Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Řešení, která budou slušet malé zahradě

Řešení, která budou slušet malé zahradě

Každý nemá tu možnost přetvořit si k obrazu svému velkou zahradu, na které je dostatek prostoru pro experimentování s členitostí, výsadbou květin, keřů i stromů. Někdo má k dispozici jen docela malý kousek zahrady, který je pro něj jedinou oázou v hlučné a prašné městské zástavbě. I na malých zahradách je ale možné vytvořit velké věci, stačí k tomu dodržování jistých pravidel a načerpání té správné inspirace.

Majitelé malých zahrad mají oproti těm opečovávajícím velká zelená království tu výhodu, že mohou čas strávený na zahradě věnovat především odpočinku. Malý koutek zahrady totiž nevyžaduje tolik péče, a tak platí, že méně je někdy opravdu více. S prostorem na velikostí omezeném pozemku je však třeba pracovat mnohem důkladněji. Když se to podaří, může i malá zahrada zajistit dostatek soukromí a malebných přírodních zátiší každému, kdo se v ní ocitne.

Členění malé zahrady

Malé zahrady utopené mezi domy se stejně skromnými pozemky trpí především nedostatkem soukromí. S tím si však může poradit vhodně řešená výsadba, která dokáže alespoň část výhledů odclonit. O to se postarají především širokokorunné stromy, jež v průběhu času vytvoří stinnou kulisu. Na opravdu malých zahradách stačí vysadit klidně jen jeden, a to na nejvíce exponovaném místě. Podobného výsledku lze docílit také výsadbou menších stromů s podsadbou keřů, které mohou plnit funkci hluboké clony. Pokud jde o optické zvětšení malé zahrady, k tomu dopomůže její precizní rozčlenění. Tím na zahradě vzniknou jednotlivé tematické zóny, které se dohromady spojí v zajímavou mozaiku. Ke členění zahrady se využívá zejména nižších živých plotů, výsadby okrasných keřů a pestrých květinových záhonů. Tyto prvky od sebe nemusí být striktně odděleny, postačí vcelku nenápadný přirozený předěl.

Relaxační prostor v zahradě

Vizuálně výraznějším předělem by měl být oddělen prostor určený k relaxaci doplněný o zahradní nábytek. Relaxační koutek v zahradě tak bývá nejčastěji oddělen dlažbou, dřevem či jiným odolným materiálem, který se hodí jako pokládka na terasu. Na té by neměl chybět praktický a pěkný stolek doprovázený židlemi, křesly či lehátky. Ze stejného materiálu, v jehož provedení je terasa, je možné vytvořit rovněž chodníčky. Ty, pokud to velikost zahrady dovolí, mohou obklopovat třeba i malé zahradní jezírko. Vydlážděný prostor určený k odpočinku pak může kolem dokola obklopovat zeleň, jejíž složení je však zapotřebí si dopředu důkladně naplánovat.

Řešení, která budou slušet malé zahradě
Foto: idealhome.co.uk

Malá, ale krásná zahrada

Přestože v zahradě toužíte po maximálním soukromí, byla by škoda ji zcela od okolí odříznout. Výhledy na louku, do polí či k lesům totiž zahradu pomohou opticky zvětšit. Také s členěním zahrady je třeba si pohrát s vkusem. Zahradu byste v prvé řadě měli koncipovat tak, aby nebylo možné si ji prohlédnout z jednoho místa. Měla by zkrátka skrývat řadu malých překvapení v podobě nečekaných průhledů. Základem by přitom měl být trávník, který by zaujímal větší plochu než výsadba květin, keřů a nějakého toho stromu. Ideální volbou pro malé zahrady jsou přitom oblíbené popínavé rostliny, které nejenže prostoru dodají na romantickém nádechu, ale ještě jej opticky zvýší. Navíc dokážou zakrýt místa, která nejsou příliš pěkná na pohled. Na zatravněné ploše obklopené vzrostlými stromky a keři, které zastíní výhledy do ulice a k sousedům, tak může vzniknout místo s dostatkem soukromí a s krásnými výhledy do zahrady.

Prašnost a hluk v malých zahradách

Obzvláště malé zahrady v městské zástavbě se potýkají s prašným a hlučným okolím. I s tímto zdánlivě neřešitelným problémem si však příroda dokáže poradit. Do malé zahrady ohrožené prašností je tak zapotřebí zakomponovat druhově smíšenou výsadbu složenou z rostlin, které na svých listech dokáží zachycovat prachové částice. Největší množství prachu přitom zachytí výsadby s výškovou členitostí, a tak je ideálním řešením kombinace stromků a keřů. Pokud jde o přílišný hluk narušující požitek z odpočinku v malé zahradě, kromě klasických hlukových clon lze tento problém řešit vytvářením terénních valů u hranice pozemku. Ty se pro lepší efekt doporučuje osadit dřevinami. Protihlukovou funkci plní také k tomu určené druhy oplocení s předsadbou stálezelené živé stěny dosahující výšky několika metrů.

Jak je tedy patrné, i z malé zahrady uprostřed městské zástavby lze vykouzlit úchvatné místo určené k ničím nerušenému odpočinku. Záleží jen na důkladném plánování, praktickém rozčlenění a citu pro správné kombinace stromků, keřů a květin.

Štítky: tipy a triky zahrada
Řešení, která budou slušet malé zahradě
Foto: thespruce.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock