Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proměna půdy v podkrovní byt

Proměna půdy v podkrovní byt

Máte volný půdní prostor, rozšiřujete rodinu a neumíte si představit, kam se zanedlouho s celou rodinou a přibývajícím potomstvem vejdete? Možná vás už napadlo, že půda by se dala využít i jinak než jen jako skladiště nepotřebných věcí. Pojďte se podívat na to, co je k realizaci tohoto záměru potřeba.

Díky zcela specifickému podkrovnímu prostoru můžete získat půdní přestavbou romantické bydlení podle vašich představ. Od plánu k finálnímu tvaru je třeba absolvovat několik procesů – počínaje posouzením prostoru statikem, přes výběr a provedení zateplení, stavební úpravy až k milé povinnosti nový prostor zařídit podle vašeho vkusu. 

Je mou povinností rekonstrukci ohlásit?

Jelikož není možné zdaleka všechny půdy přizpůsobit k obývání, je nutné se na začátku poradit se specialistou, jaký případ zaujímá právě vaše podkroví. Důležitým činitelem je nejen to, v jakém stavu je krov či podlahy, ale i výška hřebene střechy, její sklon a také možnosti elektrického vedení. Ohlásit přestavbu na stavebním úřadě musíte v tom případě, kdy se rekonstrukcí mění způsob užívání stavby. Stavební povolení je nutné si opatřit i tehdy, pakliže hodláte opravovat krov či podobným způsobem zasahovat do nosných konstrukcí či rozšiřovat počet oken. Je důležité si předem zjistit, kdy a za jakých podmínek vám stavební nebo památkový úřad nepovolí určité plánované změny, abyste později předešli nepříjemným překvapením.

Prosvětlení půdního bytu

Abyste si v budoucím podkrovním bydlení zajistili adekvátní příjem světla a zároveň splňovali obecnou normu, dle které by se měla plocha oken shodovat s nejméně 10 % rozlohy podlahy, je dobré vědět, jaká okna lze nejlépe použít. Protože není vždycky proveditelné vsadit okna do rovné štítové stěny, nahrazují příjem světla střešní okna a světlovody. Okna je vhodné opatřit venkovními roletami, které chrání střešní okna před přílišným teplem a také se podílejí na snížení spotřeby energie a zároveň tlumí přílišný hluk zvenčí. V dnešní době je dokonce možné užít v půdní vestavbě, pokud to konkrétní případ dovoluje, i střešní balkónové dveře, díky nimž se dá vystoupit ze šikmé střechy na terasu. Horní díl se vyklápí ven ze střechy, spodní se otevírá do stran. 

Proměna půdy v podkrovní byt

Jaké zateplení zvolit?

Zásadní je otázka zateplení půdního prostoru. Nejenže tím ušetříte dost peněz za zimní vytápění a v létě pak budete lépe odolávat horkým dnům, ale nezateplením podkroví si můžete způsobit, že bude neobyvatelné. Obvyklejší je izolovat stavbu zevnitř, výhodou jsou sice levnější náklady, nevýhodou je pak to, že si tímto způsobem ukrajujete určitou část obytného prostoru. Oproti tomu izolace z vnější strany – tzv. nadkrokevní izolace je sice nákladnější, avšak neubere žádný vnitřní prostor, a navíc zvýrazní krokve a trámy. Klasickým materiálem pro izolaci je pěnový polystyren (EPS), užívá se též minerální vlna, která se vyrábí tavením hornin (nejčastěji čediče nebo křemene) nebo foukaná celulózová izolace patentovaná v 70. let, kterou tvoří převážně novinový papír. S ohledem na životní prostředí vychází dobře také užití technického konopí. Jedním ze stěžejních prvků podkrovní bytu, který přispívá k jeho nezaměnitelné atmosféře a přidává na romantice, jsou bezesporu přiznané střešní trámy. Nejenže se na ně příjemně dívá a přidávají prostoru na útulnosti a teple, ale také jsou praktické vzhledem k tomu, že na ně můžete ledasco připevnit či pověsit. Ať se jedná o osvětlení nebo závěsnou houpací síť, která do půdního bytu sedne jako ulitá.

Jak naložit s prostorem? Členit, či ne?

Je otázkou, na co chcete budoucí půdní prostor využít. Pokud nepotřebujete získat více místností, ve kterých bude mít každý obyvatel svůj soukromý koutek, je ideální nechat prostor nečleněný, případně ho rozdělit dodatečně díky nábytku – například díky policovému systému či skříním. Plánujete-li v podkroví i koupelnu, je členění nezbytné. K těmto účelům s ohledem na podlahu se používají lehké tvárnice Ytong či sádrokartonové příčky nebo ekologičtější ekopanely, které tvoří za vysoké teploty a tlaku lisovaná obilná sláma.

Vybavení podkrovního bytu

Jelikož podkrovní byt má svá specifická zákoutí a rozměry, většinou je ideálním východiskem nechat si vyrobit nábytek přímo na míru od šikovného truhláře. Ale i bez toho, pokud si dáte více práce se sháněním, je možné vybavit nový prostor nábytkem, který seženete už vyrobený a bude vám ladit do vašeho podkroví, jako by v něm byl odjakživa. Pokud jste ale trochu šikovní, můžete si obstarat nábytek sami třeba úpravou staré truhly či skříňky, protože do půdních prostor se více než jinam hodí zrekonstruované retro kousky.

Zdroj: svoboda-williams.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock