Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Ohnivé srdce domova

Ohnivé srdce domova

Chtěli bychom velkou krbovou vložku prosklenou ze třech stran, ale aby nám nepřetápěla místnost a hodně akumulovala... Věta, která je noční můrou všech kamnářů. V následujících odstavcích zkusíme popsat krbové vložky tak, aby byl každý z vás schopen říci, jestli je výše uvedený požadavek reálný.

Začneme trochou teorie. Ono se sice říká, že šedá je teorie a zelený strom života, ale při plánování stavby krbu se teoretická příprava opravdu vyplatí. Není totiž nic horšího, než realizovat stavbu za desítky a mnohdy i stovky tisíc a nakonec zjistit, že to, co nám mělo dělat radost, je vlastně spíš pro zlost. Přitom dobře připravená a s kamnářem prodiskutovaná stavba dělá svému majiteli radost. Jen se musíte připravit na to, že až k vám domů přijde skutečný odborník v oboru a vyslechne si vaše představy a přání, ve většině případů je bude korigovat. Někdy si vystačí s drobnými připomínkami. Může se ale stát, že vaši představu rozboří do základů a nebude to rozhodně proto, že by se mu něco nechtělo dělat. Přírodní zákony, fyzika i chemie platí pro každého. A pokud poslechnete jeho rady, nebudete litovat.

Ideální je začít konzultace s kamnářem už v projekční fázi. Většina architektů už dnes naštěstí má ve svém portfoliu poradců nějakého toho kamnáře a malá úvodní schůzka s ním vám pomůže předejít pozdějším velkým problémům. Samozřejmě musíte dobře vědět, co chcete. Jedna věc je krb pro občasné zatopení na pohodu a pohled do plamenů. Pokud ale chcete s teplem efektivně pracovat, nebo jím dokonce ohřívat vodu a vytápět celý dům, je třeba přistupovat ke stavbě s rozvahou.

Ohnivé srdce domova

Velká krbová vložka

Každé ohniště, nejenom to krbové vložky, je konstruované na určité množství paliva. Pro nikoho nebude asi překvapením, že velké krbové vložky jsou konstruované na velké množství paliva a malé krbové vložky na malé. Stejně tak je zřejmé, že velké množství paliva znamená vysoký výkon a malé množství paliva nízký výkon. Možná ale teď někoho napadlo, že přece malé množství paliva ve velké vložce také znamená nízký výkon - a má pravdu. Problém je v tom, že všichni výrobci si lámou hlavu tím, jak vložku konstruovat, aby co nejlépe spalovala, měla co nejvyšší účinnost a nešpinilo se jí sklo. Špinění skla zároveň souvisí právě s tím správným spalováním. Dřevo na dokonalé shoření potřebuje pokud možno vysoké teploty a úměrné množství vzduchu, respektive kyslíku. (Pro ty, kteří potřebují k tomuto dogmatu vysvětlení - hoření je oxidace, pro ty obzvláště zvídavé - rychlá oxidace je výbuch) a my potřebujeme, aby při hoření vznikal oxid uhličitý (CO2) a ne oxid uhelnatý (CO)). Na vysoké teplotě v ohništi spolupracují stěny a deflektor krbové vložky, které část energie odrážejí zpět do ohniště, a tím zvyšují teplotu spalování. No a když přiložíte malé množství dřeva do velké vložky, je od stěn a deflektorů tak daleko, že není téměř co odrážet, tudíž spalujeme špatně. Sice budeme mít malý výkon, ale téměř na 100% špinavé sklo. Hůř funguje snad už jenom mokré dřevo. To má totiž, chudák oheň, tolik práce s odpařením vody ze dřeva, že už mu vůbec nezbývá síla na pořádnou oxidaci.

Ohnivé srdce domova

Krbová vložka prosklená ze třech stran

Energie se z krbové vložky dostává tak, že se prohřejí její stěny, a o ty se pak ohřívá vzduch, který kolem nich proudí. Teplý vzduch stoupá vzhůru (díky své nižší hustotě) a zespodu přichází ten studenější, aby se ohřál. Tomuto jevu se říká termická konvekce (vertikální pohyb vzduchu způsobený teplotními rozdíly). Ke konvekci ale nedochází jen díky mřížkám v obestavbě krbové vložky. Stěnou ohniště je totiž i prosklení. A prosklené stěny jsou ty, které nejméně energie odrazí a nejvíce pustí. To také znamená, že u nich probíhá čilá konvekce i bez mřížek, a to už to vůbec nechceme komplikovat sáláním. Když to shrneme, tak se dá říci, že polovina, někdy i většina výkonu krbové vložky prosklené ze třech stran se do prostoru dostává přes sklo. Na tomto místě se sluší podotknout, že i dvojité prosklení s tímto faktem pramálo udělá.

Krbová vložka nepřetápí interiér

Každá krbová vložka, stejně jako každá krbová kamna, má „nějaké hejble” na regulaci přívodu spalovacího vzduchu. Bohužel se někdy mylně uvádí, že je to prvek na regulaci výkonu kamen či krbové vložky. Někdo by si to potom mohl ale vyložit tak, že je možné přiložit velké množství dříví a touto páčkou pouze navolit malý výkon, a to by byla velká chyba. Každé množství přiloženého dřeva potřebuje optimální množství vzduchu. Celá řada výrobců nabízí ke svým ohništím i automatickou regulaci hoření. Všichni se snaží vymyslet ideální spalovací křivku, která je pro každé ohniště jiná. Jedno mají však zřejmě všechny regulace stejné - na začátku hoření (tedy po každém přiložení) moc neregulují a otevřou spalovací vzduch na plné pecky. Regulovat začnou zpravidla až po dosažení maximální teploty v ohništi. Poměrně ze široka se zde snažíme vysvětlit jednoduchou věc - spalovací vzduch ze začátku hoření neškrťte, neškrťte, neškrťte. Pokud máte z nějakého důvodu vysoký tah komína, instalujte raději regulátor tahu, nebo škrticí klapku do kouřovodu, ale nesnažte se mírnit tah regulací spalovacího vzduchu. Kromě nekvalitního hoření to má totiž opět za následek špinění skla.

Ohnivé srdce domova

Aby krbová vložka hodně akumulovala

O akumulaci rozhoduje jednak krbová vložka, jednak typ obestavby. Krbové vložky se za účelem zvýšené akumulace různým způsobem upravují, nebo spíše dovybavují. Na vnější stěny některých krbových vložek je možné zavěsit různé akumulační panely, nebo je možné krbovou vložku odkouřit přes akumulační prstence. V obou těchto případech však mluvíme spíše o desítkách kilogramů akumulační hmoty než o stovkách. Větší akumulace, nebo chcete-li tepelné setrvačnosti, dosáhneme spíše vhodným dimenzováním obestavby a použitím vhodných materiálů. Musíme však vždy myslet na to, že by se vnitřní prostor obestavby neměl přehřívat a zároveň, že by povrchová teplota obestavby neměla být moc vysoká. Materiály na akumulační obestavby nesmějí být pouze těžké, ale především musí umožňovat snadný prostup tepla.

Výbuch

Tak tohle není zrovna doména krbových vložek prosklených ze třech stran, ale když už jsme se k tomu výše dostali... Víte, kdy kamnáři mění nejvíce popraskaných skel? V druhé polovině ledna - v období pálení vánočních stromečků. Jehličí a drobné větvičky snadno shoří na táboráku na venkovním ohništi. Když je ale přiložíte do uzavřeného ohniště, mají málo vzduchu, doutnají a doutnají, až nakonec blafnou. Jinak řečeno, shoří najednou všechny nahromaděné plyny, ať už v krbové vložce, nebo v komíně. A to si pište, že z toho může být pořádný mazec.

A jaké z toho všeho plyne na závěr poučení? Vybírejte správně. Při výběru topidla se poraďte s opravdovým odborníkem a nemějte mu za zlé, že nechce splnit všechny vaše požadavky a nutí vás do kompromisů. Správný kamnář musí mít totiž na zřeteli nejen všechno výše uvedené, ale i spoustu dalších věcí.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Bioplynová stanice do vašeho domova

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock