Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak se bránit slunci

Jak se bránit slunci

Jak již bylo zmíněno v článku Jak nám slunce může změnit život?, slunce je nedílnou součástí našeho života. Jenže všeho moc škodí. Tentokrát tedy budeme řešit naopak to, jak slunce v našich domovech dostatečně odstínit.

Vyhřívání domu pomocí velkých prosklených ploch přes zimní období poslouží velmi dobře, o to více však bude interiér ohříván letním sluncem, pokud ho nebudeme účinně regulovat. Existuje mnoho variant, jak se ostrým slunečním paprskům bránit a uchovat si tak v interiéru příjemné klima.

Aby byla obrana proti horku opravdu efektivní, je důležité zastínit okna přímo v exteriéru. Princip je jednoduchý. Nad, před nebo na okna dáme další vrstvu, která vytvoří stín, do něhož se okno schová před sluncem. Stínící vrstva tak zachytí všechnu sluneční energii a nedovolí, aby se zbytečně ohřívaly prosklené plochy domu a skrz ně interiér.

Nejčastěji můžeme vidět asi pergoly umístěné před francouzskými okny, markýzy a hlavně v jižních státech hojně narazíme na okenice. Dnes jsou běžné také předokenní žaluzie a rolety. Moderní domy využívají vhodně ztvárněné přesahy střech či fasádních výstupků. Další možností je úprava skla (fólií či jinou povrchovou úpravou), která odráží významnou část slunečního záření ven a nepouští ji do interiéru.

Než si vyberete jednu z variant, zjistěte si veškeré výhody a nevýhody. Promluvte si s odborníky na daná stínění o tom, od kterých oken potřebujete slunce odclonit a kolik slunečních paprsků si chcete do domu vpustit. Vhodné řešení záleží na individuálních podmínkách domu i na vašich požadavcích. Velmi důležitým ukazatelem je v neposlední řadě estetická hodnota a výsledný vzhled domu – asi těžko si na roubenku v horách necháme namontovat hliníkové předokenní rolety.

Jak se bránit slunci

Exteriérové žaluzie

Nejuniverzálnějším řešením pro novostavby jsou předokenní žaluzie. Oproti roletám mají možnost naklápění lamel, díky čemuž dokáží pouze stínit a příliš neomezují výhled z okna. Dnes už se jejich kastlíky běžně schovávají pod omítku nad okno a neovlivní tak vzhled domu. Když sečteme všechny tyto výhody, zdají se být venkovní žaluzie jasnou volbou. Ovšem jejich nevýhodou je vyšší cena. Celkové náklady se liší od typu a výrobce, průměrně ale vycházejí okolo 5 000 Kč na běžné okno. Ideální je nechat si vypracovat nezávaznou kalkulaci u některého z distributorů a rozhodnout se na základě reálných výpočtů.

Exteriérové rolety

Rolety volí lidé často kvůli bezpečnosti a úspoře energie za vytápění přes noc. Po instalaci hliníkových rolet sice vznikne určitá úspora energie, otázka ale je, zda významná. Nevýhodou tohoto způsobu spoření energie může být ranní probouzení bez slunečního světla. Zatažené rolety totiž vytvoří dokonalou tmu, takže nepoznáte, jestli jsou 2 hodiny v noci nebo 10 hodin dopoledne. Na druhou stranu je tu možnost povytažení rolet, škvírkami pak do místnosti trocha světla pronikne a místo tmy se tak můžete probouzet alespoň za šera. Funkci ochrany před vloupáním možná lépe splní bezpečnostní fólie na skla. Delší dobu zatažené rolety totiž spíše upozorní na to, že doma nikdo není.

Pergoly a stavební přesahy

Chytrým a pohodlným řešením jsou pergoly a stavební přesahy domu. Při správném navržení jsou okna zastíněna pouze v létě, když je slunce vysoko na obloze. V zimě je slunce níž a pergola či jiný stavební prvek na domě dovolují slunci naplno vyhřívat a prosvětlovat interiér. A to vše bez vašeho zásahu a nastavování. Zároveň pergola či přesah domu vytvoří příjemné kryté sezení na zahradě. Tento způsob stínění funguje nejlépe na jižní straně domu, protože západní a východní slunce je mnohem níže na obloze a do oken dosvítí.

Jak se bránit slunci

Ostatní možnosti

Z běžných stínících prvků zbývá říci několik vět ještě k markýzám, okenicím a zatmaveným či pokoveným sklům a fóliím na okna.

Markýzy jsou svojí funkcí stejně dobré jako pergoly, jen je při nepřízni počasí nesmíme zapomenout stáhnout (pokud nezvolíme dražší s automatickým stahováním). Jasnou předností je možnost regulace síly stínění dle situace a momentální potřeby.

Okenice jsou velmi tradičním prvkem, především pak v jižních státech, jak už bylo zmíněno. I s tímto stíněním se člověk dobře sžije a naučí se ho efektivně využívat. Okenice nabízejí širokou škálu estetických řešení a vzhled domu tak mohou velmi zajímavě doplnit.

Zatmavené a reflexní fólie na okna jsou pravděpodobně tím nejméně vhodným řešením stínění.  Jde spíše o doplňkovou variantu, případně řešení u atypicky velkých zasklených ploch. Všechny tyto vrstvy totiž ovlivňují přísun tepla i světla do interiéru a mnohdy barevně zkreslují výhled ven. To v určité míře nevadí u administrativní budovy, v obývacím pokoji doma už to ale není ideální. Než se rozhodnete pro tuto variantu ochrany před sluncem, určitě ji proberte s odborníkem.

Přírodní stínění

Takovým až romantickým řešením je stínění přírodní. Co si pod tím představit? Genialita naší lokální přírody spočívá ve čtyřech ročních obdobích. V létě jsou stromy, keře a další rostliny plné listů a vytvářejí tak stín. V zimě naopak opadají a holé větvě sluneční svit propustí. Pokud si tedy před prosklenou stěnu umístíme více vzrostlých stromů nebo například necháme pergolu hustě porůst popínavou zelení, zafunguje jako stínidlo velice dobře. Nemluvě o příjemném vizuálním efektu.

Jak se bránit slunci
Jak se bránit slunci
Jak se bránit slunci
Jak se bránit slunci

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock