Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Netradičně tradiční chalupa v idylické horské krajině

Netradične tradičná chalupa v idylickej horskej krajine českých Beskýd
Netradične tradičná chalupa v idylickej horskej krajine českých Beskýd

Výjimečné místo v jižní části Moravskoslezských Beskyd dalo vzniknout chalupě, ve které se mísí moderní prvky s těmi tradičními. Tento netradičně tradiční víkendový dům přívětivě vyhlíží do idylické horské krajiny a stává se tak opravdu kouzelným místem pro život.

Místo, na kterém chalupa vyrostla, je v podstatě nezastavěné. Najde se tu jen několik volně roztroušených usedlostí. Samotný pozemek z horní strany přiléhá ke zpevněné cestě. Sestává z divoké horské louky táhnoucí se směrem k zalesněnému, stinnému žlebu s protékajícím potokem. Tato idylická krajina je jako stvořená pro spočinutí, a tak se není čemu divit, že klienty tolik uchvátila. Spolu s architektem Pavlem Míčkem ze studia Pavel Míček Architects tak v překrásné horské krajině hledali těžiště návrhu domu.

Symbióza dřeva a betonu

Návrh chalupy se ukázal jako oříšek, a to především díky tomu, že do něj významným způsobem promlouvala správa CHKO Beskydy se svými rigidními stavebními předpisy, které jakékoliv tvůrčí či inovativní přístupy do značné míry komplikují. Přesto se však architektovi podařilo splnit představy budoucích majitelů domu, ve kterém mělo hrát hlavní roli dřevo v symbióze s betonem.

Kreativitě se meze nekladou a tento víkendový dům kombinující původní architekturu s moderní je toho jasným důkazem
Kreativitě se meze nekladou a tento víkendový dům kombinující původní architekturu s moderní je toho jasným důkazem
Foto: BoysPlayNice

První myšlenky se tak nevztahovaly k prostoru a hmotě domu, ale k materiálu, který měl být vyjádřením kontextu a klíčovým koncepčním vodítkem. Ukázalo se, že i minimálními prostředky lze využít charakteristických vlastností těchto vysoce kontrastních materiálů. Beton představující těžkou dutou platformu, částečně zanořenou do zemského povrchu, tak ve výsledku ukrývá modřínové kabiny ložnic a servisní prostory domu. V této části skály přitom došlo k zapření dvou lehkých modřínových desek, jež mezi sebou sevřely volně plynoucí prostor osvěžený řadou otevřených výhledů do úchvatné horské scenérie.

Přečtěte si také

Dům v horách

Toto bydlení v horách je opravdovou oslavou dřeva a půvabných odstínů šedé barvy. Hlavní roli v něm hraje prostor, vkus a elegance. Po obdivuhodné práci architektů zde vzniklo úžasné místo pro…

Chalupa splývající s přírodou

Použití modřínového dřeva a betonu při stavbě chalupy mělo i další významné opodstatnění. Tato zdánlivě nesourodá kombinace totiž pomůže domu stárnout do krásy, a tak i přirozeně zapadnout do okolní přírody. Beton tak postupem času zešedne a zaroste mechem. Modřínové dřevo zase stárnutím získá přitažlivou šedostříbrnou patinu. Také přístupová pěšina z pískovcových kamenů se během času přívětivě promění. Čím dál tím víc se bude ztrácet ve vysoké luční trávě.

Skromný interiér v minimalistickém stylu, a hlavní roli dřevo v symbióze s betonem
Skromný interiér v minimalistickém stylu, a hlavní roli dřevo v symbióze s betonem
Foto: BoysPlayNice

Interiér chalupy v minimalistickém stylu

Vnitřek domu je homogenní součástí celku a tvoří jeden kompaktní monolit. Architekt chtěl, aby ložnice majitelů poskytovala dostatečný pocit soukromí, proto je zasklení v přízemí budovy omezené a hlavní ložnice částečně skrytá pod zemí. Interiér domu je hřejivý a skromný. Téměř všechny vnitřní stěny byly pokryty deskami. V budově se nachází jen několik příček. Cílem architekta totiž bylo vytvořit společný prostor, ve kterém mohou obyvatelé domu trávit čas společně. Klíčovým interiérovým stylem je zde minimalismus.

V idylické krajině Moravskoslezských Beskyd tak vzniklo bydlení pozoruhodně vrostlé do krajiny. S důrazem na minimalismus dává o to více vyniknout výhledům do nekonečných přírodních krás.

Foto: BoysPlayNice
Zdroj: www.pavelmicek.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Odvážný obývací pokoj s trávou

JEDINEČNÉ ŘEŠENÍ CELÉHO BYTU

Interiér se zaoblenou kuchyní

Rodinná rezidence ze 16.století

PRVOTŘÍDNÍ MATERIÁLY, ŠPIČKOVÝ DESIGN A DOKONALÉ ZPRACOVÁNÍ

Interiér Opava

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock