Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proměna podkroví

Proměna podkroví

Spoustu z nás má v rodinných domech podkroví, které je častou využíváno jako skladiště nepotřebných věcí. Zvětšit obytný prostor o podkrovní část nemusí být na škodu. Nepřemýšleli jste o jeho rekonstrukci? Podívejte se s námi, jak může taková povedená proměna vypadat.

Od půdy k ložnici

Majitelem této proměny je mladý právník žijící v řadovém domě ve městě Sopoty na severu Polska. Rozhodl se pro přestavbu nevyužitého podkroví na svou ložnici. Tento projekt svěřil zkušeným architektům a udělal dobře.

Rekonstrukce započala změnou geometrie střechy a jejím navýšením, tak aby byl prostor uvnitř nové ložnice co možná největší. Během prací na střeše bylo nutné myslet na nosné a technické prvky a zároveň skloubit se zamýšleným designem. Neobvyklým řešením je obložení prostoru za postelí velkoformátovými tmavými dlaždicemi. Zbylé stěny i strop jsou obloženy přírodním dřevem. Tímto byl zadán stěžejní vzhled místnosti, který udal tóny zbylým prvkům. Stropy jsou velmi členité a úkosy i podlaha byly pokryty naolejovaným dřevem. Díky mnoha úhlům byla práce náročná a dřevěné desky musely být v rozích řezány vždy na míru.

Krásné masivní dřevo s důrazem na geometrii střechy je kombinováno s typicky mužskými barvami černé a šedé. Interiér byl doplněn o jednoduchý moderní nábytek rovněž v černé a šedé barvě. V jednom z výklenků se nachází čtecí koutek s pohodlným designovým křeslem a nastavitelnou stojací lampou. V sousedním výklenku se zase ukrývá skromná knihovna. Naproti je v dalším výklenku s oknem pracovní prostor skládající se z jednoduchého dýhovaného stolu a pracovní židle na kolečkách. Na přání majitele bylo místo s pracovním koutem obohaceno o modulární pohovku šikovně obepínající stěnu a malé odkládací stolky.

Proměna podkroví

Atypické skříně

Kvůli nedostatku možnosti vytvořit standardní šatník, byly navrženy skříně na míru před vchodem i vedle postele. Dveře skříně jsou dokončeny tmavě šedým lakem s vysokým leskem, který nejen perfektně kontrastuje s přítomným dřevem, ale také díky odrazu světla opticky zvětšuje půdu. Kromě standartních tyčí a polic je zde také místo pro vysoké posuvné zrcadlo. Skříně jsou vedeny až ke stropu pro vytvoření maximálního prostoru pro uložení věci. U stropu jsou uloženy věci sezónní a méně používané.

Na druhé straně místnosti se nachází schodiště. V kontrastu s ložnicí je vizuálně překlenuto bílou výmalbou. Pro oddělení prostoru podkroví bylo rozhodnuto umístit zde oddělující skleněnou stěnu s posuvnými dveřmi. Skleněné a ocelové prvky dodávají interiéru patřičný moderní charakter.

Celý pokoj je doplněn o velkolepé osvětlení. Hlavním osvětlením jsou černé halogenové světla zabudované do stropu s nastavitelným světelným paprskem. Největší dojem však dělají skleněné kuličky v černé barvě, visící ve výklenku nad postelí a ve zlatavě růžové nad schodištěm.

Ač je zde mnoho tmavých barev, jako je černé čelo postele, nebo stěna za ní, prostor je i tak velmi dobře prosvětlen. Kromě velkých oken ve výklencích jsou zde přímo nad postelí dvě střešní okna. Tato proměna je ukázkou zdařilé rekonstrukce podkroví, kde se majitel nebál experimentovat. 

Zdroj: raca-architekci.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock