Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Originální dům na svažitém pozemku

Originální dům na svažitém pozemku

Poklidná, zelená rezidenční čtvrť Troja se rozprostírá na břehu Vltavy a nabízí řadu historických skvostů. Tato malebná lokalita zaujala klienta architektonického studia A1 Architects, fotografa a grafika v jednom, který si zde nechal vybudovat velice originální bydlení.

Architekti Lenka Křemenová a David Maštálka z ateliéru A1 Architects jsou přáteli klienta a jeho rodiny, a tak byla realizace snu o to jednodušší. Nad podobou nového domova debatovali na pozemku v Troji, v ateliéru i na cestách. Přemýšleli, jak skloubit rodinné bydlení s pracovním prostorem pro fotografa a grafika. Projekt postupně krystalizoval i v průběhu realizace. Výsledkem je přirozeně krásný dům, z jedné strany odlehčený, který funguje jako domov a z části také jako domácí kancelář.

Dům, který klame vzhledem

Při pohledu z ulice působí dům velice křehkým a nenápadným dojmem. Ze zahrady však vypadá jako sebevědomá vila, která svým obyvatelům poskytuje překrásné výhledy do okolí. Architekti ji dokonale zasadili do strmého pozemku, proto z uliční strany vyčnívá jen zelená střecha s terasou. Vypadá to, jak by se dům schválně ukrýval mezi vzrostlými ovocnými stromy. Dokonale tak klame vzhledem a užívá si přírody, do které naprosto přirozeně vrůstá. Ačkoliv se strmý pozemek nejevil pro stavbu jako právě ideální, architekti z této situace dokázali vytěžit maximum.

Originální dům na svažitém pozemku
Foto: David Maštálka

V náruči ovocných dřevin

Právě propojenost s řadou kolem rostoucích stromů dodává domu zvláštní půvab. Dům se nachází na cestě po stráni, která vede do korun starého ovocného sadu. Zahrada plná lučního kvítí, starých třešní a slivoní tvoří těsnou součást domu. Původní dřeviny doplní nové a stráň se záhy promění v malé terasy s kamennou zídkou. Ze strany do ulice je přístupné vstupní zádveří a také velká plošina s vyhlídkovou terasou. O patro níž se v propojení se zahradou odehrává všechno ostatní. Vzhledem k profesi obyvatele domu nemůže v domě chybět ani fotografický ateliér.

Přečtěte si také

Dům spojující skandinávský styl s anglickou klasikou

Možnost bydlení uprostřed chráněné přírodní rezervace s výhledem na golfové hřiště naprosto učarovala dánsko-anglické rodině. Na zajímavém pozemku tak vznikl neméně zajímavý rodinný dům, ve kterém se…

Domov jako stvořený k práci i odpočinku

V domě se nachází dva trakty. První představuje obytnou část táhnoucí se podél oken s překrásnými výhledy do přírody. Druhý poskytuje zázemí v podobě koupelen a technických místností, které jsou situovány v linii opěrné stěny v terénu svahu. Hned v zádveří se nachází šatna, ve které je pro ukládání bot a kabátů využit každý centimetr. Vzhled šatny přitom plynule navazuje na vestavěný nábytek v knihovně schodišťové haly. Hala je zároveň úložištěm grafických listů v arboru pod schody. Významným prvkem tohoto prostoru jsou prostorné sedací niky, které fungují také jako poněkud netradiční okenní parapety. Prostor pro odpočinek poskytují i omítaná kamna, která snadno vytopí téměř celý dům.

Originální dům na svažitém pozemku
Foto: David Maštálka

Bydlení plné výhledů

Užitná plocha o velikosti 130 m2 má sloužit čtyřčlenné rodině, proto je prostor řešen pomocí vestavěného nábytku, který plně využívá všech zákoutí domu. Detaily interiéru jsou vymyšlené do puntíku. Co se týče oken, ta jsou koncipována podle výhledů do přírody. Mají velkorysé rozměry, a tak je interiér plný světla. Co se týče materiálů, uvnitř domu hraje hlavní roli březová překližka. Celek tak působí velice útulným a hřejivým dojmem. Zajímavé jsou veselé žluté akcenty, které jsou zastoupeny v podobě zábradlí či žebříků u knihovny. Spojující prvky představují také úchytky ve dvířkách.

V pražské Troji tak vznikl vtipně nenápadný dům navržený přesně na míru svým majitelům. Své půvaby ukazuje na odiv především zjara, kdy se potopí do záplavy květů ovocného sadu. Jak krásně pak vypadá se svou pokornou tváří a vrstvou drobných výjimečných detailů, k nimž patří například chrliče dešťové vody…

Foto: David Maštálka
Zdroj: www.a1architects.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Bioplynová stanice do vašeho domova

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock