Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Zahrada plná barev po celý rok

Zahrada plná barev po celý rok

Se zvolením těch správných rostlin může i ta sebemenší zahrádka získat neodolatelné kouzlo, které se nerozplyne ani po teplých měsících plných bujného kvetení. Vhodná kombinace travin, trvalek a stromů zajistí, že se krása ze zahrady nevytratí ani se sychravým podzimem a třeskutou zimou. Stačí se podívat třeba do zahrady situované v rezidenční části Říčan, která vyrostla na rohu dvou ulic na základě návrhu Jitky Tomsové z architektonické kanceláře Atelier Rouge.

Prolnutí exteriéru a interiéru

Zahrada byla navržena současně s domem a ve spolupráci s projektanty, díky čemuž došlo k plynulému propojení interiéru s exteriérem. Interiér se do zahrady otevírá žulovou terasou, která dává plně vyniknout kontrastující zeleni. Ta sem tam rozbíjí jednolitost terasy, celek tak působí neskutečně svěže a hravě. Dům spolu se zahradou sice vznikl na otevřeném prostoru, přesto však nabízí příjemné útočiště alespoň z části skryté cizím pohledům.

Zahrada plná barev

Na poměrně malém prostoru se podařilo realizovat zahradu s působivým charakterem. Díky vhodné kombinaci travin, trvalek a stromů vyrostla v těsném sepětí domu zahrada, jejíž krása se proměňuje v závislosti na střídání ročních období. Na jaře ji zaplaví barevné tóny cibulovin a kvetoucích keřů, od léta až do pozdního podzimu na sebe strhnou pozornost trvalky a velké okrasné česneky. V zimě je vystřídají jemné tóny okrasných travin a stálezelených keřů, kterým přijdou na pomoc keře typu výrazných červených svíd. To vše v úchvatném kontrastu bílé barvy kmenů bříz. Stromy v čele s břízami a habry tu ale hrají i další důležitou roli. Opticky totiž prohlubují pozadí zahrady, přičemž dotvářejí vyšší úroveň vegetace.

Detail jako znamení krásy

Tato zahrada realizovaná na vcelku omezeném prostoru je promyšlená do sebemenšího detailu. Fandí geometrii i chaosu. Stromy, květináče i okrasné kameny rozbíjejí plochu terasy, a tak nám před očima vzniká opravdu úchvatné místo plné fantazie. Tu podporují i chytře zvolené fluorescentní subtilní tyčky, které reflektují proměnlivé světlo a doplňují kompozici rostlin. Perfektně ladí s příbuznou strukturou vzdušných travin, do nichž jsou umístěny, a podtrhují tak dojem zeleně povlávající volně ve větru.

Tahle zahrada se nese ve znamení detailu a stálobarevnosti. Potěší oko a pohladí duši. Navíc je příjemným útočištěm v poněkud šedém kruhu zástavby, ať už pálí slunce nebo se snáší sníh.

Zdroj: autor fotografií Jan Faukner, architekt ing. Jitka Tomsová www.rougeatelier.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock