Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Moderní zahrada inspirovaná Novým Zélandem

Moderní zahrada inspirovaná Novým Zélandem

V hrabství Hampshire na jižním pobřeží Anglie vznikla zahrada plná trav a barevných akcentů. Tato zahrada kolem dokola obrůstá moderní rodinný dům a vzniká tak příjemná symbióza jasně inspirovaná architekturou Nového Zélandu, předchozího bydliště majitelů.

Kousek Nového Zélandu v Anglii

Když majitelé poprvé viděli původní dům ze šedesátých let, zatoužili jej spolu se zahradou proměnit do podoby ve stylu bydlení na Novém Zélandu. Ve spolupráci s architekty tak zde dali vzniknout modernímu domu z červeného cedrového dřeva a zahradě, ve které zelená barva trav hraje prim. Vytvořili zde prostorné bydlení, které se díky velkým proskleným plochám i terasám otevírá okolní přírodě. Velká prosklená plocha se nachází uprostřed domu podobně jako do prostoru otevřená kuchyň s jídelnou. Západní křídlo tvoří předsíň a obývací pokoj, ve východní části domu jsou umístěny ložnice a koupelny.

Z tradiční zahrady nová a moderní

Zahrada, která se zde původně nacházela, byla tradiční. Vévodily jí popínavé dřeviny, které však postupem času poničily přilehlé cihlové zdi. Za pomoci architektů se však tato zahrada proměnila v příjemný kousek přírody, který zajišťuje krásný výhled z okna každého pokoje. Dodává tak potřebné soukromí, ale už jednotlivé místnosti nezastiňuje.

Stěžejním barevným prvkem zahrady v novozélandském stylu je zelená barva ve všech svých proměnlivých odstínech. Celá zahrada tak naprosto nenásilně spočívá mezi okolními lesy, které dělí stará, ale romantická cihlová zídka. Všechno jakoby zde navíc mělo určeno jasné linie. Geometrie a rovnováha, to jsou hlavní znaky této zahrady. Svědčí o tom tvar rozložení zahrady a jejích trávníků kolem domu, ale také způsob pojetí dvou přilehlých bazénů, jezírka, teras i schodišť. Všechny rostliny zde navíc mají své jasné místo, i když se té striktnosti příroda občas snaží vzdorovat.

Moderní zahrada inspirovaná Novým Zélandem
Foto: Richard Bloom

Rostliny v zahradě

Přestože v zahradě dominuje zelená barva, jakýmsi leitmotivem jsou zde tóny žluté, bronzové, červenohnědé, růžové a fialové barvy. Jejich nositeli jsou rostliny lemující nízko střižený trávník a menší vodní plochy. Jejich barvy se navíc přirozeně proměňují i v závislosti na střídání ročních období. K těmto barevným rostlinám v zahradě tak patří například rákosovka velká, která vytváří bohaté trsy nižších trav, nebo třtina ostrokvětá, jež se pyšní až dvoumetrovými stébly. Husté trsy žlutavých trav pak u bazénů vytváří kavyl obrovský. Všechny odstíny  barev těchto rostlin přitom příjemně ladí s poblíž vysazenou tibetskou třešní i s teplými tóny cihlové zídky opodál.

V zahradě se však nachází ještě celá řada dalších rostlin. Svůj domov zde našly hned dvě střemchy Maackovy umístěné na konci zahrady nebo čínská bříza stojící u vchodu do domu. V zahradě je hojně zastoupen také pryšec medonosný, šalvěj lékařská, rozchodníkovec nachový, paznehtík či santolína. Tím to však zdaleka nekončí. Na vyvýšených záhonech se zde navíc pěstují i bylinky a zelenina.

V úzkém sepětí s přírodou

S citem a trpělivostí majitelů a architektů vznikla na jižním pobřeží Anglie půvabná zahrada s dotekem Nového Zélandu. Historická zídka, terasy ze dřeva, vodní prvky, zahrada plná geometrie, rovnováhy a barev – to všechno vzdává hold přírodě ve vší své velikosti a kráse.

Foto: Richard Bloom
Zdroj: www.elks-smith.co.uk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock