Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Panelákový byt vyměnili za dřevostavbu na zahradě rodičů

Panelákový byt vyměnili za dřevostavbu na zahradě rodičů

Kdo by nechtěl vyměnit byt v panelovém domě za dům v oblíbené části zahrady? Pojďme se dnes podívat za mladým párem, který si splnil sen o krásném bydlení v zahradě rodičů a v náruči tří starých bříz.

Dům v milované zahradě

Pár z naší dnešní proměny zatoužil po úniku z panelákového bytu a vysnil si svůj nový domov v nejmilejší části zahrady rodičů, kde je dost místa pro všechny. Byla by přece škoda tísnit se se dvěma malými dětmi v panelákovém bytě, když mají možnost postavit si na známém prostředí svůj vlastní dům. Pozemek zdarma, to je dneska zvláště u mladých velký benefit.

S představou vysněné moderní dřevostavby tak tento pár vyrazil za trojicí mladých invenčních architektů (Martin Boleš, Aleš Berec, Erika Bányayová), kteří si s jejich představou s odvážností sobě vlastní pohráli – ke spokojenosti obou stran. Výsledkem jejich práce je moderně koncipovaná dřevostavba připomínající nejen svou sedlovou střechou stodolu. Charakter dřevostavby byl však zvolen zcela záměrně, protože právě stodoly tvoří součást řady okolních zahrad a dvorů. A tak i tato novodobá stodola spolehlivě do okolní zástavby zapadla. Z okolní zástavby pak vychází i orientace domu, který je vlastně natažený podél severního okraje pozemku. Půvabná zasklená fasáda na jeho jižní straně tak nabízí maximální spojení se zahradou a přitom tvoří zcela minimální bariéru mezi interiérem a exteriérem. Proto aby došlo k co nejlepší orientaci zasklených stěn směrem na jih, je dřevostavba uprostřed zalomená – toto otočení o 15° navíc pomohlo zvýšit pasivní solární zisky.

Světlý dům plný tepla a pohybu

Netradiční dřevostavba, která se pro mladý pár se dvěma malými dětmi, stala novým domovem, je obrovským prostorem plným pohybu. Manželé si tak brzy a velmi rádi zvykli, že se ve svém domě nachodí mnohem více než v bývalém panelákovém bytě. Užijí si zde také více denního světla. Interiér je zde totiž místy otevřený až pod samotný hřeben střechy, díky čemuž vzniká příjemný volně plynoucí prostor. Ten je však někdy zúžený a rozčleněný na dvě poschodí. Tuto originální hru s vnitřním prostorem pak příjemně doplňuje všudypřítomný výhled do zahrady.

Živým srdcem domu je přitom velkorysý otevřený prostor v jeho středu, kde má své logické místo kuchyň, obývací sezení a jídelní stůl. Jistý hřejivý půvab pak této části interiéru dodávají krbová kamna, která jsou prakticky umístěna u zděného bloku, jehož součástí je i komín. Tato krbová kamna se starají o příjemnou atmosféru v obývacím pokoji i tepelnou pohodu v celém domě. Pomocí řízeného větrání s rekuperací se totiž teplo rozvádí i do ostatních prostor.

Panelákový byt vyměnili za dřevostavbu na zahradě rodičů

Také celá severní stěna domu je uzavřená a dobře zaizolovaná. Ochranu před chladem zde navíc zintenzivňuje šatní skříň o délce až 14 m, která se táhne z ložnice páru od obývacího pokoje a která účinně nahrazuje klasický šatník.

Dřevostavba samá kostka

Celý interiér této hravé dřevostavby je v podstatě jeden velký otevřený prostor. Pomocí bloků nebo kostek z něj však trojice důmyslných architektů vyčlenila několik menších částí s různými funkcemi. Tento počin podtrhává hravost celého interiéru a myslí tak i na zábavné bydlení pro děti. Ozvláštňujícím prvkem domu jsou tak například i staré mlynářské schody se střídavými stupni, které vedou do podkrovních částí nad betonovými bloky.

Ve spolupráci se stromy

Tato netradičně koncipovaná dřevostavba je v zahradě působivě obklopená stromy. Tři staré břízy tvoří optickou bariéru od ulice, takže zahrada disponuje i větším soukromím. K úrodě ze zdejší staré hrušky si pak mladý pár může přičíst i další důležitý benefit – příjemný stín na terase. A tolik kouzelné dřevo v nejbližším okolí vévodí i převážné části interiéru domu. Je tedy hlavním konstrukčním i pohledovým materiálem, který je zároveň ekologický a trvale udržitelný. A tak dřevěná sloupková konstrukce dostala provětrávanou fasádu z neošetřeného modřínu, který postupem času zešedne a pomůže dřevostavbě ještě lépe splynout s okolím. V interiéru zas trojice architektů použila převážně smrkové dřevo, které je v této oblasti tradičním materiálem. Ze smrkového dřeva tak jsou všechny přiznané konstrukce, podlahy, rámy oken a dveří, kuchyňská linka i dveře oné dlouhé šatní skříně.

Dům do každého počasí

Jelikož dům stojí v části Slovenska, kde nejsou výjimkou tuhé mrazy, byla pro majitele velmi důležitá energetická efektivnost domu. Výsledkem jsou obvodové stěny s tloušťkou 45 cm vyplněné tepelnou izolací, které v zimě dostatečně chrání proti chladu. Velkorysé, jižně orientované zasklení zase pomáhá přirozeně ohřívat interiér, čímž se minimalizuje potřeba energie na vytápění. Teplo z krbových kamen v obývacím pokoji se zase díky větrání s rekuperací rozvádí do celého domu. A proto aby se dům rychle nevychladil, je tu další funkce betonových tvárnic, a to akumulace tepla, hlavně zisků ze slunečního záření.

Jak je tedy patrné, podařilo se zde vytvořit krásný a zároveň chytrý dům, který dokonale splývá s přírodou a ještě je hravým bydlením pro děti i pro dospělé. Ještě stále váháte, zda utéct z bytovky do domku na zahradě?

Zdroj: martinboles.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock