Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kachlová kamna jako moderní prvek interiéru

Kachlová kamna jako moderní prvek interiéru

Díky pokroku ve vývoji kamnových vložek i velkoplošných keramických kachlů se kachlová kamna stala už dávno zajímavou designovou alternativou k obvykle uvažovaným krbům.

Výhodou kachlových kamen je jejich velmi dlouhá akumulace. Díky ní je možné do přiložit dřevo třeba jen jednou denně a dál se o nic nestarat. Teplo pak kamna uvolňují pomalu a příjemně sáláním bez zbytečného víření prachu a přetápění místnosti.

S málo častou obsluhou jde ruku v ruce nenáročná údržba a tedy i čistý provoz. Kamna se už dávno nemusí vymetat po každém topení, stačí jen občas vynést trochu popela a jednou za sezónu nechat kamnáře odborně vyčistit vnitřní akumulační systém.

Aby byla kamna k užitku i radosti, je nutné svěřit jejich projekt i stavbu zkušenému kamnáři. Ten by se měl před samotnou realizací kachlových kamen ve spolupráci se stavební firmou postarat i o správný přívod vzduchu a nosný základ v podlaze, s kominíkem pak o dobře připravený komín.

Kachlová kamna jako moderní prvek interiéru
Foto: Sommerhuber GmbH

Správný výkon je cesta ke spokojenému topení

Při projektu kachlových kamen dbá kvalifikovaný kamnář – projektant na mnoho technických detailů současně. Snaží se vyhovět požadavku klienta na komfort a tedy nastavit akumulaci dle jeho přání. Zároveň s tím ale musí myslet i na správně zvolený výkon, aby byla kamna schopna uvažované místnosti spolehlivě vytápět v zimních mrazech a zároveň je při teplejším jarním a podzimním počasí zase nepříjemně nepřetápěla. To vše musí správně propočítat podle tepelné ztráty vytápěných prostor. Zvlášť citlivé téma to je u kamen kombinovaných s teplovodním topením, tedy těch, která mají vestavěný tzv. teplovodní výměník. Taková kamna jsou už svým účelem automaticky předpokládaná jako hlavní nikoli jen doplňkový zdroj tepla a musí tedy nekompromisně plnit tuto funkci.

Přečtěte si také

Akumulační kamna vám ušetří za vytápění

Babí léto nás ještě sem tam škádlí svými paprsky, listí už ale padá a zima je za humny. Pokud toužíte po sálavém teple, které zalije váš domov tepelným komfortem podobným tomu od sluníčka, pořiďte si…

Jak správně vybrat kachlová kamna

Pokojová kachlová kamna nejsou ta, která zakoupíte v e-shopu nebo hobbymarketu. Jde o zakázkově stavěné topidlo, ne sériový výrobek. Kamnář, kterého se rozhodnete s poptávkou oslovit, Vám nejprve nabídne konzultaci nad výkresy domu. Z těch snadno vyčte, zda jsou pro Vás kamna vhodným typem vytápění a které místnosti s nimi dokážete příjemně, úsporně a zdravě prohřát.

Pak je na každém uživateli, aby sám zvážil, jak často může nebo chce přikládat. Kachlová kamna mohou mít akumulaci od 6 do 24 hodin na jedno přiložení s výkonem od 1 kW do 8 kW. To dává velmi široké možnosti jejich použití od horských víkendových chalup až po nízkoenergetické městské domy.

Kachlová kamna jako moderní prvek interiéru
Foto: Sommerhuber GmbH

Díky stavbě na zakázku je také možné kachlová kamna kombinovat s dalšími systémy topení. Teplovodní kamna, která lze napojit do akumulační nádrže společně s tepelnými čerpadly nebo plynovými kotli, už zmíněna byla. Další možností jsou kamna teplovzdušná, která mohou ve svých útrobách skrývat i teplovzdušný výměník a prouděním vzduchu ohřívat např. prochládající chodby. Stále poptávanější je systém nazvaný hypokaust, který využívá uzavřené kanály pro rozvod tepla. Hypokaustní kamna jsou díky své speciální konstrukci nejzdravější a nejpříjemnější volba. Možné je dokonce kombinovat všechny jmenované možnosti najednou.

Kachlová kamna už dnes zdaleka nemusí vypadat jako z pohádky. Stále více se v kamnářském oboru prosazují hlazené čisté omítky, efektní stěrky imitující beton nebo velkoformátové keramické desky – velkoplošné kachle. Architektům dávají nové materiály a pokrokové stavební postupy zcela originální možnosti začlenění tohoto tradičního a zdravého zdroje tepla do jejich interiérů. Kachlová kamna pak díky neomezené barevnosti a zajímavým texturám kachlů dávají interiéru úplně jinou tvář. Mohou působit nenápadně, hravě stejně jako luxusně.

Štítky: kamna / krby

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock