Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům s obývacím pokojem o výšce devět metrů

Dům s obývacím pokojem o výšce devět metrů

Architektům ze studia Mjölk architekti vděčí majitelé za nezvyklou podobu domu usazeného v malebné středočeské krajině, která jim naprosto učarovala. V Březové u Žebráku tak vyrostl moderní dům s úchvatnými výhledy do přírody a nedaleký hrad Točník. Jmenuje se Dům pro Markétku, je ekologicky šetrný a vystačí si i bez plotu. Srnky sem mají vstup povolen a symbióza domu s faunou i flórou je tak dokonalá.

Dům pro Markétku

Pan Miroslav se svou manželkou Markétkou toužili po bydlení v ekologickém domě šetrném k životnímu prostředí s malou zastavěnou plochou. Přáli si dům propojený s přírodou, v jehož interiéru bude dostatek místa pro jejich sbírku obrazů a fotografií. Výsledkem projektu práce Jana Macha a Jana Vondráka z kreativního studia Mjölk architekti se tak stal prostorově velkorysý dům, který v přízemí kopíruje terén pozemku. Interiérem tohoto domu přitom od přízemí až ke krovům prostupuje neobyčejně otevřený prostor se schodištěm. Právě podél něj tak vzniklo místo na výstavu různých artefaktů, ke kterým má manželský pár úzký vztah. Obrázky a fotografie rozbíjejí převahu bílé barvy v interiéru a dodávají celému bydlení osobitý charakter.

Přečtěte si také

Chata ze smrkových CLT panelů

Bazén, posilovna, finská sauna, domácí kino a vlastní vinárna. Kdo by si nepřál tohle všechno vlastnit? Navíc v jedné chatě? Tato novostavba horské chaty se nachází v Orlických horách, přesněji v…

Originální bydlení

Řada prvků v tomto domě  působí opravdu originálně. Pozornost na první pohled upoutá zejména devět metrů vysoký obývací pokoj, jehož místo by klidně mohly zaujímat další místnosti. Díky tomuto svobodomyslnému řešení však Dům pro Markétku získal na majestátním rázu a nepopsatelné atmosféře. Majitelé se zkrátka pro tohle architektonické řešení nadchli a nedají na něj dopustit. Nevadí jim ani velký počet schodů, které je třeba při pohybu v domě absolvovat. Všechno zkrátka podřídili překrásným výhledům do okolní přírody, které jsou hlavní devizou jejich originálního domu.

Dům s obývacím pokojem o výšce devět metrů
Foto: BoysPlayNice

Když plotu není potřeba

Dům byl navržen v otevřené krajině bez plotu, což mu opět dodává na svobodě, vzdušnosti a originalitě. Jedinou bariérou mezi domem a okolím tvoří alej stromů spolu s travinami a keři. Na zahradu tedy mohou volně přicházet srnky spásat trávu a dopřát tak obyvatelům domu kouzelnou podívanou. Ti jsou rádi, že sebe i svůj dům nemusí schovávat za plotem a vymezovat se tak vůči okolní krajině, zvířatům i lidem. Jistě, že si srnky hlavně přes zimu přilepší rostlinami z jejich skalky, přesto je však těsné soužití s nimi radostné.

Ekologicky šetrné bydlení

Majitelé dávají svou lásku k přírodě najevo také díky tomu, že se rozhodli pro bydlení v ekologickém domě šetrném k životnímu prostředí. Nejenže si tedy ve výsledku užívají krásných výhledů do okolí, bydlí rovněž v domě plném světla a tepla. Díky chytrému řešení mají však náklady na vytápění zcela minimální. Zajisté k tomu přispívá rovněž to, že si jako bydlení zvolili spíše menší dům, u kterého tak nemuseli šetřit na kvalitě materiálů a celkového provedení.

Výsledkem jejich spolupráce s architekty tak je moderní dům s neobyčejně originálními prvky, ale především s úžasným vztahem k přírodě.

Foto: BoysPlayNice
Zdroj: www.mjolk.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Mikrobyty – novinka, která láká české investory

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock