Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Horská chata jako odkaz tradiční krkonošské architektury

Horská chata jako odkaz tradiční krkonošské architektury

Dříve významná hornická lokalita, dnes světově známé lyžařské středisko. Řeč je o Svatém Petru, malebné součásti Špindlerova mlýna, ve které po vzoru regionální architektury vyrostla zbrusu nová horská chata. Kolemjdoucí zaujme především vychýlením štítové stěny, které má své historické i ryze praktické odůvodnění.

Na místě nové horské chaty stála kdysi chata stará, zchátralá. Architekti ze studia Znamení čtyř – architekti brali v úvahu její podobu i návaznost na tradiční krkonošskou architekturu a přírodu. Chtěli vytvořit obydlí, které by ctilo tradici a využívalo převážně přírodní materiály. Horskou chatu, která bude tradiční a originální zároveň.

Ve stopách krkonošské architektury

Na místě zchátralé chaty nakonec vznikla chata kvalitní svou architekturou, která si perfektně rozumí s okolní přírodou a umocňuje tak genia loci. Architekti nechtěli jít cestou některých domů z blízkého okolí, které na příslušnost k tradiční krkonošské architektuře rezignují. Přimknuli se naopak k těm, jimž se tradicionalistický prvek stal vlastním, a nechali na pozemku vyrůst novou stavbu věrnou cenné lokální značce. S nadšením se vydali po stopách krkonošské architektury, kterou přizpůsobili požadavkům na styl moderního života.

Horská chata jako odkaz tradiční krkonošské architektury
Foto: Tomas Soucek

Horská chata s vychýlenou štítovou stěnou

Vzhled stavby mimo jiné tematizuje prvky solitérní horské architektury, k nimž patří zejména dominantní převýšená střecha, kamenná podezdívka či dřevěný obklad ve štítu. Tyto obklady bývají u tradičních krkonošských staveb stupňovitě předsazené nad vstupní podlaží. V případě návrhu horské chaty byl tento originální prvek ještě rozvinut, a chata tak na první pohled zaujme stupňovitým vychýlením štítové stěny. Díky tomuto zajímavému řešení je hřeben střechy viditelně delší než základna stavby. Svérázný architektonický prvek tak vedle estetické funkce plní rovněž tu praktickou. Chrání totiž dřevěný obklad štítů před povětrnostními vlivy a zabraňuje postupné degradaci dřeva. Vychýlení hmoty odkazuje také na současnou architekturu, která si v tomto trendu často velmi libuje.

Přečtěte si také

Horský apartmán s výhledem do přírody se stal druhým domovem

Teplá textura dřeva rezonuje s černou a vytváří elegantní a útulný druhý domov pro mladé majitele. Podívejte se na byt, který ladí do posledního detailu. Horský apartmán vám vyrazí dech!

Využití přírodních materiálů

Ke stavbě horské chaty byly využity primárně přírodní materiály jako kámen a dřevo. Pro obložení soklu posloužily masivní štípané kvádry ze žuly, pro obložení fasád cedrové dřevo, zatímco v interiéru hraje prim smrkové. Dřevěné povrchy fasád budou postupem času přirozeně patinovat, a horská chata tudíž plynule vroste do svého okolí. Co se týče střešní krytiny, tu představuje měděný plech s vějířovitě rozmístěným falcem. Pomocí tohoto řešení dochází k umocnění dojmu ze vzhůru rozšiřující se hmoty. V případě oken došlo k využití masivních lepených dubových profilů ošetřených olejovou lazurou.

Horská chata jako odkaz tradiční krkonošské architektury
Foto: Tomas Soucek

Chata plná slunce a krásných výhledů

Uvnitř chaty je maximálně využito konstrukčních výhod dřevěných lepených nosníků, které posloužily při konstrukci střešního mansardového pláště. Chybí zde tradiční podpory, a tak se interiér mansardy příjemně otevírá na celou svou výšku. Prostor tedy ve srovnání s vnějšími skromnými rozměry získal zcela nové měřítko. Takto řešená část interiéru navíc disponuje překrásnými výhledy do okolí. Dostatek světla proudí také do přízemí chaty, které je doplněno řadou velkých oken. Nachází se zde společenské místnosti, k nimž patří mimo jiné kuchyně a jídelny. V horních patrech jsou situovány ložnice, do kterých světlo proniká menšími okny usazenými ve štítech anebo střešními vikýři. Ani v podezdívce pak nechybí malá technická okna.

Interiér horské chaty vystavuje na odiv především přirozenou krásu dřeva. Z palety barev si vybírá hlavně hnědou a šedou, neexperimentuje, ale příjemně spoludotváří materiálově a barevně velmi útulný přechodný domov. Ten svou krásou zaujme především v podzimním čase, kdy se listy okolo rostoucích stromů zbarví do žluté, oranžové a zelené, a umocní tak vzhled přirozeně stárnoucí dřevostavby.

Foto: Tomas Soucek
Zdroj: www.znamenictyr.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Tipy, jak se zbavit ovocných mušek neboli octomilek

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock