Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vím si rady – vybrat krb nebo kachlová kamna?

Vím si rady – vybrat krb nebo kachlová kamna?

Někdo je z myšlenky vytápět/přitápět dřevem nadšen od prvního okamžiku, pro někoho je to noční můra. Většina se ale shodne na tom, že pohovět si u ohně ze dřeva je těžko nahraditelný způsob relaxace. Aby byly okamžiky v teple obývacího pokoje opravdu zážitkem, je potřeba dobře rozmyslet, co bude nakonec jeho zdrojem...

Pěkný krb. nebo užitečná kamna

I když se pro mnoho investorů zdá být toto dilema vyřešeno už okamžikem, kdy se rozhodnou buď

  • pro moderní dům plný designových kousků nábytku a doplňků

nebo

  • pro dřevěnici s masivním stolem a cihelnou dlažbou,

není to tak úplně pravda. Stejně jako může být krb klasickým „hradním“ tělesem z kamene s těžkou dřevěnou římsou, mohou být i kachlová kamna elegantní moderní objekt doplňující strohé linie bohatě proskleného obývacího pokoje. Právě tak tedy může být krb užitečný a kamna naopak i krásná.

Pozn.: Zde má zcela jistě své místo pro uplatnění architekt. Rozumný a tvůrčí kamnář se spolupráci s ním rozhodně nebude bránit. Musí ale ustát svou roli v pozici technika, který bude zodpovědný nejen za řemeslné zpracování dle návrhu, ale především za kvalitní, spolehlivou a bezpečnou funkci.

Současný rychlý vývoj technologií se dotknul i tak starého řemesla, jako je kamnářství. Keramické kachle používané pro stavbu kachlových kamen se tak už dávno nemusí vyrábět ručním formováním, kdy je na každém kusu vidět trocha romantické nedokonalosti vtisknuté rukou mistra keramika. Terminologickým paradoxem je, že „kachlová kamna“ dokonce vůbec nemusejí být zhotovená z kachlů. Jejich šamotový plášť může být třeba i omítaný s povrchovou úpravou efektní stěrkou hlazenou do vysokého lesku, s reliéfními obtisky přírodních motivů nebo imitující litý beton. Stejně tak dvířka topeniště už nejsou jen černá díra, která nedovolí kochat se odstíny ohnivé rudé a oranžové, ale nabízejí se už i velká rohová prosklení, donedávna vyhrazená právě jen pro krby.

Moderní kachlová kamna s akumulací 8 hodin a vytápěným opěradlem lavice
Moderní kachlová kamna s akumulací 8 hodin a vytápěným opěradlem lavice

Jak to funguje?

Pokud se nám podaří rozptýlit obavy investorů a jejich architektů z toho, že kachlová kamna jsou jen jakousi „honzovskou pecí“ nevhodnou do loftového bytu, musíme je ještě přesvědčit, že i funkčně mají co nabídnout. Kromě designu je totiž nejčastějším argumentem proti kamnům zkušenost (často spíše přejatá, než vlastní), že do kamen je potřeba přikládat několik hodin než začnou hřát a potom je zase naopak jejich výkon „neubrzditelný“. A tak to samozřejmě už mnoho desetiletí není.

Dnešní konstrukce kamen je zcela variabilní a kamnář tak má možnost jejich funkci naladit zcela individuálně požadavkům. Pokud tak někdo žádá extrémní akumulaci, aby mohl ráno zatopit a do jeho příchodu z práce bylo v domě teplo až do další večerní dávky dřeva, není to problém. Zde je ale potřeba se skutečně připravit na to, že bude potřeba čekat 2-3 hodiny na to, než se masivní plášť kamen prohřeje. Stejně tak lze ale postavit i kamna, která budou teplá po první půlhodině a pořád jim tak nesebereme všechny výhody, tedy především příjemné sálavé teplo po dobu několika hodin. Taková kamna je potřeba dobře promyslet a použít vhodné konstrukční a stavební postupy i tomu odpovídající materiály.

Kachlová kamna DIVA s kombinovanou funkcí sálání + teplovzduch (volitelně i s teplovodním výměníkem)
Kachlová kamna DIVA s kombinovanou funkcí sálání + teplovzduch (volitelně i s teplovodním výměníkem)

Pokoukat, posedět, poležet

Co mám já osobně na kamnech nejraději je jejich univerzální funkce. Krb je krásná věc a moc se mi líbí, když se podaří jej citlivě začlenit třeba do příjemné restaurace, vstupního vestibulu hotelu nebo do firemních prostor. Efekt divokých plamenů neustále krmených dalšími poleny je prostě živelný zážitek a mimo jiné podporuje naší fantazii a tvořivost. Kamna k tomu ale umí přidat ještě funkci dokonalého kusu „nábytku“, který potěší vyhřátým opěradlem lavice nebo dokonce vodorovnou plochou ležení. A pokud si své domovy stavíme nikoli jako prostor pro pokračování pracovního procesu, ale spíše jako zázemí pro svoje nedokonalosti, skrytá přání a rodinné radosti, pak jsou kachlová kamna nástrojem, jak domov opravdu prožívat a cítit...

Přeji nám všem pěkný oheň

Honza Temr, kamnář

Vím si rady – vybrat krb nebo kachlová kamna?

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock