Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Cesty a chodníčky jako okrasný i funkční prvek zahrady

Cesty a chodníčky jako okrasný i funkční prvek zahrady

Vhodně navržené cesty, chodníčky, terásky a schody dodávají zahradě ten správný řád a romantický dotek. Dají se také nasvítit, čímž umožňují bezpečný pohyb po zahradě. Každá procházka po zeleném království je tak díky chodníčkům tím pravým požitkem. Navíc zjednoduší i každodenní zalévání, při kterém už nebude nutné balancovat uprostřed záhonu plného květin a zeleniny s kropáčem plným vody. Cesty a chodníčky hrají zkrátka v zahradě svou praktickou i estetickou roli.

Krása i účel zpevněných ploch v zahradě

Zpevněné plochy dodávají zahradě na osobitosti. Umožňují vznik malebných zákoutí, příjemných posezení a dechberoucích výhledů. Cesty, chodníčky, terásky a schody jsou zkrátka nedílnou součástí zahradní architektury. Zaručují pohodlný pohyb po zahradě a snadný přístup k záhonům. Tento významný stavební prvek dá vyniknout jak květinové výsadbě, tak udržovanému trávníku. A zamezí tomu, aby byla zahrada plná nevzhledných vyšlapaných cest.

Zahradní cesty

Nejdůležitější zpevněnou plochou je obvykle ta v předzahrádce, která propojuje hlavní vstup do domu, vjezd do garáže, a která zpřístupňuje i zadní část zahrady. Zpevněná plocha se však objevuje i v obytné a užitkové části zahrady. Centrem obytné části bývá terasa doplněná o chodníček, s jehož pomocí se spojí důležité funkční zóny v zahradě. Vytvoření cesty v užitkovém prostoru zjednoduší přístup k záhonům při zalévání a pletí.

Cesty a chodníčky jako okrasný i funkční prvek zahrady

Zakládání zpevněných ploch v zahradě

Ať už zpevněné plochy slouží k procházkám nebo spoludotvářejí venkovní posezení, měly by mít pevný, rychleschnoucí a snadno udržovatelný povrch. Takový povrch je třeba uložit na dobře zpevněnou a upravenou plochu, kterou může představovat například štěrkové lože. Pokud jde o zpevnění zahradních cest, k tomu se využívá zejména obrubníků nebo ocelové pásoviny. Vhod přijde také použití geotextilie, která zabrání přerůstání plevele i možnému smíchání sypkých materiálů s okolní zeminou. Při zakládání zpevněných zahradních ploch je zapotřebí dbát také na způsob odvodnění pomocí drenáží a trativodů. Propustné plochy přitom musí mít spád 1,5-2 % směrem od domu, a to ze svahu a do stran. Hrubé povrchy si vyžádají ještě větší sklon.

Co se týče rozměrů, přístupový chodník k domu by měl kopírovat šířku branky. Zpravidla to bývá mezi 120-150 cm. Jinak se za základní rozměr považuje optimální šířka pro jednoho chodce, což je 40-60 cm. Tuto šířku lze na větších pozemcích zvětšit na pohodlnějších 70-100 cm.

Cesty a chodníčky jako okrasný i funkční prvek zahrady

Materiály zahradních chodníčků a cest

Cesty v zahradách mohou mít měkký nebo tvrdý povrch. Měkký povrch lze vytvořit z písku, štěrku, kamenné drtě či dřevěné kůry. Takové plochy působí velmi přirozeně a navíc umožňují růst některých rostlin. Měkké povrchy se však neobejdou bez pravidelné údržby a cesta po nich není vždy příjemná. Mnohem praktičtější jsou tvrdé povrchy, které vznikají z kamene, keramiky, cihel, betonu či ze dřeva. Působí sice poněkud stroze a chladně, ale naproti tomu zase nevyžadují náročnou údržbu. Některé z těchto materiálů mají i tu výhodu, že si s přírodou velmi dobře rozumí. To platí například pro kámen, který do zahrady svým vzhledem přirozeně zapadne. Právě kámen se používá na souvislé dlažby i náznakové chodníky v podobě opracovaných dlaždic nebo jako dlažba nepravidelného či štípaného typu. Oblíbeným materiálem v zahradě je také dřevo, které na cestách a chodníčcích zastupují zejména palubková prkna, která mají tu výhodu, že se rychle odvodňují a nepřehřívají se. Přírodní ráz zahrady nenaruší ani cihly v barvě terakoty nebo speciální keramické dlaždice, které potěší nejen svou mrazuvzdorností. Mezi další materiály zahradních chodníčků a cest patří také beton, který se aplikuje vcelku nebo v podobě dlaždic. Velice praktická je i zámková dlažba vyznačující se především svou různobarevností.

Ať už jsou cesty, chodníčky, terásky a schody v zahradě tvořené z jakéhokoliv materiálu, je třeba pamatovat na to, že méně je někdy více. Jasnou dominantou by tak nadále měla zůstat zahrada ve vší své přirozené kráse.

Zdroj: Atelier Flera, Diton stone

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Elegantní lakovaná kuchyňská linka

Dům s duší

Chytrá kuchyně i celá domácnost

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Hnědá barva v interiéru

Rady do malé zahrady

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock