Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Půvabný dům v údolí luk

Půvabný dům v údolí luk

Oblast Mazury v severovýchodním Polsku je známá tím, že zde spíše než rekreanty potkáte liščí rodinku. U blízkého jezera pro změnu sídlí kormoráni a bílé volavky. Tato přirozeně krásná krajina nepříliš dotčená lidskou rukou ukrývá kouzelně vyhlížející dům se světle modrými akcenty. Krásně se tak vyjímá pod modrou oblohou s bílými beránky plujícími nad údolím luk.

Obec Przerwanki, ve které se půvabný dům nachází, byla v předválečných časech vesnicí se vším všudy. Měla vlastní mlékárnu, desítky farem, pekařství a dokonce i elektrárnu. Toto krásné místo se kdysi nazývalo Wiesental, což v překladu znamená „údolí luk“. Kamkoliv se totiž i v současné době podíváte, tam jsou lány plné květin. Z původních Mazur, tak, jak byly známé, zůstal už jen hřbitov a několik opuštěných osad. A tak tu přežívá sotva tucet obydlených domů. Většina původních obyvatel se přestěhovala do měst a zanechala za sebou opuštěnou, ale kouzelnou oblast plnou divokých přírodních krás.

Místo s rodinnou vazbou

V polovině 80. let navštívila tento dům, který tehdy ještě zdaleka nevypadal tak udržovaně, rodina zájemců o letní sídlo. Byl duben a všichni měli sněhu po kolena. Nepřístupnost tohoto domu jim však paradoxně učarovala. Ve vesnici Przerwanki nebylo předtím možné stavět nové domy, a tak předchozí majitel postavil tento dům na základech staré stodoly. Rodina, která pak dům objevila, zde pak každoročně trávila letní prázdniny. Postupem času jim ale přišlo, že je jejich letní dům příliš z ruky, a tak se jej rozhodli prodat. Když však spolu se svými dětmi uviděli na dveřích nápis sdělující, že je dům na prodej, zlomilo jim to srdce. A tak toto letní sídlo nadále zůstalo v rodině.

Půvabný dům v údolí luk
Foto: Jola Skóra/Jam kolektyw

Proměna letního domu

Anna Olga Chmielewska, která v tomto domě s rodiči trávila své letní prázdniny, je shodou okolností návrhářka interiérů. Svému milovanému letnímu sídlu v obci Przerwanki chtěla vdechnout nový život, a tak se spolu s rodinou pustila do renovace starého nábytku. Původní komody nebo zašlý ratanový nábytek tak nyní vypadají jako nové. Interiér navíc zkrášlila zajímavými doplňky, které objevila v obchodech zaměřených na skandinávský design. Malá, ale kouzelná okna vytvářející idylickou atmosféru, byla v domě ponechána. Vzhledem k tomu, že však do interiéru nepřinášejí příliš mnoho světla, byly stěny a stropy v interiéru natřeny čistě bílou barvou. Z důvodu prosvětlení přízemí vsadila Anna na skleněné přední dveře. Zvedl se také prostor v podkroví, kde už jeho návštěvník nemusí mít obavy z nízkého stropu. Příjemným osvěžením jsou zde odhalené stropní trámy. Nové barvy pak získala terasa, okenice i dveře. Jsou jimi modrá a šedá, které se příhodně odrážejí na mazurské obloze.

Přečtěte si také

Luxusní maringotka

Kempování ale stylově. Nebo rovnou plnohodnotné bydlení? Jestli jste rádi blízko přírodě a k životu vám stačí málo, může být maringotka tím ideálním řešením. Maringotka, kterou si dnes ukážeme, není…

Interiér v bílé barvě

Tóny modré, šedé, béžové, fialové i černé barvy se na pozadí převažující čistě bílé barvy táhnou celým interiérem. V něm lze rozeznat kombinaci hned několika interiérových stylů. Vévodí jim skandinávský, provensálský, venkovský a rustikální styl. Důraz na přírodní materiály a něžné doplňky, to je to, co vytváří natolik milou duši tohoto interiéru. Návštěvy tak na první pohled zaujmou především obnažené cihly kolem kamen, půvabně zdobené garnyže, patinovaný nábytek, proutěné koše, historizující lustry, malované nádobí, hřejivé textilie, netradiční věšáky či originální lucerny. To všechno by však nemohlo vyniknout bez převahy bílé barvy, díky níž celý interiér vypadá jako ztělesněný sen. Napomáhá tomu řada huňatých polštářků, přehozů a dek, ale i všudypřítomný dotek elegance. Důležitou roli však v interiéru hraje také příroda zastoupená pokojovými rostlinami i vázami plnými řezaných květin. Jejich drobné kvítky vytvářejí především poblíž na stěně zavěšených talířů s folklórními motivy opravdu kouzelná zátiší.

Půvabný dům v údolí luk
Foto: Jola Skóra/Jam kolektyw

Dokonalé bydlení s výhledem na jezero

Bílá barva, světlý nábytek, akcenty pastelových barev i svěží dotek zeleně – to všechno vytváří v domě v údolí luk neskutečně příjemnou atmosféru. Interiér je dostatečně světlý, prostorný a útulný. Řadou krásných oken s venkovským nádechem se navíc otevírá do přírody a nabízí úchvatný pohled například na jezero Gołdopiwo, které je od domu odděleno širokým pásem rákosí. To si oblíbili nejen mazurští ptáci, ale ptáci z celé Evropy. Den co den se tak v tomto místě nabízí zdejším obyvatelům úchvatná podívaná na nezapomenutelnou krásu přírody.

Chvíle určené k odpočinku tak mohou trávit u jezera nebo před domem. Vybízí k tomu kouzelně zařízená terasa s houpací sítí, knihou a řadou luceren, anebo prostor na trávníku přímo před domem. Modrá lehátka tu odrážejí barvu okenic, ale i barvu nebe, které neustále pluje nad hlavou i se svými bílými beránky…

Foto: Jola Skóra/Jam kolektyw
Zdroj: www.przerwanki.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock