Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nadčasová chata s úchvatným výhledem na polské Tatry

Chatu s takovým výhledem na Tatry by chtěl asi každý!
Chatu s takovým výhledem na Tatry by chtěl asi každý!

Ve městě Zakopané v jižním Polsku vznikl dle odvážného návrhu architektů rekreační dům, který mluví jiným jazykem architektury, než na jaký je jeho okolí zvyklé. Tradiční architektonický styl zdejší zástavby posunul do moderního stylu a ukázal, jak vedle sebe funguje dřevo, sklo, beton a hliník.

Nadčasový projekt rekreační chaty vznikl ze spolupráce architektů Jana Karpiela a Marcina Steindela. Toužili po tom dodat Zakopanému moderní nádech, což se jim s naprosto výjimečným rekreačním domem povedlo. Ačkoliv si na něj jeho okolí těžko zvyká, ukázalo se, že takto pojatý vzhled domu si získává velké ohlasy mezi klienty architektonického studia.

Chata úzce propojená s přírodou

Hlavní devizou tohoto rekreačního domu jsou naprosto úchvatné výhledy na štíty Vysokých Tater. K propojení interiéru s exteriérem přitom došlo především díky zasklení celé jižní stěny domu. Skleněné tabule byly vsazeny do zapuštěných kolejnic, čímž došlo k absenci rámů a jakýchkoliv dalších rušivých prvků. Obyvatelé domu tak mohou obdivovat krásu přírody přímo z tepla domova a bez bariér. Praktická stránka projektu se odráží také v tom, že vhodně zvolená štítová střecha s přesahy chrání interiér před prudkým slunečním zářením a terasu zase před silným větrem.

Přírodní skalka umístěná ve svažitém bohatě členěném terénu
Přírodní skalka umístěná ve svažitém bohatě členěném terénu
Foto: studio Karpiel Steindel

Netradiční kombinace materiálů

Od doby, kdy chata svou netradiční tváří osvěžuje architektonicky poněkud fádní prostředí Zakopaného, získala celou řadu ocenění. Vděčí za to i odvážné kombinaci materiálů. Dřevo, beton, hliník a sklo totiž posunuly tento archetyp z minulosti do budoucnosti. Zatímco v okolí se tak nacházejí domy postavené převážně ze dřeva a kamene, v případě rekreační chaty dostává prostor mimo jiné beton, který je vlastně druhem moderního kamene. Fasádní beton v tomto případě odkazuje na surovost okolního prostředí, přičemž jasně kontrastuje s interiérem domu, jehož atmosféru spoludotváří teplé dřevěné obklady stěn a stropu. Architekti si oblíbili také hliník, který v případě staveb pod vedením ateliéru Karpiel Steindel Architektura sehrává čím dál tím důležitější roli. Hliník má totiž mnohem více výhod nežli ocel, která je v Polsku velmi využívanou. Především je flexibilní a odolný vůči povětrnostním vlivům, a tak je dokonalým materiálem pro stavbu domů především v rekreačních zimních střediscích.

Přečtěte si také

Moderní chata v horách

V minulosti lidé vždy stavěli své domy z toho co bylo zrovna po ruce. Z kamení, ze dřeva, z rákosí, kůže a mnoha dalších materiálů. Přestože už dnes existuje nespočet nových materiálů, ty přírodní…

Moderní chata s tradicí

Chata vyhlížející do majestátní krajiny je příkladem plynulého dialogu nejnovějších trendů s regionální architekturou. Vznikla na jedinečném místě a právě tato jedinečná lokalita určila její výrazný architektonický vzhled. Tradiční tvář se v něm prolíná s tou moderní, což je patrné třeba při pohledu na sedlovou střechu, která končí okapem vyčnívajícím daleko za zdmi s dřevěným obkladem. Toto řešení ukazuje na inspiraci silně spojenou s tradičními domy v Zakopaném. Střechu však nezvykle pokrývá 15 m dlouhá prosklená fasáda, která majitelům chaty umožňuje vychutnávat si působivé panorama Tater každým dnem. Díky specifické kombinaci materiálů a tvarů se navíc zdá, jakoby se velká střecha vznášela nad obytnou částí domu. Její podpěry jsou totiž téměř neviditelné.

Beton je druh moderního kamene. Toto je nový jazyk architektury.
Beton je druh moderního kamene. Toto je nový jazyk architektury.
Foto: studio Karpiel Steindel

Dům, který sbírá ceny

Právem byl tento rekreační dům v soutěži o cenu Stanisława Witkiewicze zvolen nejkrásnějším domem v Tatrách a dokonce i v celém Malopolsku. Poprvé se tak v historii soutěže hlavní cena za nejkrásnější budovu, která byla nedávno realizována v Malopolsku, dostala do Zakopaného. Právě dům s úchvatným výhledem na štíty Vysokých Tater byl označen za nejlepší současnou architektonickou realizaci vedoucí k ochraně a utváření kulturní krajiny Malopolska.

Odvaha riskovat se tak oběma architektům bohatě vyplatila. Nejenže dodali Zakopanému nadčasový nádech, ale zároveň mu ponechali i tolik důležitou úctu k tradici.

Foto: studio Karpiel Steindel
Zdroj: www.karpielsteindel.eu

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Interiér Praha-Klánovice

Z garáže kanceláře

Rekonstrukce přízemí domu

Provence mezi betonem a sklem

Dům na kopci

MODERNÍ DESIGN KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Dům LO ztělesňuje nomádského ducha svého majitele

Perníková chaloupka

Trendy adventních věnců pro rok 2018

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock