Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Tradiční venkovský dům v novém kabátě

Tradiční venkovský dům v novém kabátě

Na rozhraní Drahanské a Bobravské vrchoviny vyrostl dům do velké míry inspirovaný tradiční venkovskou architekturou. Uprostřed okolní zástavby vypadá pokorně a nenáročně. Pětičlenné rodině poskytuje útulný domov se zahradou bez oplocení, na kterou si tak mohou přijít hrát i děti ze sousedství. Svobodomyslnost, pokora, úcta k tradici a přírodě, to je to, co z tohoto stavení dýchá v prvé řadě.

Jednopodlažní dům v Lelekovicích u Brna vděčí za svou podobu architektovi Janu Vojtíškovi a projektantovi Jakubu Staníkovi ze studia AEIOU. Na přání klienta měli vytvořit skromný, ale originální dům, který by pro něj nebyl přílišnou investicí. Vznikl tak dům, jehož půdorys je vcelku úsporný.

Ničím nerušené bydlení

Dům zaujme především svou jihozápadní fasádou, která je vlastně velkou prosklenou plochou umně propojující interiér s exteriérem. Ze strany do ulice zůstalo však obvodové zdivo ponecháno bez oken, což pro obyvatele domu navozuje vizuální a především akustickou pohodu. K bydlení, které neruší hluk z ulice, napomáhají rovněž dispoziční řešení. Po celé délce severní stěny se totiž nacházejí úložné prostory.

Tradiční venkovský dům v novém kabátě
Foto: Martin Zeman

Moderní pojetí tradičního domu

Moderní dům se drží konceptu venkovských domů se sedlovou střechou a půdorysem ve tvaru obdélníku. Při jeho stavbě bylo třeba dostát také požadavkům místního regulačního plánu. Ve výsledku tak vznikl hmotově jednoduchý přízemní dům, který se z jedné strany příjemně otevírá do zahrady. Také použité materiály byly zvoleny v duchu místní architektury. Patří k nim cihelné zdivo s kontaktním zateplovacím systémem a bílou a šedou hladkou omítkou. V okolní zástavbě se ve velké míře uplatňuje skládaná střešní krytina v klasickém odstínu režných tašek, a tak nemůže chybět ani na tomto rodinném domě. Konstrukce sedlové střechy je přitom tvořena hambálkovým dřevěným krovem, který zůstal ve společenské zóně domu otevřen. Ostatní místnosti v domě pak krášlí přiznaný dřevěný trámový strop. Také okna jsou vyrobena ze dřeva. Dostalo se jim nátěru transparentní lazurou, a tak působí pěkným přírodním dojmem.

Přečtěte si také

Do důchodu si pořídili nový dům

Jednoduchý, ale velký dům se sedlovou střechou, obložený dřevěnými prkny, okny s výhledem na zahradu a okolní přírodu - takhle vypadá dům snů pro manželský pár v důchodu.

Dům s přehlednou dispozicí

V obvodové skořápce domu se nacházejí dva boxy rozdělující interiér na jednotlivé místnosti. Směrem do krovu se otevírá společenská zóna domu, která je zároveň jeho srdcem. Právě přehledná dispozice domu a optimalizace komunikačních ploch vůči plochám obytným umožnily dosažení požadavků na moderní bydlení. Autoři tak brali v úvahu nejen optimální využití všech světových stran, ale i různé výškové úrovně a blízkost komunikace.

V Lelekovicích tak vzniklo přirozeně krásné, otevřené a dostatečně prosvětlené bydlení, ve kterém se moderní pojetí příjemně doplňuje s tradičními prvky. Zatímco se z jedné strany otevírá do zahrady, z té druhé, směrem do ulice, zajišťuje svým obyvatelům tolik důležitý klid a soukromí.

Foto: Martin Zeman
Zdroj: www.aeiou.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Útulné podkroví pro hosty

Jahodové sady

Dokonalá ergonomie a rozmístění

Byt v rezidenci Braník

Rezidenční bydlení

Kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Anglická kuchyně třeba i u vás doma

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Perníková chaloupka

Bioplynová stanice do vašeho domova

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Vánoční inspirace a dekorace

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock