Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

7 tipů, jak vybrat ten správný zahradní nábytek

Milujete svou zahradu a hledáte nový zahradní nábytek. Kov je obzvláště vhodný materiál a navíc ještě krásně vypadá
Milujete svou zahradu a hledáte nový zahradní nábytek. Kov je obzvláště vhodný materiál a navíc ještě krásně vypadá

Dny jsou čím dál tím teplejší, sluníčko svítí a zahrada svádí k odpočinku. K tomu poslouží zahradní nábytek, který jsme si oblíbili a jenž naši zahradu či terasu krášlí třeba i několik sezón. Co když ale zjara zjistíte, že už by přece jen potřeboval nahradit nějakým novějším a stylovějším? Pak pro vás máme 7 tipů, které vám pomohou vybrat ten správný zahradní nábytek.

1) Dřevo nebo plast?

České zahrady už si tak nějak zvykly na bílý plastový zahradní nábytek. Je vizitkou nenáročných majitelů, kterým jde především o praktickou funkci posezení. Co se týče laciných plastových židlí či stolů nemůže být ale o nějaké kvalitě řeč. Vzhledem k jejich špatné odolnosti vůči mechanickému tlaku i změnám počasí totiž nejsou právě ideální volbou do zahrady, i když při jejich koupi ušetříte. Mnohem lepší variantou je tak dřevo, které je osvědčenou klasikou. Na trhu však existují i syntetické materiály, jako například umělý ratan či hliník, které se velmi dobře udržují a dlouho vypadají jako nové.

2) Měkké dřevo nebrat

Svou terasu či koutek v zahradě můžete tedy zkrášlit zahradním nábytkem z finančně dostupných měkkých dřevin, mezi něž patří například smrk. Sice za takový zahradní nábytek ušetříte, ale daní vám bude velká náchylnost k poškrábání a rychlému stárnutí. Je třeba pamatovat na to, že následné opravy silnou vrstvou laku, mořením nebo voskováním nebudou nikdy stoprocentní. Jako ideální volba se tak nabízí zahradní nábytek z exotického dřeva, který dokáže dlouho vydržet jako nový. Tvrdá dřeva s hustými vlákny mají větší životnost oproti měkkým dřevinám, dobrou volbou je eben, teak, iroko a bangkirai ...

 Teakový zahradní nábytek s polstrováním kolekce Del Mar. Konstrukce masiv teak je vhodný pro celoroční pobyt venku.
Teakový zahradní nábytek s polstrováním kolekce Del Mar. Konstrukce masiv teak je vhodný pro celoroční pobyt venku.

3) Odolnost ratanu vůči nepřízni počasí

Na zahradách a terasách se také začíná ve velké míře prosazovat nábytek z ratanu, který zajistí příjemný estetický vzhled i pohodlí. Špatně však odolává vůči nepřízni počasí, a tak je lepší nahradit jej umělou variantou. Jestliže si vyberete opravdu kvalitní zahradní nábytek z umělého ratanu, nepřijdete o rustikální vzhled. Navíc se nemusíte obávat, že by vám výplet popraskal. Další výhodou nábytku z tohoto materiálu je i jeho snadné čištění vodou a jemným mýdlovým roztokem.

4) Skladování přes zimu

S životností zahradního nábytku úzce souvisí i možnost jeho zimního skladování. Výrobci i prodejci vám sice slíbí, že jejich nábytek můžete mít venku po celý rok, ale skutečnost je pak jiná. Jakmile totiž sundáte z nábytku plachtu, zjistíte, že váš zahradní nábytek už opravdu není jako nový. Řešení tu ale je. Jestliže nemáte možnost na zimu nábytek dobře uskladnit, zakupte si ten teakový. Má totiž řadu pozitivních vlastností. Jeho hustá struktura a vysoký obsah oleje totiž v prvé řadě dobře zabraňuje hnilobě a rozpínání. Navíc se nekroutí. Zvolit ale můžete i kvalitní zahradní nábytek z nerezové oceli, který zimní měsíce také dobře snáší.

Přečtěte si také

Začněte sezónu s novým venkovním posezením!

Slunce už hřeje z plných sil, zahrady prokvétají a čas jakoby se rázem zastavil a vybízel k zaslouženému odpočinku. Můžete si jej vychutnat v zahradě, na balkóně či na terase – a třeba právě na novém…

5) Na čem bude nábytek stát?

Před koupí zahradního nábytku je třeba popřemýšlet i nad tím, kde vlastně bude stát. Okolní prostředí hraje v tomto případě neméně podstatnou roli. Při postavení zahradního nábytku na dřevěnou terasu tak může díky kovovým patkám nábytku dojít k jejímu nenávratnému poškození. Při výběru vhodného posezení je však nutné myslet i na spáry a otvory v povrchu, do kterých by úzké nohy nábytku mohly zapadnout.

7 tipů, jak vybrat ten správný zahradní nábytek

6) Pro jaký počet osob?

Důležitým parametrem při výběru správného zahradního nábytku je i počet osob, pro které budete nábytek potřebovat. Ideální volbou jsou pak sety, které jsou finančně lépe dostupnější, než kdybyste kupovali každý kus nábytku zvlášť. Jestliže patříte mezi ty, kteří na zahradě či terase uvítají více hostů, vsaďte na praktické zahradní pohovky a lavice.

7) Nákup z pohodlí domova

Nakupování zahradního nábytku přes internet a z pohodlí domova se může jevit jako jistá forma ulehčení. Na druhou stranu je to však i velký risk, a to kolikrát za nemalé peníze. Přes internet přece jen nepoznáte, zda se vám v křesle z obrázku bude sedět pohodlně. Také u zahradního nábytku určeného ke stolování je třeba si nejprve vyzkoušet hloubku a výšku sezení.

Štítky: zahradní nábytek

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Interiér SLB Piešťany

Spešov

Luxusní interiér v šedé barvě v kombinaci se dřevem

Koupelna na Mlýnku

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Hnědá barva v interiéru

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Perníková chaloupka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock