Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

I na malém prostoru může vzniknout originální zahrada

I na malém prostoru může vzniknout originální zahrada

Z poněkud fádní terasovité zahrady vznikl pod rukama architektky Mary Barensfeld malý zenový ráj. Atypická zahrada dostala jméno Hilgard Garden. Obklopuje dům v Berkeley v Kalifornii a dodává mu zajímavé kouzlo plné energie, svěžesti a nekonečných her slunečních paprsků.

Původní zahrada byla vcelku hezká a terasovitá, chybělo jí však propojení s interiérem, možnost zajímavých výhledů i netradičních posezení. Prošla tedy radikální proměnou a dnes se může pyšnit přitažlivým rázem japonských zahrad. Je tak potěchou duše i oka.

Zahrada na malé ploše

Majitelé domu si přáli, aby jejich nová zahrada plynule navazovala na obývací pokoj, a oni tak mohli teplé dny trávit venku. Tyto představy dokreslila i jejich malá dcerka, která velmi ráda pozoruje pohupování se bambusů a vysoké trávy ve větru. Architektka Mary Barensfeld se tak s invencí sobě vlastní chopila výzvy a na ploše několika desítek m2 s převýšením více než 5 m krok po kroku vytvořila zahradu nabitou celou řadou neotřelých nápadů.

I na malém prostoru může vzniknout originální zahrada
Foto: Joe Fletcher Photography

Členění multifunkční zahrady

Cílem návrhu nové zahrady bylo její rozdělení do jednotlivých funkčních zón. V nejnižší části tak vznikl prostor určený k relaxaci. Na ten pak navazuje zajímavě řešený svah pokrytý trvalkami. Do jeho nejvyšších partií byla umístěna intimní zóna s pohledem na celý dům. Terasy tak neslouží jen pro potěchu oka, ale jsou zcela funkční. Jakmile obyvatelé domu zatouží po výškách, mohou si sednout nebo lehnout do vrchních pater a prohlížet si svět ze shora. Jak si majitelé přáli, spodní úsek zahrady přímo navazuje na stavbu a tím vytváří harmonické propojení mezi vnitřním a venkovním obytným prostorem. Místo k sezení vymezují jak volně přemístitelné židle, tak boční lavice, která lemuje podlahu z bílé žuly. O dostatečný pocit soukromí se zde starají polopropustné stěny spolu se vzrostlými bambusy. Z rovinatého segmentu pak vystupuje pětistupňová opěrná zeď, která byla poněkud netradičně vystavěna z kombinace betonu, dřeva a cortenových plátů.

Přečtěte si také

Hledáte klid mysli? Založte si japonskou zahradu

Pokud si chcete ze zahrady vytvořit oázu klidu a harmonie, prostor vhodný k rozjímání i meditacím, kde není nahodilý žádný kámen či větvička a kde vše má své pevně dané místo, pak se nechte…

Hra světla v zahradě

Dřevo, beton a designový nábytek udělaly ze zahrady opravdu originální prostor. Ten srší i celou řadou dalších pozoruhodných nápadů. Patří k nim například rezavá ocelová stěna s otvory, kterými probleskují sluneční paprsky a vytváří tak v okolí hravou světelnou dekoraci. Mimo této perforované stěny obklopují terasu i vzrostlé stromy a klidná vodní hladina. Celek, který sousedí s obývací zónou, tak vlastně vytváří dojem dalšího klidného pokoje. Ten příjemně narušuje jen kouzelná hra světel. Vodní plocha, v níž se odráží sluneční paprsky, na sebe kvůli zajímavým efektům ihned strhává pozornost. Jakmile zapadne slunce, převezmou jeho roli světelné LED pásky. Posezení v zahradě je tak opravdovým zážitkem v jakoukoliv denní či noční dobu.

I na malém prostoru může vzniknout originální zahrada
Foto: Joe Fletcher Photography

Květiny v zahradě

Celkový koncept Hilgard Garden byl sladěn do odstínů šedé, hnědé a zelené barvy. Jelikož se pro ni staly inspirací japonské zahrady, prostor zde dostaly především aromatické, převislé a stálezelené rostliny, okrasné zejména listem. Tyto trvalky totiž po rozrostení utvoří vodopád zeleně v barvě žluté až tmavě zelené. Nachází se zde i tři druhy japonských javorů, které umí poskytnout dostatečný stín i zlepšit klima. Ač se to může zdát spíše naopak, zahrada je řešena vcelku nenáročně a vyžaduje jen minimální údržbu. Velkou výhodou přitom je, že mnohé rostliny jsou stálezelené, a tak odpadá starost o odstraňování odumřelých částí v jarním období. Jednou z dalších kladných stránek této zahrady pak je, že to v ní překrásně voní. Její majitelé totiž milují bylinky, a tak si zde vysadili aromatický tymián. Voňavou atmosféru v zahradě podtrhují citróny.

V tomto malém ráji japonského rázu se však nemyslelo pouze na krásný vzhled a ničím nerušený odpočinek. Architektka totiž brala v úvahu také ekologii, a tak vytvořila důmyslný systém odvodnění a zavlažování pomocí šedé vody. I na malém svažitém terénu tak vznikla chytrá a krásná zahrada, za kterou si její stvořitelka právem vysloužila cenu za design.

Foto: Joe Fletcher Photography
Zdroj: www.barensfeld.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock