Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jednopodlažní dům se zelenou střechou

Moderním bydlením na úpatí lesa a zahrádkou přímo na střeše
Moderním bydlením na úpatí lesa a zahrádkou přímo na střeše

Přízemní dům na rozsáhlé, mírně svažité parcele. Výborná komunikace s okolním terénem, částečné zapuštění do země (terén a střecha jedno jsou ...). Vše na jedné úrovni - bezbariérové. Hranice mezi "uvnitř" a "venku" je dynamická, dá se leckdy zrušit, otevřít, propojit. Důležitější, než samotná architektonická forma, je kontakt s okolní krajinou.

Příklad, pro mnohé stavebníky, kteří se uzavírají, izolují od okolí. Myslí si, že dům musí být pevností. Zdi, ploty a podlaží jsou tím "seriózním nástrojem", který jim zajistí ochranu a pocit domova. Prezentované řešení ukazuje i jiný pohled. Že ne pouze samotná forma objektu je důležitá. Právě naopak. Stavba může být i triviální, nenápadná. Tvořena pouze obyčejnými pravoúhlými plochami omítky, skla, výplní, kamennými zídkami... Pomocí těchto nástrojů však šikovní architekti Zuzana Skokanová a Jozef Skokan v tomto případě přednostně formují prostory, ne fasádu. 

Prostory i zařízení mohou být volně vymezeny, propojeny. Pokud má však koncept "hlavu a patu", nápad a cit, tak výsledkem může být příjemné, dobře fungující a podnětné prostředí pro život rodiny. Zejména pokud neničí živou přírodu kolem nás. Je to řešení značně kontextuální. A navíc v takovém domě nemáme omezený prostor. V příznivých ročních obdobích se obytné prostory nejen dojmově, ale i funkčně mohou rozšířit na celou plochu pozemku. Nemusíme bydlet pouze "za zdmi". Je to jedna z možných forem k návratu k celodennímu kontaktu s živou přírodou, stále vzácnější druh bydlení.

Jednopodlažní dům se zelenou střechou
Foto: P. Pekarčik

Dům otevřený do zahrady

Vertikální objekt s malou zastavěnou plochou, nebo horizontální objekt s nízkou výškou - byla jedna ze zásadních otázek při řešení konceptu návrhu. Konečným řešením je jednopodlažní objekt částečně zapuštěný v zemi se zelenou střechou, v podobě louky nebo zahrady přímo napojené na stávající terén.

Míra flexibility otevřených a uzavřených forem, jejich průnik, spojení a oddělování bylo přímo úměrné možným investičním nákladům. Jednopodlažní dispozice umožňuje přímé propojení prostorů vůči okolnímu prostředí. Střecha je téměř celá součástí zahrady a tím podporuje zachování původní velikosti zelené plochy.

Foto: P. Pekarčik
Zdroj: autoři díla Zuzana Skokanová a Jozef Skokan

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Tipy, jak se zbavit ovocných mušek neboli octomilek

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock