Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vdechli nový život staré venkovské usedlosti

Vdechli nový život staré venkovské usedlosti

Architekti Lenka Míková a Ivan Boroš stojí za povedenou rekonstrukcí staré venkovské usedlosti v jižních Čechách a její úpravou na rodinné venkovské obydlí. K realizování tohoto projektu bylo třeba důkladně modernizovat stavby a zejména přizpůsobit stodolu pro budoucí bydlení, což se povedlo stoprocentně.

Jak skloubit dvě stavení?

Usedlost zahrnuje dvě stavení – jednak roubenou chalupu, která nyní skýtá majitelům prostor k celoročnímu bydlení, tak i poblíž stojící stodolu využívanou dnes jako letní obývací prostor i pokoj pro hosty. Architekti využívali při rekonstrukci tradiční postupy (například u chalupy byly použity tesané trámy a roubení, hliněné omítky či ručně štípaný šindel), přičemž domům nechybí moderní technické vybavení (vytápění apod.), a zároveň ponechali stavbě její autentičnost a zohlednili i specifickou atmosféru místa, což ve výsledku přispělo k úspěšné realizaci rekonstrukce. Špatný technický stav většiny konstrukcí sice vedl nutně k tomu, že se většina z nich musela nahradit, ale přesto zůstaly chalupa i stodola z vnější části v původní podobě. Stěžejní byly vnitřní úpravy stavení. Sama architektka Lenka Míková k tomu uvedla: "V tomto projektu jsme hledali odpovědi skrz respekt k původní logice stavení a použití tradičních postupů. Naším cílem byla spíše přirozenost než dokonalé formální napodobení. Přírodní materiály jako dřevo, kámen a hlína a jejich ruční opracování vnáší do stavby nedokonalost, která se stává zásadním aspektem projektu."

Vnitřní vybavení ušité na míru

Většina stavebních prvků a vnitřního vybavení byla vyráběna na míru, ať už se jedná o okna, dveře, schodiště, saunu, kuchyni či atypický nábytek Světnici dominuje nově postavená velká pec s nahřívaným ležením a troubou od lokálního kamnáře. Díky krbové vložce je možnost se na oheň uvnitř i dívat. V tomto směru je zajímavé i provedení kuchyně, v níž se skvěle doplňuje kuchyňská linka z masivu vybavená nerezovou lednicí s kamennou stěnou a cihlovou klenbou stropu. Unikátní je také použití ohniště vsazeného do kamene, který pochází z nedalekého svahu, nožky ohniště vyráběl pan krbař Hořánek z Atelieru Hořánek v Praze. Otevřený krb opanovává ústřední prostor stodoly – jakési letní kuchyně. 

První místo v soutěži Interiér roku

Tento čtyři roky trvající architektonický projekt zaujal odbornou porotu soutěže Interiér roku (tato soutěž každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty), která mu udělila první místo v kategorii Rekonstrukce.

Zdroj: www.lenkamikova.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock