Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kam umístit krb?

Krb s použití starých cihel vytváří řemeslně dokonalé dílo
Krb s použití starých cihel vytváří řemeslně dokonalé dílo

Ať už jde o krb nebo krbová kamna, jedná se o příjemný prvek bydlení zajišťující tepelnou pohodu i příjemnou podívanou. Pokud jste se rozhodli, že jím zkrášlíte svůj domov, poradíme vám, jak jej nejlépe umístit.

Podstatným faktorem, který rozhoduje o umístění krbu nebo krbových kamen, je komín. Pokud si tedy tento hřejivý doplněk chcete pořídit do staršího domu, máte možnosti v podstatě dány. Jestliže si krbem plánujete zkrášlit novostavbu, je třeba brát v úvahu hned několik faktorů. K těm patří zejména jeho dominantní postavení v místnosti, optimální sálání tepla do prostoru, harmonické zakomponování do interiéru i výhled na oheň.

Krb umístěný doprostřed místnosti

Pokud bydlíte ve starším domě s vyšší spotřebou energie na vytápění, je pro vás ideálním řešením osadit zdroj tepla přímo do středu budovy. Teplo vám tak nebude unikat přes obvodovou stěnu a příjemně vyhřeje celý interiér. Především z hlediska tepelných ztrát se totiž právě osazení krbu doprostřed domu nebo do přízemí jeví jako nejlepší možnost. Může tak navíc sloužit k dispozičnímu členění interiéru, například v případě oddělení jídelní zóny od té obývací. Při takovém řešení se doporučuje uplatnit u krbu či krbových kamen praktická dvířka ze dvou stran, případně s rohovým zasklením. Zakomponování zdroje tepla doprostřed místnosti se však neobejde bez jistých komplikací. Předně je totiž zapotřebí nejen dostatečně velký prostor pro umístění krbu, ale v případě nových spotřebičů i potřebný přísun vzduchu na hoření z vnějšku. Ten může být přiváděn pomocí komínu či pod podlahou, a to potrubím, které nasává vzduch zvenčí a přivádí ho do ohniště.

Finská krbová kamna Tulikivi mají až 9x lepší akumulační schopnost
Finská krbová kamna Tulikivi mají až 9x lepší akumulační schopnost

Krb u obvodové stěny

Vzhledem k tomu, že komín většinou stojí v blízkosti stěny nebo je osazen na fasádě domu, nachází krb umístění často u obvodové stěny. Při výběru místa pro krb je totiž zapotřebí pamatovat také na centrální přívod vzduchu k hoření, který by neměl být příliš dlouhý. Umístění krbu u obvodové stěny je pak logické především v menších interiérech, ve kterých není prostoru nazbyt. Stále však platí, že krb, i když není ve středu místnosti, by měl stále být středem pozornosti. Je tedy zapotřebí zvolit jej jako dominantní prvek a ostatní vybavení mu přizpůsobit. Krb se proto často umisťuje do obývacího pokoje, konkrétně naproti sezení. Nabízí se rovněž umístění krbu do rohu místnosti tak, aby směřoval do jejího středu.

Krb před stěnou či krb ve stěně?

Krbová kamna se většinou umisťují před stěnu, tedy před komín nebo vedle něj. Spojovacím článkem mezi kamny a komínem je přitom kouřovod, který lze připojit k horní i dolní části kamen. V případě umístění krbu, tedy obestavěné krbové vložky, se nabízí více možností. Ideální volbou je předsazený krb, který se vybuduje těsně před stěnou, tudíž se těleso krbu přímo dotýká stěny. Toto je také nejjednodušší řešení, které se doporučuje zejména při rekonstrukci nebo dodatečné stavbě krbu. Pokud však krb stojí vedle komína a obestavba krbové vložky působí jako součást stěny, může být krb i vestavěný ve stěně. Krb může stát také přímo pod komínem, což je především z hlediska úspory místa velice zajímavá možnost. V tomto případě je totiž krbová vložka součástí komínového tělesa, tudíž tvoří jeden celek. Kompletní topný systém je přitom možné zabudovat již ve fázi hrubé stavby.

Krbovou stavebnici ARLBERG zvládnete smontovat za půl hodiny, navíc si je můžete natřít upravit podle vlastního vkusu
Krbovou stavebnici ARLBERG zvládnete smontovat za půl hodiny, navíc si je můžete natřít upravit podle vlastního vkusu

Když chybí komín…

Absence komína nemusí nutně znamenat, že se tepelného komfortu a romantiky u krbu musíte vzdát. Klasické krby a kamna na dřevo totiž může nahradit moderní krb na biolíh, který je možné umístit prakticky kamkoliv. Vzhledem k tomu, že ke svému fungování nepotřebuje komín, je skvělou volbou i do bytu. Oproti klasickým krbům lze navíc biokrby jednoduše nainstalovat i přenášet. Přesto se však doporučuje používat biokrb spíše jako doplňkové topení. Navíc funguje pouze lokálně, takže jím produkované teplo nelze rozvádět po místnostech.

Jestliže se rozhodnete pro zakomponování krbu nebo krbových kamen do svého domova, je zapotřebí dbát v prvé řadě na bezpečnost. Pamatujte tedy na to, že krb by měl stát alespoň 20 cm od stěny a vzdálenost od hořlavých materiálů by měla větší než 80 cm. V okolí krbu nebo krbových kamen je také zapotřebí umístit nehořlavou podlahu. Doporučuje se například podložka z bezpečnostního skla nebo nehořlavá deska, která by měla přesahovat minimálně do vzdálenosti 50 cm před ohništěm a 30 cm na boční straně.

Štítky: kamna / krby

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock