Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Lovecká chata

Lovecká chata

Pozoruhodná ručně postavená norská chatka, postavená na ještě pozoruhodnějším místě, na samotě, u samého konce fjordu. Střechu má porostlou trávou a postavena je ze dřeva a kamení. Z dáli byste ji skoro přehlédli, jak skromná je a zapadá do okolí. Chatka stojí poblíž fjordu Åkrafjorden v západní části Norska.

Organická architektura

To je pojem, který vystihuje i tuto neobvyklou stavbu. Chatka je inspirována přírodou, funkčností a účelností. Její tvar i materiály použité na stavbu přirozeně vyplývají z místa, kde je postavena. Z kamene a dřeva. Žádné ostré hrany v základní konstrukci na této stavbě nenajdete. Tvarem chata připomíná okolní kameny ošlehané vodou i větrem a porostlé trávou. Hranaté jsou pouze okna a dveře chatky.

Návrh chatky vzešel od architektonického studia Snøhetta v Oslu a New Yorku a realizován byl místními řemeslníky. Tato neobvyklá stavba byla postavena doslova holýma rukama místním norským tesařem Trygve Øvstebø a jeho pomocníky. Na místo se dopravovali sněžnými skútry a materiál, s některým vybavením jako bylo například sklo, bylo nutné dopravit vrtulníkem. Celá budova byla nejprve postavená u místní truhlárny. Poté byla rozebrána a přepravena v menších částech na místo.

Snil o chatce na tomto místě už od dětství

Majitelem chatky pak Osvald Bjelland, který o chatce na tomto poklidném místě snil už dlouho. Mám toto místo v oblibě už 40 let, snil jsem, že tu jednou budu mít chatku, kde budu moci odpočívat. Už od dětství to zde miluji. A není to jen můj sen. Už můj otec i dědeček o tom neustále mluvili. " Říká pan Osvald.

Lovecká chata

"Máme rodinnou farmu se svými dvěma bratry. Když jsem byl malý, jezdil jsem po horách s mým otcem, strýci i dědečkem. V létě jsme brali ovce do hor, aby nám zase vyrostla tráva na farmě, kterou ovce spásaly. Tu jsme pak sušili na seno a krmili s ním ovce v zimě." Vypráví pan majitel. ,,Z naší farmy je toto místo vzdálené asi tři hodiny cesty pěšky. Vždycky když jsme na toto místo došli, byli jsme unavení, můj otec se opřel o hůl a řekl:" ,,Osvalde, měli bychom tady mít chatu, kde bychom mohli odpočívat". Ale nikdy na ni Ovaldova rodina neměla dostatek prostředků. A tak teď sám vytvořil místo, které je stvořené pro ideální odpočinek pro jeho rodinu.

Osvaldovy plány jak vytvořit chatku byly skromné. Přál si aby byla chatka malá a zapadala do okolí, aby jej nijak nenarušovala. Nyní se v létě ovce pasou i na střeše domu a v zimě se ze střechy kloužou děti.

Na 35m2 se vyspí až 21 osob

Na místo, kde je chatka postavena se nedostanete autem. Majitelé sem přicházejí pěšky, přijíždějí na koni, nebo na lyžích. No není to úžasná romantika?

Přesto, že není chatka velká, umožňuje přespání až 21 osob. Architekti byli inspirováni starými norskými tradicemi a podle nich vytvořili centrální krb, kolem kterého se lidé mohou shromažďovat. Čalouněné plochy okolo stěn slouží během dne jako posezení, ale v noci se promění v pohodlnou postel. V úzkém prostoru u vchodu bylo vytvořeno místo k vaření a skladování potravin. 

Zdroj: snohetta.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock