Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Soběstačné domy ve finském souostroví

Soběstačné domy ve finském souostroví

Designéři Aleksi Hautamaki a Milla Selkimaki nedávno dokončili projekt letních domů na finském ostrově o rozloze 5 hektarů. Nový projekt s názvem Project Ö se může pochlubit neuvěřitelně malebnou polohou na okraji finského souostroví a naprostou soběstačností.

Finští návrháři Aleksi Hautamaki a Milla Selkimaki koupili před dvěma roky na okraji národního parku Archipelago National Park ve Finsku ostrov s 5 akry a postavili si soběstačný letní dům, který zahrnuje saunu, penzion a dílnu. Byl pojmenovaný Project Ö (kdy „Ö“ ve švédštině znamená „ostrov“), má na místě dvě budovy, hlavní budova má centrální krytou venkovní terasu, která odděluje obývací část od ložnic a koupelen, zatímco druhá budova je saunou a dílnou. Domy jsou zcela soběstačné. Získávají energii ze solárních panelů namontovaných na střeše a pro přívod vody je ke dřezu, umyvadlu a toaletě přivedena filtrovaná mořská voda. Teplá tekoucí voda a vytápění podlahového topení je produkováno saunovými kamny. Domy na ostrově jsou zcela soběstačné, protože k napájení využívají sluneční energii a filtrovanou mořskou vodu. Domy mají tekoucí vodu, splachovací toaletu, topení, chlazení a moderní kuchyň, prostě vše, co je k životu potřeba.

Menší, ale praktické bydlení

Budovy vzdávají hold tradiční finské estetice souostroví, s dlouhými okapy a svislým opláštěním. Tvar domů je dlouhý a úzký, což umožňuje mít velké plochy oken s různými pohledy, jakož i možnosti velmi odlišných typů funkcí na opačných koncích budovy. Například večerní oslava s přáteli na jednom konci, zatímco děti spí na druhém. Vize byla, aby bylo vše potřebné na co nejmenším prostoru. Všechny jednotlivé místnosti byly navrženy tak kompaktně, jak to jen šlo, aniž by to ohrozilo funkčnost a pohodlí. Tyto dvě budovy mají pouhých 70 m², přesto se zde v případě potřeby pohodlně vyspí 10 dospělých. Veškerý dřevěný materiál je vyroben ze skandinávské borovice a smrku s certifikátem PEFC z Finska. Podlaha, fasáda a vnitřní obložení jsou vyrobeny s použitím přírodních metod; tepla a páry. Konečný výsledek je rozměrově stabilní, odolný vůči rozkladu a netoxický. Může být použitý uvnitř nebo venku, v jakémkoli klimatu.

Soběstačné domy ve finském souostroví

Dovolená bez lidí

Manželský pár navrhl a zrealizoval Project Ö pro svou vlastní potřebu, jako únik před okolním světem. Po 5 letech intenzivního hledání byl konečně nalezen dokonalý malý ostrov. Samotný ostrov je zcela nedotčený a odříznutý od civilizace. Dvě zátoky na severním pobřeží dávají ostrovu charakter a jsou velmi užitečné pro blokování větru a vln. Jedna na východ je hlubší a funguje perfektně jako přístaviště. Ta na západ je mělčí a klidnější a pro děti je to skvělé místo na koupání.

Zdroj: www.project-o.fi

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Interiér SLB Piešťany

Spešov

Luxusní interiér v šedé barvě v kombinaci se dřevem

Koupelna na Mlýnku

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Hnědá barva v interiéru

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Perníková chaloupka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock