Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kamnové vložky v kostce

Otočná kamnová vložka Brunner Drehfeuer s možností pohledu do ohně, jak z obývacího pokoje, tak z jídelny. Otáčení o rozsahu až 235 ° v případě ručního ovládání nebo o 205 ° v případě dálkové ovládání.
Otočná kamnová vložka Brunner Drehfeuer s možností pohledu do ohně, jak z obývacího pokoje, tak z jídelny. Otáčení o rozsahu až 235 ° v případě ručního ovládání nebo o 205 ° v případě dálkové ovládání.

Těžko bychom v kamnářském oboru našli univerzálnější topidlo nebo, chcete-li, s větším rozsahem použitelnosti. S kamnovou vložkou je možné realizovat stavbu s maximálním teplovzdušným výkonem, stejně jako topidlo s minimálním výkonem a dlouhou tepelnou setrvačností. Vždy záleží na typu stavby a množství dřeva, které do kamen přiložíte.

Kamnové vložky jsou konstruovány tak, aby teplota spalin, které z nich odcházejí, byla co nejvyšší. Není tedy možné připojit je přímo na komín. Jednak by to bylo neefektivní, respektive by topidlo mělo velice špatnou účinnost, jednak by vysoké teploty mohly komín poškodit. Pokud kamnovou vložku tedy nepřipojíme přímo ke komínu, musíme rozhodnout, co se spalinami.

Jednou možností je spaliny odvést do teplovzdušného výměníku. Pokud chceme co nejvyšší výkon topidla co nejrychleji, výměník může být litinový, bez šamotové výstelky. K některým typům kamnových vložek je možné připojit i dva litinové teplovzdušné výměníky a ty už se zaručeně postarají o to, aby teplota spalin při vstupu do komína byla výrazně nižší, než na odchodu z kamnové vložky, a tím podstatně zvýší účinnost topidla. Další možností je, že spaliny odvedeme do šamotového tahového systému. Ten dokáže také efektivně, jako litinové výměníky, ochladit spaliny, a tím lépe využít energii ze spalovaného dřeva. Šamotový tah ovšem nepředává teplo tak rychle jako kovové povrchy, a proto má nižší okamžitý výkon, ale o to větší tepelnou setrvačnost.

Variabilita staveb s kamnovými vložkami ale nekončí u volby typu dodatečné topné plochy.

Uživatel si ještě může vybrat, jestli chce i samotnou vložku obestavět teplovzdušně, to znamená s konvekčními otvory, které zajistí buď mřížky, nebo ventilační lišty, nebo sálavě, do tak zvaného hypokaust systému, který žádné větrací otvory nevyžaduje. A když na tomto místě ještě zmíníme, že kamnové vložky mohou mít různé typy teplovodních výměníků, je asi každému zákazníkovi jasné, že se konzultaci u kamnáře nevyhne. Kamnové vložky jsou schopné vytopit celé dnešní novostavby a ty menší se velice dobře hodí i do nízkoenergetických domů.

Otočná akumulační kamna Brunner DF33
Otočná akumulační kamna Brunner DF33
Foto: Brunner GmbH

Kamnové vložky

Jejich velkou výhodou je i to, že už můžete vybírat z mnohem širšího sortimentu, než tomu bylo v nedávné minulosti. Většina kamnových vložek totiž tradičně mívá malé, většinou na výšku orientované prosklení. Po pravdě řečeno, na tom není nic špatného. Přes sklo odchází vždy podstatná část energie, takže čím menší sklo zvolíme, tím více energie nám zůstává do akumulace, ať už šamotové, nebo teplovodní. Ale co neděláme, vývoj jde stále dopředu a zákazníci si i u tohoto typu výrobku žádají stále nové a nové typy. Firma Brunner nabízí v současnosti kamnové vložky s rovným prosklením orientovaným na výšku i na šířku. To platí i pro modely s prosklením z obou stran. Některé modely se vyrábí i s decentními zadními přikládacími dvířky pro přikládání z technické místnosti. V nabídce jsou také modely s ostrým rohovým prosklením a rohovým prosklením s radiusem. Všechny kamnové vložky Brunner bez teplovodních výměníků se vyrábí z litiny ve vlastní firemní slévárně. Kamnové vložky s teplovodními výměníky bývají svařené z oceli.

Úplnou specialitou v oboru kamnových vložek je DF 33. Jedná se o otočnou kamnovou vložku ve tvaru krychle, která je vyrobená z litiny a nabízí velký prostor pro kreativitu obestavby.

Štítky: kamna / krby
Kamnové vložky v kostce
Foto: Brunner GmbH
Foto: Brunner GmbH

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock