Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak si zařídit terasu: Vytvořte si oázu klidu na čerstvém vzduch

Jak si zařídit terasu: Vytvořte si oázu klidu na čerstvém vzduch

Nezanedbávejte svou terasu. Je totiž prodloužením vašeho obytného prostoru a propojuje jej se zahradou. S trochou snahy si z ní vytvoříte oázu klidu, která vám bude sloužit jako útočiště před okolním světem, a to nejen v létě. Ať už ji chcete využívat ke grilování s přáteli, čtení knih nebo jen tak k relaxaci s kávou v ruce, díky dobrému plánování a kreativitě ji využijete na maximum.

Nezanedbávejte svou terasu. Je totiž prodloužením vašeho obytného prostoru a propojuje jej se zahradou. S trochou snahy si z ní vytvoříte oázu klidu, která vám bude sloužit jako útočiště před okolním světem, a to nejen v létě. Ať už ji chcete využívat ke grilování s přáteli, čtení knih nebo jen tak k relaxaci s kávou v ruce, díky dobrému plánování a kreativitě ji využijete na maximum.

Není terasa jako terasa

Pokud plánujete stavbu domu a toužíte po jeho úzkém spojení s přírodou, projekty domů s terasou jsou pro vás jako stvořené. Existuje několik typů teras, ze kterých si můžete vybrat podle svých preferencí, ale také podle polohy domu a tvaru pozemku.

  • Přízemní terasa: Nejběžnější typ terasy je velmi praktický, protože přímo spojuje interiér s exteriérem. Máte tak na vybranou řadu materiálů, ze kterých může být tento prostor vytvořen. Jsou jimi například dřevo, kompozit, dlažba nebo kámen.
  • Vyvýšená terasa: Je skvělou volbou pro domy na svahovitém pozemku nebo pokud váš obývací prostor a kuchyně nejsou na přízemí. Terasa je postavena na vyvýšeném základě, čímž se vytváří praktický exteriérový prostor, který vám vynahradí zahradní posezení.
  • Střešní terasa: Sezení na střeše domu nabízí úžasný výhled do okolí. Je ideální pro městské domy nebo domy s malými pozemky.
  • Zastřešená terasa: Všechny typy teras můžou být zastřešené, buď pevnou střechou nebo různými typy pergol, které můžete otevírat i zavírat podle aktuálního počasí. Zastřešení terasu chrání před sluncem i deštěm, což je ideální, pokud ji chcete využívat za každého počasí.
Jak si zařídit terasu: Vytvořte si oázu klidu na čerstvém vzduch
Foto: freepik

Volte odolný nábytek

Stůl, židle, křesla a další venkovní nábytek vybírejte nejen podle svých estetických preferencí, ale také podle kvality a odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Ne každé dřevo vydrží být nonstop venku a podobně je na tom ratanový nábytek. Na výběru si tak vždy dejte záležet.

Pokud na vaší terase hodně a často fouká, zvolte těžký a bytelný nábytek, se kterým hned tak nic nepohne. S lehkým nábytkem, například z hliníku, snadno pohne i silnější vítr a vichřice z něj udělá nebezpečný objekt, který může něco rozbít nebo někomu ublížit.

Při výběru nábytku nezapomeňte ani na polštáře a deky pro extra pohodlí. Mějte ale na paměti, že většina těchto textilních doplňků není odolná vůči vodě a na zimu je budete muset uskladnit, což může být pro někoho nepraktické. Pokud to není nic pro vás, při výběru dbejte na materiály, které venku vydrží v různých povětrnostních podmínkách a po dešti bez problémů vyschnou.

Na menší terasy volte skládací nábytek, který lze snadno uskladnit, když ho nebudete používat. Na uskladnění nábytku ale myslete i na větších terasách, pokud je nemáte uzpůsobené na zimní sezení. Řada materiálů totiž není mrazuvzdorná.

Doplňte terasu rostlinami

I když je terasa obklopena přírodou v podobě vaší zahrady, rostliny, které nasadíte kolem ní, jí dodají život a barvu. Pokud máte větší terasu, můžete přímo na ni umístit větší i menší rostliny v květináčích, které otevřený prostor zútulní. Vhodné jsou například muškáty, petunie či levandule a další. Bylinky vám celou terasu krásně provoní.

Rostliny můžete mít na terase, i když je zastřešená. Do stínu se hodí například kapradiny a břečťan. Vhodně umístěné popínavé rostliny na pergole vám můžou také zvýšit soukromí. Po pár letech, až se rozrostou, je ale třeba je hlídat a často udržovat, aby se neplazily tam, kam nemají.

Také venku potřebujete osvětlení

Vhodné osvětlení je skvělým prostředkem pro vytvoření příjemné večerní atmosféry na terase. Díky tomu budete moct využívat exteriér také za tmy. Pokud se světel bojíte, protože by přitahovala hmyz, vyberte si taková, která jsou pro ně méně atraktivní. Jsou to různá světla v odstínech červené, fialové či modré. Vždy ale volte taková, která jsou příjemná také pro váš zrak.

Typy osvětlení můžete kombinovat. Tímto způsobem předejdete tomu, aby se mušky a komáři hromadily v blízkosti vašeho sezení. Lampy, svíticí girlandy či svícny rozmístěte na terase. Hmyz se tak nebude zdržovat v jednom bodě a atmosféra celého posezení bude dokonale romantická.

Vsaďte na vkusné dekorace

Ne každý fandí zbytečným dekoracím, pravdou ale je, že pomůžou zútulnit prostor. Dekorací může být například již zmíněné osvětlení. Pokud například zvolíte nějaké solární osvětlení v podobě sošky či světelné girlandy, bude to krásný i funkční doplněk.

Dalším funkčním doplňkem může být vyvýšené ohniště nebo designový gril. Poskytne příjemné osvětlení v podobě plápolajícího ohně, v zimě teplo a můžete si na něm také opékat a grilovat po celý rok. Umělecké duše zas ocení nějakou originální sochu a milovníci odpočinku houpací síť či jiný závěsný typ sezení.

Všechny tyto dekorace ale vybírejte s ohledem na jejich výdrž ve venkovním prostoru a vždy se v obchodě informujte ohledně jejich údržby a nutnosti uskladnění v zimě.

Nezapomeňte na údržbu

Abyste si terasu užili co nejdéle, je důležité o ni pravidelně pečovat. Pokud je terasa dřevěná, alespoň jednou za čas, záleží na původu dřeva, by měla být ošetřena bezbarvým ochranným nátěrem. To samé platí pro dřevěný nábytek. Až přijdou první mrazy všechen nábytek a textilní doplňky, které nemohou být v zimě venku, očistěte a uskladněte v interiéru. Na jaře vám tak zase poslouží v plné parádě.

Štítky: terasa
Foto: freepik

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock