Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Neobvyklý dům pro babičku

Neobvyklý dům pro babičku

V nové obytné čtvrti Třebíče, kterou zkrášlují výhledy na zalesněnou krajinu, byl postaven poněkud netradiční dům. Klasické tvary se sedlovou střechou ukrývají základy a další prvky z pohledového betonu. Interiér pak činí útulným vydatné použití dřeva a skla.

Za projektem domu ve svahu stojí architekti z pražského ateliéru Not Bad, jmenovitě Dominik Saitl a Benedikt Markel. Jejich cílem bylo vytvořit bydlení pro babičku a její specifický životní styl. Dům vznikal zhruba čtyři roky a svým originálním řešením předčil její nároky.

Moderní dům ve svahu

Tvar, objem a orientace domu byly předem dány. Vzhled vnější formy tedy pouze odráží vnitřní uspořádání a snahu o nízkou energetickou náročnost. Servisní jádro domu osvobodilo fasádu a uvolnilo dispoziční řešení. Díky racionálnímu uvažování o finanční a výrazové úspoře došlo k použití hrubých betonových tvárnic a stropu z pohledového betonu, který je vynesen robustním ocelovým průvlakem s táhly. Dům je členěn na velkorysé plochy hladkých omítek. S exteriérem jej propojují početná velká okna ve smrkových rámech. Bydlení je plné výhledů a průhledů, jimiž se dovnitř dostává množství denního světla i přírodních scenérií.

Neobvyklý dům pro babičku
Foto: Benedikt Markel

Bydlení, které nestárne

Architekti pohlíželi na vznikající dům jako na bydlení, které nestárne stejně jako babiččina svěží duše. Vsadili na pečlivě zpracované detaily, jejichž krása se časem nemění. S tím souvisí také výrazová úspornost, jejímž cílem je ponechat dostatek prostoru pro život. Současné bydlení pro babičku je tak prostorné, světlé a vzdušné. Třípatrový dům je rovněž velmi nadčasový. Nestárne, a tak by jej jednou mohla po menších úpravách využívat mladší generace.

Přečtěte si také

Nadčasový interiér domu v Lublinu

Světlý, vzdušný a minimalisticky zařízený interiér domu v Lublinu nabízí vysoce komfortní místo pro život. O originální prvky tu není nouze, přesto má bydlení decentní ráz a uvolněnou atmosféru.…

Poklidný domov pro podzim života

Hebké povrchy podlah a nábytku z březové překližky jsou korunované obloukem v hřebeni střechy. Jedná se o vkusně zvolenou estetickou vrstvu, která teprve dělá z domu domov. Ten mimo jiné osvěžuje malý přilehlý bazén, který je zapuštěný do země. Dalším zajímavým osvěžením je zelená střecha garáže, která funguje jako zahrada. Spojitý interiér plyne mezi jednotlivými místnostmi a patry. Platí to i pro plynutí a doplňování se různorodých materiálů. charakter tohoto bydlení utváří především hra se světlem a prvky ze dřeva.

Dům v nové třebíčské čtvrti je originální, nadčasový a svěží, přesto však přirozeně zapadá do okolní zástavby. Představuje vcelku netradiční pojetí domova, které lze vnímat jako velice osvěžující pohled na podzim života.

Foto: Benedikt Markel
Zdroj: www.notbad.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock