Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proměna podkroví

Proměna podkroví

Spoustu z nás má v rodinných domech podkroví, které je častou využíváno jako skladiště nepotřebných věcí. Zvětšit obytný prostor o podkrovní část nemusí být na škodu. Nepřemýšleli jste o jeho rekonstrukci? Podívejte se s námi, jak může taková povedená proměna vypadat.

Od půdy k ložnici

Majitelem této proměny je mladý právník žijící v řadovém domě ve městě Sopoty na severu Polska. Rozhodl se pro přestavbu nevyužitého podkroví na svou ložnici. Tento projekt svěřil zkušeným architektům a udělal dobře.

Rekonstrukce započala změnou geometrie střechy a jejím navýšením, tak aby byl prostor uvnitř nové ložnice co možná největší. Během prací na střeše bylo nutné myslet na nosné a technické prvky a zároveň skloubit se zamýšleným designem. Neobvyklým řešením je obložení prostoru za postelí velkoformátovými tmavými dlaždicemi. Zbylé stěny i strop jsou obloženy přírodním dřevem. Tímto byl zadán stěžejní vzhled místnosti, který udal tóny zbylým prvkům. Stropy jsou velmi členité a úkosy i podlaha byly pokryty naolejovaným dřevem. Díky mnoha úhlům byla práce náročná a dřevěné desky musely být v rozích řezány vždy na míru.

Krásné masivní dřevo s důrazem na geometrii střechy je kombinováno s typicky mužskými barvami černé a šedé. Interiér byl doplněn o jednoduchý moderní nábytek rovněž v černé a šedé barvě. V jednom z výklenků se nachází čtecí koutek s pohodlným designovým křeslem a nastavitelnou stojací lampou. V sousedním výklenku se zase ukrývá skromná knihovna. Naproti je v dalším výklenku s oknem pracovní prostor skládající se z jednoduchého dýhovaného stolu a pracovní židle na kolečkách. Na přání majitele bylo místo s pracovním koutem obohaceno o modulární pohovku šikovně obepínající stěnu a malé odkládací stolky.

Proměna podkroví

Atypické skříně

Kvůli nedostatku možnosti vytvořit standardní šatník, byly navrženy skříně na míru před vchodem i vedle postele. Dveře skříně jsou dokončeny tmavě šedým lakem s vysokým leskem, který nejen perfektně kontrastuje s přítomným dřevem, ale také díky odrazu světla opticky zvětšuje půdu. Kromě standartních tyčí a polic je zde také místo pro vysoké posuvné zrcadlo. Skříně jsou vedeny až ke stropu pro vytvoření maximálního prostoru pro uložení věci. U stropu jsou uloženy věci sezónní a méně používané.

Na druhé straně místnosti se nachází schodiště. V kontrastu s ložnicí je vizuálně překlenuto bílou výmalbou. Pro oddělení prostoru podkroví bylo rozhodnuto umístit zde oddělující skleněnou stěnu s posuvnými dveřmi. Skleněné a ocelové prvky dodávají interiéru patřičný moderní charakter.

Celý pokoj je doplněn o velkolepé osvětlení. Hlavním osvětlením jsou černé halogenové světla zabudované do stropu s nastavitelným světelným paprskem. Největší dojem však dělají skleněné kuličky v černé barvě, visící ve výklenku nad postelí a ve zlatavě růžové nad schodištěm.

Ač je zde mnoho tmavých barev, jako je černé čelo postele, nebo stěna za ní, prostor je i tak velmi dobře prosvětlen. Kromě velkých oken ve výklencích jsou zde přímo nad postelí dvě střešní okna. Tato proměna je ukázkou zdařilé rekonstrukce podkroví, kde se majitel nebál experimentovat. 

Zdroj: raca-architekci.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock