně vysoké i vyšší druhy s elegantně působícími stébly a jemnými soukvětími. Takové výsadby se hodí více do moderních, slunečních zahrad. Příjemným doplňkem v takové výsadbě jsou jarní cibuloviny (například narcisy a hyacinty), které přispějí k zajímavosti takového záhonu v jarních měsících dokud vyrostou trávy. Atraktivní přidanou hodnotou tohoto typu výsadeb je příjemné šustění stébel trav nebo bambusů během větrných dní.

Vyvýšené záhony můžou být i plné kvetoucích růží, ty rovněž skvěle doplní mnohé druhy trvalek. Kromě toho si můžete vybrat a vysadit si sem i kompaktní kvetoucí nebo jen zelení okrasné keře, ať už opadavé nebo stálezelené. Sortiment vhodných druhů je přitom velmi velký (níže šeříky, perovskie, levandule, trojpuk, třezalka, mochna křovitý, tavolníky apod.)

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Můžete si také zaexperimentovat a vytvořit si v takovém prostoru netradiční květinovou louku. Potěšíte děti, které budou pomoci zblízka pozorovat například poletující motýly, ale zejména užitečný hmyz. Podobně zafunguje i netradiční a druhově pestrý bylinkový záhon.

Pokud budete mít ještě místo, i do takového záhonu můžete přidat některé užitkové rostliny. Například jahody, vysadit si saláty - mnohé jsou i na pohled velmi zajímavé, drobné bobuloviny - borůvky, rybíz, chutný mangold s okouzlujícími barevnými listy nebo barevný kudrnatý kel. Tyto a další rostliny poskytují užitek, zároveň jsou okrasné.

Doba zakládání: Ideální doba pro založení pestrých, kvetoucích nebo voňavých vyvýšených záhonů je jaro. V tomto období dostanete koupit všechny vhodné druhy rostlin. Nebo se můžete rozhodnout pro podzimní výsadbu, nyní si vše důkladně naplánujte a pusťte se postupně i do budování záhonů. Nezapomeňte, že okrasná zahrada by neměla být plná takových záhonů, ale není špatné, pokud alespoň jeden, dva máte. Nikdy nevíte, kdy se sejdou a některého člena své rodiny pak jimi jistě potěšíte.

Štítky: okrasná zahrada

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Hnědá barva v interiéru

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock