Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Dokážete si představit zahradu bez živého plotu? Zvlášť, pokud se nachází ve stísněné zástavbě? Živé ploty jsou skvělé a ty rychle rostoucí vám poskytnou za krátký čas soukromí i odhlučnění. Aby vám ale plot vyrostl rychle, je třeba vybrat správnou odrůdu.

Výběr rostlin pro živý plot není nejjednodušší. Na trhu je mnoho různých stromů a keřů a většina z nich je stejně nenáročná a snadno se pěstuje. Při výběru rostlin na živý plot se nejčastěji řídíme takovými vlastnostmi, jako je rychlý růst a snadná péče. Když se rozhodneme pro živý plot, většinou ho chceme mít velmi rychle vysoký a neprůhledný. Aby však živý plot vypadal pěkně po celý rok, je třeba mu od samého začátku věnovat náležitou péči.

Nenáročné i rychle rostoucí živý plot

Po výběru správné odrůdy je důležitá i výsadba. Chceme-li živý plot, který roste rychle, musíme mu poskytnout dostatek prostoru pro jeho růst. Vysazení příliš hustě může způsobit, že rostliny na živý plot nebudou vypadat příliš přitažlivě a vzájemně se budou dusit. Vzdálenosti mezi nimi samozřejmě závisí na druhu, ale nejčastěji by měly být od sebe kolem 0,5 m. Kromě toho by měla být zachována podobná vzdálenost od plotu nebo pletiva. A jaké druhy do živého plotu vybrat? 

Ptačí zob - stále zelený živý plot

Ptačí zob obecný je králem listnatých rostlin doporučovaných pro živé ploty let. Perfektně snáší prořezávání, je odolný vůči nízkým teplotám a nemá vysoké požadavky na půdu. Aby si však udržel svou hustou podobu, vyžaduje systematické prořezávání (v prvních letech docela radikální). Ptačí zob má krásné, tmavě zelené, kožovité listy, které v dekorativních odrůdách mohou být žluté. Díky němu snadno vytvoříte zelenou bariéru v přísně geometrickém tvaru. Pokud ho nebudete řezat, vytvoří rozvolněnou hranici pro volně rostoucí zahradu, které sluší tak trochu neučesaný styl. Je nenáročný, mrazuvzdorný a snadno poroste v jakékoli půdě. Ani městské podmínky silného znečištění mu nevadí.

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Živý plot z hlohu

Keře dosahující výšky 6-8 m mají krásné bohaté zelené listy, které se na podzim mění z červenooranžové na červenou. Na jaře jsou hlohové keře pokryty krásnými bílými nebo růžovými květenstvími, které se v létě mění v jasně červené plody. Jako okrasná rostlina pro živý plot je hloh dobrá volba, protože nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Jedná se o rychle rostoucí dřevinu, dorůstající do výšky okolo 3 - 6 m, ale samozřejmě záleží na vybraném kultivaru. Dobře snáší řez a tvarování, proto je vyhledávanou dřevinou do živých plotů.

Turkestanský jilm roste opravdu rychle

Turkestánský jilm se také nazývá sibiřský jilm. Jeho výhodou je rychlý růst a vysoká odolnost proti mrazu, dokonce až do -35 stupňů Celsia. Je to nejrychleji rostoucí dřevina, protože roční přírůstky větví můžou být až 1,8 metru. Kromě toho je strom mimořádně vhodný k formování. Turkestanský jilm se vyznačuje malými zelenými listy ve tvaru vejce. I přes svou nenáročnost je důležité, aby jilm měl přístup ke spoustě vody. Proto stojí za to mu dopřát pravidelné a poměrně hojné zalévání v období sucha. Při výsadbě rychle rostoucího živého plotu by měly být řízky od sebe vzdáleny nejméně 25 cm.

Živý plot z habru bude chloubou zahrady

Habr je další populární druh pro živé ploty. Stejně jako ptačí zob je nenáročný a nemá vysoké půdní nároky (i když dává přednost úrodnějším zeminám). Je odolný proti mrazu a dokonale toleruje prořezávání (je nutné udržovat kompaktní formu). Dají se z něj vytvořit pevné zelené stěny. Habrové listí je během vegetace sytě zelené, na podzim zhnědne a opadá až zjara s novými lístky.

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Bukový plot zajistí soukromí i v zimě

Buk obecný je listnatá rostlina vhodná pro živé ploty. V přírodě (jako habr) roste do silného stromu. Vyhovuje mu běžná zahradní půda, vyjma jílovité. Stanoviště zvládne slunečné i polostinné. Jeho listy jsou hladké a - v závislosti na odrůdě - mohou být zelené, červené nebo kaštanové barvy. Část suchých listů si ponechává i přes zimní období, čímž vytváří pohledovou clonu. Roční přírůstky jsou asi 40 cm. 

Živý plot z dřišťálu

Dřišťál je krásný keř, který je ideální pro živé ploty. Má široké spektrum použití a jeho výška závisí na zvoleném typu kultivaru. Většinou od 0,3 m do 2 m. Dřišťál nemá vysoké požadavky na půdu, zvládá sucho i chudší půdy. a navíc existuje mnoho zajímavých odrůd, které se liší mimo jiné barvou listů.

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Proč právě Thuja

Jednou z nejoblíbenějších rostlin do živých plotů je túje. Odrůdy „Smaragd“ a „Brabant“ se do živých plotů zvláště doporučují. První roste velmi rychle, ale vyžaduje systematické prořezávání, zatímco druhý roste pomaleji, ale vytváří elegantnější formu. Túje jsou nevhodné pro malé zahrady. I když snadno vytvoříte zelenou stěnu, opticky vám zahradu ještě více zmenší a vy se budete dívat do jednotné zelené stěny.

Pokud se rozhodnete pro rychle rostoucí živý plot, myslete i na to, že poroste rychle pořád. Až vám vyroste do požadované výšky, budete ho muset velmi často seřezávat. Při výsadbě berte ohled i na sousedy, aby mu váš živý plot nezasahoval na pozemek. Je dobré myslet i na dostatečný odstup od plotu, abyste se o svůj živý plot mohli postarat i z druhé strany.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock