Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Odvážný dům s černou fasádou

Odvážný dům s černou fasádou

V malebné holandské uličce byl postaven atypický rodinný dům, který vsadil na obří okna a propojení interiéru s exteriérem. Notné dávky originality bylo docíleno pomocí barev i materiálů.

V nizozemské vesnici Lijnden, 10 km od Amsterdamu, je přehrada. Přímo na nábřeží, které udržuje vodu pod kontrolou, se nachází dům, který je celý černý a úhledný. Dynamika, jednoduchost: to jsou vlastnosti projektu, který nese podpis kanceláře Arjen Reas Architects, místního studia, které se postavilo výzvě výstavby rodinného domu na nerovném terénu, se specifickými požadavky charakterizovaných výrazným rozdílem v nadmořské výšce. Tvar budovy, členěný na dvou podlažích, se přizpůsobuje svahu a odráží ho silně šikmá střecha.

Černé fasádě dominují velká okna a tvoří nenapodobitelné hranice spojující interiér s exteriérem. Na jedné straně je voda, která se stává nejen inspirací, ale i živou krajinou, na druhé straně zahrada, za níž se v dálce vynořuje profil města Amsterdam. Při hledání kontinuity s okolními domy má dům Akerdijk výrazně moderní charakter, daný černým dřevem a důraznou geometrií, která vytváří originální a efektní prostory.

Odvážný dům s černou fasádou
Foto: Luc Buthker

V hlavní roli černá

Na straně, kde se nachází silnice, je velké okno výhledem na přehradu. Na druhé straně velké okno pokrývá celou délku fasády, rozbíjí její robustní kompaktnost a snaží se zdůraznit horizontálnost přízemí. Interiér je zařízen v jednoduchém a vzdušném stylu. Interiér je řešen jednoduše, ale přitom svěže. Bílé stěny zútulňuje zemitá paleta barev a rostliny. Černá barva je nejen na fasádě, ale promitá se i do interiéru. Najdeme ji na zdech, nábytku, svítidlech i drobných dekoracích. Spolu s bílou, hnědou, šedou a zelenými rostlinami je tato volba harmonická a klidná. Centrem denní zóny je krb.

Přízemí domu je řešeno jako společné prostory na dvou úrovních. Od vstupu do domu je na stejné úrovni schodiště, obývací pokoj s pracovnou, kuchyně a jídelna jsou o několik schodů níže. V zadní části přízemí je vchod na zahradu. V podkroví jsou intimní pokoje – ložnice. Ložnice pro rodiče a pokoje pro děti. Každá má svoji vlastní soukromou koupelnu a wc. Z dětského pokoje i ložnice rodičů je vchod na terasu, která mohla vzniknout díky netradičnímu sešikmení střechy. Černá dřevěná větraná fasáda v kombinaci s černou kovovou střechou zajišťuje, že tvar působí jako celek a velká vyčnívající okna zapadají snadněji do okolní zástavby. 

Štítky: rodinný dům
Foto: Luc Buthker
Zdroj: www.arjenreas.nl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Bioplynová stanice do vašeho domova

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock