Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Půvabná poloroubenka na louce u lesa

Půvabná poloroubenka na louce u lesa

Na louce u lesa v západních Čechách vyrostla naprosto úchvatná poloroubenka, která se stala klidným domovem pro rodiče odrostlých dětí. Její přitažlivý lidový ráz zaujme zvenku i zevnitř. Vklíněná mezi lesy navíc vypadá, jako by tu stála odjakživa.

Poloroubený dům uprostřed přírody

Poloroubenka zachovávající si lidový ráz, avšak nepříslušící svými znaky k žádnému konkrétnímu regionu, vznikla na velké louce stranou od další zástavby. S přehledem tedy splňuje požadavky na klidné bydlení uprostřed přírody. Původně k ní vedla polní cesta, která se na přání nových majitelů přeměnila na příjezdovou cestu se zpevněným povrchem. Na jejím konci pak podle návrhu Daniela Vlčka a s realizací od firmy Roman Střihavka – roubenky spatřil světlo světa půvabný poloroubený dům. Láska k lidové architektuře a tradičním venkovským prvkům je v něm přitom patrná jak z exteriéru, tak z interiéru.

Poloroubenka na klíč

Majitel přistupoval k budoucímu bydlení velmi svědomitým způsobem. Se svou manželkou navštívil celou řadu firem a vybral si tu, která souhlasila s tím, že jim postaví poloroubenku na klíč a přesně podle jejich představ. Za vydatné pomoci profesionálů tak na louce vyrostl poloroubený dům stojící na základové desce, jehož roubená část sestává z trámů z masivního vysušeného dřeva, zatímco zadní část je zděná z termobloků s integrovanou tepelnou izolací bez dalšího dodatečného zateplení. Právě díky silným trámům z masivního dřeva o rozměrech 30 x 30 cm dostala poloroubenka solidní ráz. Plochy mezi nimi vyplňuje PUR pěna s mirolonem. Spáry jsou vytmeleny speciální elastickou hmotou, která se svým tvarem dokáže adaptovat na změny objemu dřeva. O ošetření stěn se stará hrubá selská omítka a tenkovrstvá olejová glazura.

Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman

Vytápění poloroubenky kachlovými kamny

Hlavním zdrojem vytápění poloroubenky jsou krásná kachlová kamna zelené barvy, která v topné sezóně slouží také k vaření. Kamna byla postavena na míru a propojena s elektronicky řízeným vytápěcím systémem domu. Funguje to tak, že v kamnech o dvou teplovodních výměnících se pomocí systému klapek usměrňuje rozvod teplého vzduchu pro roztápění nebo pro intenzivní ohřev teplé vody k vytápění. Voda přitom proudí z kamen do akumulační nádrže a z ní se pak teplo rozvádí do celého domu. Zatímco v přízemí se nachází podlahové topení, v patře jsou umístěny radiátory. Teplota pro vytápění, ohřev vody a řada dalších parametrů se dá nastavit pomocí řídicí jednotky na chodbě. Během dlouhodobější nepřítomnosti majitelů lze využít i záložního zdroje, který představují elektrické patrony určené pro vytápění vody v akumulační nádrži.

Jednotlivé místnosti poloroubeného domu

Jak už to tak bývá, srdcem poloroubenky je tradiční světnice, která se nachází v přízemí roubené části. Zděná část domu sestává z ložnice pro hosty, technické místnosti a sauny s odpočívárnou. Jedna z místností je zde dokonce vyčleněna speciálně pro psy, kterých mají majitelé hned několik. V patře poloroubenky se nachází ložnice majitelů, druhý hostinský pokoj, koupelna a ještě menší soukromý prostor se šatnou, ložnicí s koupelnou a dalším pokojem, z něhož se vstupuje na půdu sloužící především jako úložný prostor.

Půvabný interiér poloroubenky

Interiér poloroubenky je zařízen v tradičním duchu. Ačkoliv zde převažují typické venkovské prvky starých časů, splněny jsou také požadavky na praktické a pohodlné bydlení. Příkladem je kuchyně s kamny, která v topné sezóně slouží i k vaření, ale jejichž práci zastane i přídavný sporák se sklokeramickou deskou. Z většiny vybavení však dýchá atmosféra starých časů, a tak je interiér takovou příjemnou směsicí zrestaurovaného historického nábytku a dalšího půvabného vybavení zhotoveného přímo na míru. Na první pohled tak návštěvy jistě zaujmou tradiční venkovské jídelní židle, malované truhly a komody, půvabné závěsy, porcelánové zásuvky, elegantní svítidla, tradiční hodiny, vyšívané polštářky, romantické obrázky a především nepřeberné množství přírodní dekorace.

Přečtěte si také

Rekonstrukce památkově chráněné roubenky z roku 1740

V malebné Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy stojí jakožto ukázka místní lidové architektury půvabná roubenka. Celých deset let byla opuštěná a chátrala, pak ji ale přišel zachránit architekt…

Vysoce komfortní bydlení

Krása tohoto zbrusu nového domova nespočívá pouze v úctě k lidové architektuře, přírodním materiálům a tolik vytříbenému citu pro detail, ale také v důrazu na prostor a jeho maximální využití k trávení času s rodinou, přáteli i docela v klidu o samotě. K tomu také slouží neobvykle řešená finská sauna, jejíž součástí je i odpočinková místnost. Z té je pak možné vyjít na terasu s vířivkou. Také koupelna v podkroví je však učiněným balzámem pro tělo i duši. Prostor zde navíc opět dostává brilantní smysl pro detail. Vybavení v koupelně je totiž pečlivě sladěno od obkladů přes kohoutky a sprchu až po keramické zásuvky a vypínače. Jakmile se setmí, slouží k odpočinku rovněž příjemně zařízené ložnice s vyvýšenými postelemi, květinovými vzory a inspirativním výhledem do zahrady.

Přirozeně krásná zahrada

Louka za domem získala postupem času novou tvář, pořád však působí jako taková přirozeně krásná zahrada. Luční travou se tu živí králíci i slepice, které má brzy doplnit další drobné zvířectvo. Těsné okolí domu zdobí malý sad a především překrásné výhledy do přírody.

Na louce u lesa se tak podařilo postavit dům, který si váží tradice našich předků, krásy přírody i starožitných pokladů. Dokáže však rovněž splnit požadavky na vysoce komfortní bydlení moderní doby.

Štítky: srub / roubenka
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Půvabná poloroubenka na louce u lesa
Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Zdroj: www.roubenky-strihavka.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock