Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nový pohled na venkovský styl bydlení

Nový pohled na venkovský styl bydlení

Dům, který je schopný odolat častým zemětřesením a mnohdy nepříznivým podmínkám, nebylo lehké vymyslet. Architekti se rozhodli použít jen úzké spektrum materiálů a pomocí jednoduchých čar a linií vytvořit venkovskou budovu 21. století. Jaká kritéria musí taková budova splňovat?

Architekti ze studia Ornsby design stáli před nelehkým úkolem. Na předměstí Christchurch na Novém Zélandu měli vytvořit návrh budovy, která bude stát na místě, kde v roce 2010 při silném zemětřesení spadl domov původních majitelů. Zdevastovaný dům byl zcela odstraněn a nyní bylo nutné vymyslet nový dům tak, aby byl schopný čelit zdejším náročným podmínkám a vydržel ledacos. Architekti se rozhodli vyjít z místních tradic a historických kořenů. Protože město Christchurch bylo vždy hlavně zemědělským centrem, bylo jasné, že právě venkovský styl bydlení bude jedním z inspiračních zdrojů při tvorbě návrhu. Výsledkem je dům s tradiční anglickou šikmou střechou a klasickým jednoduchým půdorysem typickým pro zemědělské usedlosti. K tomu všemu je přidaný punc městského života, elegance a v neposlední řadě důraz na útulnost obytných prostor.

Nový pohled na venkovský styl bydlení
Foto: Stephen Goodenough

Systém pavilonů a galerií

Dům se skládá ze čtyř vzájemně propojených budov. Toto uspořádání vytváří sérii nádvoří mezi jednotlivými částmi domu. Každý z těchto čtyř pavilonů je s ostatními spojen plochou skleněnou střechou, pod kterou najdete galerii plnou světla s krásnými výhledy. Zvolené materiály na stavbu budovy měly jasně dané parametry. Musely být natolik lehké, aby v případě většího počtu zemětřesení nepředstavovaly pro majitele domu žádně bezpečnostní riziko. Dřevo se ukázalo jako nejvhodnějšího a tak zde hraje tu nejdůležitější úlohu. Budovy jsou obložené cedrem. Ten je nechaný bez dalších úprav pouze v přírodním stavu, takže bude pod vlivem větru a deště během let šednout a získá pak stříbřitý nádech. Jednotlivá prkna jsou na domě umístěná svisle, ale u všech funkčních částí jako jsou dveře, okenice, nebo ventilační panely ve vodorovném směru. Vertikální plášť pokračuje také uvnitř prosklených galerií, takže vyvolávají dojem, že jednotlivé budovy existují nezávisle na sobě. Paleta použitých materiálů byla volena s rozmyslem a skromně. Kromě již zmiňovaného cedru v interiéru najdete ještě dub a podlahy jsou z betonu. Ačkoli se to tak na první pohled nemusí zdát, právě kombinace betonu a dřeva je velmi hřejivá a navíc jsou oba materiály maximálně trvanlivé. Otevřené krovy v obývací části vytvářejí pocit nekonečného prostoru, kterým prostupuje světlo.

Nový pohled na venkovský styl bydlení
Foto: Stephen Goodenough

Maximální soukromí

Každý z apartmánů pak plní svůj jasně daný účel.. V hlavní budově najdete velkoryse řešenou kuchyň s jídelní částí a také společný obývací pokoj, který poskytuje dostatek prostoru pro společná setkávání. Na tyto prostory navazuje část se sociálním zářízením a praktické kumbály s dostatečným úložným prostorem. Přes terasu s hlavní budovou sousedí apartmán rodičů s útulnou ložnicí a přilehlým sociálním zázemím. Mají tak dostatek soukromí a přitom jsou neustále v centru dění. Další pavilon slouží už odrostlým dětem a poslední využívají návštěvy, kteé odtud budou jen těžko odjíždět. Téměř zde nenajdete klasické dveře. Vše je vyřešeno posuvnými dřevěnými panely a zcela dominantním prvkem jsou velkoformátové skleněné plochy, které jsou zcela otevíratelné. Když potřebujete soukromí, stačí jen zatáhnout závěs. Díky těmto prvkům objekty neustále prostupuje denní světlo. Nádvoří s dřevěnými terasami pak vybízejí k lenošení. Během hezkých dnů rodina využívá venkovního prostorného stolu s betonovou deskou doplněného o moderní plastová křesla. Díky těmto vhodně zvoleným materiálům mohou být venku celoročně a tak si nemusí majitelé dělat hlavu s uskladněním na konci letní sezony. Tak co, líbí se vám stavení 21. století? My jsme nadšení!

Foto: Stephen Goodenough
Zdroj: www.caseornsby.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock