Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Cesta z městského bytu vedla mladou rodinu do přírody okresu Brno-venkov, kde si zařídili rodinný domek v jejich oblíbeném chalupářském stylu. Útulné bydlení, v němž hraje hlavní roli dřevo, léty nashromážděné kousky ze starožitnictví i některé vybroušené solitéry z rodinné sbírky, je výsledkem jejich dlouholetých snů.

Zhmotnění chalupářského stylu

Nápad pořídit si vlastně „celoroční chalupu“ vzešel z představ obou manželů. Vše je patrné ze slov majitelky domu Barbory Žákové: "Chalupy, roubenky, statky, staré věci, dřevo, cihly - to jsou věci, které se nám s manželem vždycky líbily, působily na nás příjemně a útulně, a jelikož jsme se shodli, že by se nám líbilo zakomponovat je do vlastního bydlení, riskli jsme to a vůbec toho nelitujeme." Přestože ne všichni v jejich okolí zpočátku sdíleli stejné nadšení pro záměr obou manželů, výsledné bydlení je jistě přesvědčilo o opaku, podobně jako uspokojilo samotnou rodinu.

Majitelka si interiér navrhla sama

"Už v době, kdy jsme začali kreslit první projekt, jsme měli naprosto jasnou představu, jak bude dům uvnitř vypadat. Vlastně jsme konkrétnímu zařízení a jeho přesnému rozmístění projekt uzpůsobovali. Inspiraci jsme hledali v různých časopisech o chalupách, léta jsme si vystřihovali, co nás zaujalo nejvíce, a obrázky jsme zakládali do složky. Tu mám dodnes, a když ji otevřu, není tam nic, co by se mi líbit přestalo, což podle mě svědčí o tom, že se nám tento styl jen tak neokouká." Jak již bylo řečeno výše, paní domu je povoláním interiérová designérka, tudíž pro ni bylo samozřejmé, že si svůj vysněný dům zařídí sama dle svých konkrétních představ. Její manžel ale nezůstával pozadu, protože doplňoval tu druhou půlku, a to tím, že řešil stavební úpravy.

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Světnice jako centrum rodinného dění

Přízemí sestává z prostorné obytné místnosti působící jako skutečná venkovská světnice zejména díky použití dřeva na obložení, nábytek i trámy. Celkovému příjemnému dojmu neškodí ani skutečnost, že jsou všechny trámy, podbití i obložení stěn falešné. Základ velkého jídelního stolu ve světnici, u kterého se schází celá pětičlenná rodina, tvoří původní starý ponk, k němuž byla na míru vyrobena masivní dřevěná deska. Tady tráví rodina nejčastěji společný čas, a to hlavně v zimě, kdy si mohou příjemnou atmosféru obohatit teplem z krbových kamen. V létě využívají luxusu pobývat na vlastní zahradě, čehož se jim dříve v městském bytě nedostávalo.

Dřevo jako strůjce útulného prostředí

Dřevo nehraje prim jen v hlavní obytné místnosti, ale také v kuchyni, která na ni navazuje a je od světnice oddělena barovým pultem s cihlovým obložením. V kuchyni se setkáváme se dřevem jak u pracovní desky, která je vyrobena z masivu, tak u zajímavého funkčního prvku, jakým je bezesporu potravinová skříň ve formě niky ve zdi. Bílou kuchyni v rustikálním stylu vkusně doplňují cihlové obklady. K použití vinylu na podlahy se majitelka domu vyjádřila takto: "Toužili jsme i po klasických podlahových prknech, vzhledem k podlahovému topení jsme ale nakonec zvolili doporučený vinyl, který dřevo poměrně dobře imituje."

Dětské pokoje – výjimky z chalupářského stylu

Moderně zařízené dětské pokoje sice nejsou zcela v duchu chalupářského stylu, který panuje celému přízemí, ale jsou zařízeny na přání jejich obyvatelů, tedy dětí – nejstarší 10leté dcery, 7letého syna a nejmladší 3leté dcerky. "Byť v rámci jednoho domu upřednostňuji sjednocený koncept, nechtěli jsme ho dětem vnucovat. Dcery tak mají pokoj barevně neutrálnější, aby se v něm cítila dobře mladší tříletá, ale zároveň nebyl ostudou pro tu skoro desetiletou, a pokoj sedmiletého syna je už poměrně moderní - je sportovec, má rád černou a zelenou barvu a přál si do něj zakomponovat sportovní motivy." Nejstarší dcera navíc dostala darem k narozeninám malou půdu, jejíž prostor se nachází nad pokojíčky, a rodiče jí tam zařídili pokoj laděný do fialové a zelené, což jsou její oblíbené barvy. Má tam svůj vlastní prostor, kam se může uchýlit, když chce mít soukromí nebo jí přijdou kamarádky, které u ní mohou i přenocovat díky tomu, že tamní sedačka je tvořena rozložitelnými matracemi, na které se k spánku pohodlně uloží spousta návštěvnic.

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Vybavení chalupy a nábytkové perly

Zařízení domu tvoří především nábytek značky IKEA, který vybrali majitelé tak, aby zapadal do celkového konceptu domu. Pár výjimek představují staré šicí stroje, které byly upraveny jednak na kosmetický stolek, jednak jako podnože k venkovním stolům. "Zděděná je i stará skříňka, k jejíž inovaci mě inspiroval jiný starý kousek - malé zrcadlo v dřevěném rámu, které jsem chtěla za každou cenu použít. Původně zelenou skříňku jsem tedy opálila, opatřila novým nátěrem i úchytkami a společně nyní slouží na toaletě v přízemí." Jiné perly objevili manželé ve starožitnictvích nebo v rodinných pokladech či u známých. Jsou to nejrůznější staré formy na bábovky, váhy, malované hrnky, budíky nebo mlýnky na kávu či na maso, kterými vyzdobily interiér.

Designérka Barbora Žáková

Interiérová designérka Barbora Žáková se zabývá nejen navrhováním interiérů, ale také redesignem či dekorováním a s tím souvisejícím poradenstvím. Dokáže vám zařídit bydlení funkčně, účelně a přitom tak, abyste se v něm cítili příjemně jako doma. Snaží se vytvářet interiéry na míru svým klientům, ve kterých je radost žít. 

 

Zdroj: www.bydlo.cz/zakova

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock