Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proč a jak mulčovat půdu?

Proč a jak mulčovat půdu?

Důvodů, proč mulčem pokrýt vybrané části zahrady, je celá řada. Pojďme se zaměřit na ty nejzásadnější a přitom si také ukázat, jak se vlastně taková půda mulčuje.

Krásnější vzhled zahrady

Zahrada, ve které jsou prázdná místa kolem rostlin pokryta mulčem, působí upraveně a esteticky. Estetická hodnota mulče je tak jedním z hlavních důvodů, proč řada zahrádkářů zakrývá na vybraných místech půdu v zahradě. Dodají tím svému zelenému království jednotný charakter a určí rostlinám jasné mantinely. Organický mulč se tak postará o rustikální ráz zahrady, čímž ještě více přitáhne pozornost k přírodě jako takové. Nápadně vyhlížející anorganický mulč naproti tomu působí formálněji a vynikne zejména v moderně koncipovaných zahradách. Pro oba dva typy mulče však platí, že tím, jak zakryjí holou půdu, dodají zahradě mnohem příjemnější, dekorativnější a ucelenější vzhled. Jednotlivé rostliny v záhonech s mulčem lépe vyniknou a bude tak možné vytvořit daleko půvabnější zahradní zátiší.

Obohacení půdy o živiny

Když je půda v zahradě holá, málo úrodná, rychle vysychající a zarůstající plevelem, je načase jít na to přímo od lesa. V něm se totiž povrch půdy nastýlá odumřelým organickým materiálem, ze kterého se postupně začne vytvářet humus. Nejedná se tedy o nic převratného, jelikož přirozené mulčování půdy vlastně samovolně probíhá v přírodě okolo nás. Listí padá ze stromů a zůstává na zemi, na podzim odumírá tráva a také zůstane ležet ladem. Všechno je, jak má být, dokud ovšem nepřispěchá přehnaně čistotný člověk s kolečkem a všechno to listí, větvičky a trávu neodveze pryč. To, co si naložil, je právě základ plný živin pro opravdu kvalitní půdu. Mulč tvořený povětšinou z listí, trávy, slámy, kůry a dalšího rostlinného odpadu se totiž rozkládá na humus a pomáhá tak vytvářet novou zeminu. Když tedy na podzim ochráníme půdu mulčováním, na jaře je v plné kondici připravena k osázení. Díky mulči v záhoně, a tím pádem i zvýšení kvality půdy, navíc řadu rostlin přesvědčíte, aby rostly tam, kde se jim dříve vůbec nelíbilo. K dalším výhodám mulčování půdy totiž patří, že mulč vytváří ideální mikroklima pro půdní život a kořínky rostlin.

Ideální podmínky pro pěstování rostlin

Není to jen o živiny obohacená půda, co činí záhon s mulčem pro pěstování rostlin tolik přitažlivým. Mulčování půdy s sebou přináší také další výhody, které chrání jak půdu, tak rostliny. Vrstva mulče totiž funguje jako izolátor, který půdu chrání před sluncem, větrem i mrazem. Mulč, a to ideálně ten organický, nejenže důmyslně reguluje teplotu půdy, ale také zabraňuje odpařování vody. Po zalití se tak vlhkost v půdě drží mnohem déle a zabezpečuje tak rostlině přísun vody v sušších obdobích. Nejvhodnějším typem organického mulče, který se postará o zadržení vody v půdě, je rozdrcená kůra. Ochranná vrstva mulče rovněž snižuje erozi půdy. Zabraňuje tedy tomu, aby deště vymyly půdu u kořenů rostlin. Mulč je tak velkým pomocníkem především v zahradách na svazích a nerovných pozemcích. Před erozí tak nejlépe chrání kamínky, štěrk či kůra stromů.

Proč a jak mulčovat půdu?
Foto: gardenista.com

Mulč v úspěšném boji s plevelem

Vedle zmíněných výhod mulče klade většina zahrádkářů důraz především na jeho schopnosti zbavit okolí rostlin nežádoucího plevele. Záhon pokrytý mulčem totiž snižuje množství světla, které na půdu dopadá, čímž stěžuje růst nadbytečných rostlin. Mulčování půdy je tedy skvělým způsobem, jak se plevele v zahradě zbavit, a to opět ideálně za pomocí mulče ze štěrku, drobných kamínků či kůry. Namáhavá práce s údržbou ploch mezi rostlinami, které v záhonu mít chceme, tak rázem odpadá. Platí však, že na nesprávně zmulčovaných místech bude plevel růst v menší míře i nadále, především takový pýr a svlačec budou pokoušet vaši trpělivost.

Jak správně mulčovat půdu?

Pokud se i vy rozhodnete pro mulčování půdy v zahradě, využijte pro vytvoření nejspodnější vrstvy kartony, které jsou permakulturisty z celého světa nejuznávanějším materiálem určeným přímo na holou půdu. Pamatujte však na to, že nesmějí být barevně potištěné a spojené plastovými samolepicími páskami či kovovými sponami. Pokud ovšem máte na spodní vrstvu dostatek organického materiálu, použijte jej a krabice nechte jiným odvážlivcům. Nahoru, jako pokryv papírového mulče nebo první vrstvy organického materiálu, se nejlépe hodí sláma anebo štěpka z převážně listnatých dřevin. Použít ale můžete také kůru, trávu, kompost či jakékoliv jiné organické zbytky. Budete-li používat hnůj, rozprostřete jej ještě pod kartony. Správně provedené mulčování je akcí jednorázovou, pak už je třeba organické zbytky jen doplňovat podle potřeby. Výjimkou jsou ovšem zeleninové záhony, které je třeba zamulčovat na každou zimu.  Co se týče doplnění mulče, musí k němu docházet včas. Jinak se může stát, že pokud mulč není doplněn, vyklube se nežádoucí rostlinka ke světlu a s tak kvalitním zázemím se jí u vás v zahradě bude dařit lépe než kdy jindy.

Jak je tedy patrné, mulčování půdy v sobě skrývá celou řadu výhod. V první řadě je však ideální formou recyklace rostlinných odpadů a zbytků, která se navíc postará o krásu vaší zahrady.

Štítky: tipy a triky zahrada
Proč a jak mulčovat půdu?
Foto: i.pinimg.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock