Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vdechli nový život staré venkovské usedlosti

Vdechli nový život staré venkovské usedlosti

Architekti Lenka Míková a Ivan Boroš stojí za povedenou rekonstrukcí staré venkovské usedlosti v jižních Čechách a její úpravou na rodinné venkovské obydlí. K realizování tohoto projektu bylo třeba důkladně modernizovat stavby a zejména přizpůsobit stodolu pro budoucí bydlení, což se povedlo stoprocentně.

Jak skloubit dvě stavení?

Usedlost zahrnuje dvě stavení – jednak roubenou chalupu, která nyní skýtá majitelům prostor k celoročnímu bydlení, tak i poblíž stojící stodolu využívanou dnes jako letní obývací prostor i pokoj pro hosty. Architekti využívali při rekonstrukci tradiční postupy (například u chalupy byly použity tesané trámy a roubení, hliněné omítky či ručně štípaný šindel), přičemž domům nechybí moderní technické vybavení (vytápění apod.), a zároveň ponechali stavbě její autentičnost a zohlednili i specifickou atmosféru místa, což ve výsledku přispělo k úspěšné realizaci rekonstrukce. Špatný technický stav většiny konstrukcí sice vedl nutně k tomu, že se většina z nich musela nahradit, ale přesto zůstaly chalupa i stodola z vnější části v původní podobě. Stěžejní byly vnitřní úpravy stavení. Sama architektka Lenka Míková k tomu uvedla: "V tomto projektu jsme hledali odpovědi skrz respekt k původní logice stavení a použití tradičních postupů. Naším cílem byla spíše přirozenost než dokonalé formální napodobení. Přírodní materiály jako dřevo, kámen a hlína a jejich ruční opracování vnáší do stavby nedokonalost, která se stává zásadním aspektem projektu."

Vnitřní vybavení ušité na míru

Většina stavebních prvků a vnitřního vybavení byla vyráběna na míru, ať už se jedná o okna, dveře, schodiště, saunu, kuchyni či atypický nábytek Světnici dominuje nově postavená velká pec s nahřívaným ležením a troubou od lokálního kamnáře. Díky krbové vložce je možnost se na oheň uvnitř i dívat. V tomto směru je zajímavé i provedení kuchyně, v níž se skvěle doplňuje kuchyňská linka z masivu vybavená nerezovou lednicí s kamennou stěnou a cihlovou klenbou stropu. Unikátní je také použití ohniště vsazeného do kamene, který pochází z nedalekého svahu, nožky ohniště vyráběl pan krbař Hořánek z Atelieru Hořánek v Praze. Otevřený krb opanovává ústřední prostor stodoly – jakési letní kuchyně. 

První místo v soutěži Interiér roku

Tento čtyři roky trvající architektonický projekt zaujal odbornou porotu soutěže Interiér roku (tato soutěž každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty), která mu udělila první místo v kategorii Rekonstrukce.

Zdroj: www.lenkamikova.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock