Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kachlová kamna jako moderní prvek interiéru

Díky pokroku ve vývoji kamnových vložek i velkoplošných keramických kachlů se kachlová kamna stala už dávno zajímavou designovou alternativou k obvykle uvažovaným krbům.

Díky pokroku ve vývoji kamnových vložek i velkoplošných keramických kachlů se kachlová kamna stala už dávno zajímavou designovou alternativou k obvykle uvažovaným krbům.

Výhodou kachlových kamen je jejich velmi dlouhá akumulace. Díky ní je možné do přiložit dřevo třeba jen jednou denně a dál se o nic nestarat. Teplo pak kamna uvolňují pomalu a příjemně sáláním bez zbytečného víření prachu a přetápění místnosti.

S málo častou obsluhou jde ruku v ruce nenáročná údržba a tedy i čistý provoz. Kamna se už dávno nemusí vymetat po každém topení, stačí jen občas vynést trochu popela a jednou za sezónu nechat kamnáře odborně vyčistit vnitřní akumulační systém.

Aby byla kamna k užitku i radosti, je nutné svěřit jejich projekt i stavbu zkušenému kamnáři. Ten by se měl před samotnou realizací kachlových kamen ve spolupráci se stavební firmou postarat i o správný přívod vzduchu a nosný základ v podlaze, s kominíkem pak o dobře připravený komín.

Díky pokroku ve vývoji kamnových vložek i velkoplošných keramických kachlů se kachlová kamna stala už dávno zajímavou designovou alternativou k obvykle uvažovaným krbům.
Foto: Sommerhuber GmbH

Správný výkon je cesta ke spokojenému topení

Při projektu kachlových kamen dbá kvalifikovaný kamnář – projektant na mnoho technických detailů současně. Snaží se vyhovět požadavku klienta na komfort a tedy nastavit akumulaci dle jeho přání. Zároveň s tím ale musí myslet i na správně zvolený výkon, aby byla kamna schopna uvažované místnosti spolehlivě vytápět v zimních mrazech a zároveň je při teplejším jarním a podzimním počasí zase nepříjemně nepřetápěla. To vše musí správně propočítat podle tepelné ztráty vytápěných prostor. Zvlášť citlivé téma to je u kamen kombinovaných s teplovodním topením, tedy těch, která mají vestavěný tzv. teplovodní výměník. Taková kamna jsou už svým účelem automaticky předpokládaná jako hlavní nikoli jen doplňkový zdroj tepla a musí tedy nekompromisně plnit tuto funkci.

Přečtěte si také

Kamnář vs. architekt vs. krby

Každý kamnář to má trochu jinak. Někdo, nadšen minulými výsledky, spolupráci s architekty miluje. A někým, kdo je třeba zklamán z někdejší nepodařené spolupráce, je architekt vnímán jako…

Jak správně vybrat kachlová kamna

Pokojová kachlová kamna nejsou ta, která zakoupíte v e-shopu nebo hobbymarketu. Jde o zakázkově stavěné topidlo, ne sériový výrobek. Kamnář, kterého se rozhodnete s poptávkou oslovit, Vám nejprve nabídne konzultaci nad výkresy domu. Z těch snadno vyčte, zda jsou pro Vás kamna vhodným typem vytápění a které místnosti s nimi dokážete příjemně, úsporně a zdravě prohřát.

Pak je na každém uživateli, aby sám zvážil, jak často může nebo chce přikládat. Kachlová kamna mohou mít akumulaci od 6 do 24 hodin na jedno přiložení s výkonem od 1 kW do 8 kW. To dává velmi široké možnosti jejich použití od horských víkendových chalup až po nízkoenergetické městské domy.

Díky pokroku ve vývoji kamnových vložek i velkoplošných keramických kachlů se kachlová kamna stala už dávno zajímavou designovou alternativou k obvykle uvažovaným krbům.
Foto: Sommerhuber GmbH

Díky stavbě na zakázku je také možné kachlová kamna kombinovat s dalšími systémy topení. Teplovodní kamna, která lze napojit do akumulační nádrže společně s tepelnými čerpadly nebo plynovými kotli, už zmíněna byla. Další možností jsou kamna teplovzdušná, která mohou ve svých útrobách skrývat i teplovzdušný výměník a prouděním vzduchu ohřívat např. prochládající chodby. Stále poptávanější je systém nazvaný hypokaust, který využívá uzavřené kanály pro rozvod tepla. Hypokaustní kamna jsou díky své speciální konstrukci nejzdravější a nejpříjemnější volba. Možné je dokonce kombinovat všechny jmenované možnosti najednou.

Kachlová kamna už dnes zdaleka nemusí vypadat jako z pohádky. Stále více se v kamnářském oboru prosazují hlazené čisté omítky, efektní stěrky imitující beton nebo velkoformátové keramické desky – velkoplošné kachle. Architektům dávají nové materiály a pokrokové stavební postupy zcela originální možnosti začlenění tohoto tradičního a zdravého zdroje tepla do jejich interiérů. Kachlová kamna pak díky neomezené barevnosti a zajímavým texturám kachlů dávají interiéru úplně jinou tvář. Mohou působit nenápadně, hravě stejně jako luxusně.

Štítky: kamna / krby

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Redesign ložnice

Divoká zahrada víkendového domu

DVĚ LINIE. JEDNA KUCHYNĚ. NULA PŘEKÁŽEK.

Patrová dřevostavba Easy 99

Apartmány v Janských Lázních

Malá kuchyň s maximálně využitým prost

Sledujte nás

Nejčtenější články

Citáty v interiéru osvěží vaše bydlení

Chaloupka, která klame vzhledem, neuvěříte, že jde o novostavbu!

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Fantastický srub na jedinečném místě

Naprosto okouzlující chata v přírodě

Chata z kontejneru připomíná moderní dřevostavbu

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock