Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kouzelná chalupa se slovenským srdcem

Kouzelná chalupa se slovenským srdcem

Liptov zaujme nádhernou přírodou v údolí mezi horami, tajemnými zříceninami, památkami lidové architektury, neutuchajícím folklórem v malých vesničkách i loukami, na kterých se pasou ovce. Tato kouzelná lokalita ležící v severní části Slovenska učarovala i manželskému páru se dvěma dětmi, který si zde na Vánoce dopřál nové víkendové bydlení.

Patricie jezdila spolu s rodiči do Liptova už několik let. Tento líbezný kraj si velmi oblíbila a s ní i její manžel. Jakmile se tedy objevila nabídka ke koupi zdejší chalupy, neváhali ani minutu.

Proměna tmavé kobky

Manželský pár okouzlila už samotná cesta k chalupě nacházející se na nádherném místě kousek za vesnicí. Cesta totiž vede po úzkém dřevěném můstku přes potok a poté napříč velkou loukou. Zkrátka romantika jako z pohádky… Jenže se samotnou stavbou už to bylo horší. Chalupa stará několik desítek let působila smutně a ponuře. Ani patina jí nedodala na dávno ztraceném půvabu. Domek kdysi plný života prahl po nové šanci, po novém majiteli, který by mu věnoval lásku a péči. Z tmavé kobky měla vzniknout útulná chaloupka, o jejíž přeměnu se postarala Patricie spolu s Dianou Labošovou, designérkou interiérů Lotiti home.

Kouzelná chalupa se slovenským srdcem
Foto: Lívia Vargovčáková

Vstříc novému víkendovému bydlení

Jak už se stává, odhad prací byl zpočátku jiný, než později ukázala realita. Nebylo sice zapotřebí větších zásahů do dispozice, musela však být osazena nová okna a dveře. Udělaly se nové rozvody a vyměněny byly podlahy i schodiště. Nový dřevěný obklad dostalo několik vnitřních stěn a stropů. K peci musel být postaven nový komín, jelikož ten starý nesplňoval technické normy. Právě kamna byla dokončena úplně jako poslední, jelikož nebylo snadné sehnat šikovného kamnáře. Výsledek ale stojí za to. Celá rekonstrukce přitom byla řízená na dálku, a to z Košic. Ukázalo se totiž jako praktičtější využít kvalit tamějších řemeslníků.

Přečtěte si také

Naprosto okouzlující chata v přírodě

Chata vklíněná mezi stromy na severním pobřeží Cornwallu ve Velké Británii je snem každého romantika, který miluje trávení času čtením knih a pozorováním překrásné krajiny za okny. Je znát, že tato…

Zařízeno s ženským citem

Chalupa disponuje celkovou obytnou plochou o velikosti 110 m2 a vůbec už nevypadá jako neútulná tmavá kobka. Její majitelé se v ní chtěli cítit příjemně, což se také povedlo. Patricie spolu s Dianou vyčarovaly domov, který je vyladěný do nejmenších detailů. Má duši a notnou dávku nostalgie. Z ruiny tak vzniklo místo, ve kterém by chtěl žít snad každý. Z proměny, která měla původně trvat půl roku, byl nakonec téměř celý rok. K dokončení zbrusu nové chalupy tak došlo akorát na Vánoce, době jako stvořené pro zázraky...

Kouzelná chalupa se slovenským srdcem
Foto: Lívia Vargovčáková

Chalupa plná něžných detailů

V případě tohoto romantického víkendového bydlení jde praktická stránka ruku v ruce s tou estetickou. Svědčí o tom například půvabně zařízená kuchyně, ve které rutinní práce osvěžuje okno umístěné přímo nad dřezem. Patricie si tak nemusí připadat oddělená od všeobjímající přírody a dění v zahradě. Naopak se může kochat malebným výhledem na louku, les a blízký potok. V interiéru chalupy zaujmou také již zmíněná kachlová kamna, která jsou obložena pouze z části. Na staré časy odkazuje jejich nahrubo uhlazená omítka, která strukturou připomíná původní hliněné pece. Dotek venkovského stylu je patrný také v kuchyni při pohledu na stěnu za indukční varnou deskou. Tu zdobí ručně a na míru vyrobené keramické dlaždice s tradičním vzorem. Podobně něžným dojmem působí rovněž keramické umyvadlo v koupelně. V interiéru poskytuje kouzelnou podívanou i dřevo ve své přirozené kráse. Návštěvy tak mohou obdivovat například skříňku pod televizí, která je vyrobena na míru z recyklovaného dřeva. Mezi další prvky, které v interiéru vykouzlily venkovskou atmosféru, patří rozmanité malované komody, truhly, skříňky, obrázky a také proutěné výrobky, které jsou další doménou designérky Diany. Ta se vedle výroby proutěných dekorací po léta věnuje i recyklování nábytku a další kreativní tvorbě.

Na přírodní i kulturní dědictví bohatý Liptov tak získal další poklad, který si Patricie se svou rodinou nemůže vynachválit. Cesta k němu nebyla jednoduchá, trpělivost však přinesla růže…

Štítky: chata / chalupa
Foto: Lívia Vargovčáková
Zdroj: www.lotitihome.sk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock